Jak działa lodówka turystyczna 12V?

Nie ma nic lepszego niż przenośna lodówka, która zapewni Ci zimne jedzenie i napoje w podróży. Nie ma też lepszego sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy i zdrowsze odżywianie się podczas podróży!

Jeśli chodzi o przenośne lodówki, można rozważyć dwa szerokie style: otwierane od góry lodówki skrzyniowe i otwierane od przodu lodówki stojące. Najlepszy wybór dla twojego vana zależy od tego, jaką konfigurację masz na myśli.

Termostat

Termostat w lodówce turystycznej 12 V jest ważną częścią całego systemu. Określa on temperaturę, jaka ma panować w twojej lodówce, co z kolei określa ilość energii potrzebnej do jej zasilania.

Termostat, który nie działa prawidłowo, może wskazywać na wiele problemów, od niekompatybilnego systemu (jak sprzęt HVAC) po uszkodzony element wewnątrz. Niesprawny termostat często stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ może zacząć parzyć palce, gdy go używasz.

Niektóre lodówki mają termostat cyfrowy, który jest łatwiejszy w użyciu i dokładniejszy niż analogowe pokrętło. Można też znaleźć takie, które mają zdalne odczyty lub aplikacje wifi, dzięki czemu można je obsługiwać bez użycia rąk.

Najpopularniejszym rodzajem lodówek 12 V dostępnych obecnie na rynku są lodówki sprężarkowe. Są one zbudowane z myślą o trwałości i wydajności, czyli dokładnie tym, czego potrzebujesz w przygodowym pojeździe off-grid.

Sprężarka

Sprężarka to serce lodówki. To ona zmienia czynnik chłodniczy z gazu w ciecz, gdy temperatura spada.

Podczas tego cyklu sprężarka pompuje czynnik chłodniczy przez serię rur, które schładzają ciecz. Kiedy jest już wystarczająco chłodny, czynnik chłodniczy zamienia się z powrotem w gaz.

Ten proces zapewnia świeżość i chłód Twojej żywności. Zmniejsza też zużycie energii potrzebnej do zasilania lodówki (i oszczędza baterie).

Lodówki kompresyjne są drogie, ale warto je kupić ze względu na ich wydajność i skuteczność. Są również wytrzymałe i zaprojektowane z myślą o przenoszeniu, więc mogą wytrzymać długie podróże i intensywne użytkowanie.

Są dobrym rozwiązaniem dla użytkowników furgonetek i osób budujących furgonetki, którzy potrzebują lodówki, która poradzi sobie w trudnych warunkach. To także dobry wybór dla poszukiwaczy przygód i rodzin, które potrzebują mocnego, niezawodnego produktu, który będzie służył przez lata. Często są też objęte gwarancją, więc możesz spać spokojnie, wiedząc, że będziesz miał do kogo zadzwonić, jeśli coś pójdzie nie tak.

Bateria

Jeśli szukasz lodówki turystycznej 12 V do użytku w kamperze, kamperze lub na kempingu off grid, masz kilka opcji. W zależności od potrzeb możesz podłączyć ją bezpośrednio do gniazda zapalniczki w samochodzie, podłączyć do akumulatora 12 V w kamperze lub podłączyć do paneli słonecznych.

Podłączając lodówkę turystyczną 12 V do gniazda zapalniczki w samochodzie, wykorzystujesz energię z akumulatora rozruchowego samochodu. Jest to dobre rozwiązanie na krótkie wypady i biwakowanie na kempingu z prądem, ale z czasem może stać się kosztowne i nieefektywne.

Używanie lodówki na akumulatorze samochodowym może bardzo szybko rozładować go poniżej 50% pojemności i doprowadzić do rozładowania szybciej, niż się spodziewasz. Aby temu zapobiec, wiele lodówek ma domyślne ustawienia, które monitorują zużycie baterii i wyłączają lodówkę, gdy zaczyna ona zużywać akumulator.

To oznacza, że lodówka będzie musiała pracować tylko przez kilka godzin dziennie, utrzymując stosunkowo niską temperaturę w lodówce bez pobierania zbyt dużej ilości energii z akumulatora rozruchowego. Jeśli jednak korzystasz z bardziej przenośnego lub droższego urządzenia, musisz mieć świadomość, że lodówki te nie są przystosowane do niskiego poziomu rozładowania i mogą pobierać więcej energii, niż jest w stanie znieść akumulator samochodowy.

Ładowanie

Gdy lodówka turystyczna 12 V pracuje, pobiera z akumulatora prąd o natężeniu 5-8 amperów. Jest to ilość prądu potrzebna do włączenia i wyłączenia kompresora.

Spowoduje to powolne rozładowywanie się akumulatora, chyba że masz ładowarkę, która może dostarczyć taką samą ilość prądu lub inny sposób na odzyskanie energii do akumulatora. Jeśli masz lodówkę, która zużywa więcej energii niż może dostarczyć ładowarka, najlepszym sposobem na uniknięcie rozładowania akumulatora jest podłączenie do akumulatora rozruchowego akumulatora pomocniczego lub podwójnego albo inteligentnego izolatora akumulatorów.

Istnieje również szereg przenośnych rozwiązań zasilanych energią słoneczną, które zapewnią zasilanie lodówki i utrzymają niską temperaturę bez konieczności uruchamiania samochodu. Sprawdź nasz kalkulator solarny, aby dowiedzieć się, ile mocy będziesz potrzebował i jakiego rodzaju panelu słonecznego potrzebujesz.

Oceń artykuł: Jak działa lodówka turystyczna 12V?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5