Jak kleić płytki na podłodze?

Klej do płytek jest ważnym elementem przy układaniu podłóg. Działa jako bariera dla wilgoci, wytrzymuje duże natężenie ruchu i pomaga utrzymać wspaniały wygląd domu przez lata.

Kluczem do dobrego połączenia jest wybór kleju, który jest przeznaczony do zastosowań podłogowych i dobrze przylega do powierzchni, na której pracujesz. Użycie odpowiedniego produktu i przestrzeganie instrukcji producenta zapewni, że praca pójdzie gładko.

Układanie płytek

Układanie płytek na podłodze to poważna praca, więc ważne jest, aby zrobić to dobrze. Jeżeli płytki nie zostaną ułożone prawidłowo, mogą pękać lub ścierać się podczas chodzenia po nich.

Przed przyklejeniem płytek musisz się upewnić, że są one prawidłowo ułożone. Możesz to zrobić, mierząc i zaznaczając rząd płytek wzdłuż linii prostej w połowie pomieszczenia.

Jeśli nie masz linii prostej, użyj kątownika lub kwadratu w kształcie litery A, aby przytrzymać krawędź każdej płytki przy ścianie i upewnić się, że jest ona prostopadła. Regularne wykonywanie tej czynności pozwala uniknąć efektu „lippage”, czyli sytuacji, w której krawędź płytki jest wyżej niż reszta płytki.

Po upewnieniu się, że płytki są symetryczne, ułóż pierwszy rząd. Zmierz od jednej ze ścian (nazwij ją A) do najbliższej krawędzi płytki, a następnie zaznacz ten pomiar wzdłuż rzędu płytek. Jeżeli pomiary na ścianach A i B różnią się, przesuń środkową płytkę w dół, aż ściany A i B będą równe.

Powtórz proces mierzenia i dopasowywania dla wszystkich ścian w układzie. Gdy cały układ jest już ustawiony, ułóż następny rząd płytek i zacznij rozprowadzać gips.

Rozkładanie kleju

Przed rozpoczęciem rozprowadzania kleju do płytek musisz przygotować podłogę. Obejmuje to usunięcie całego kurzu i zanieczyszczeń z powierzchni i wygładzenie jej tak bardzo, jak to możliwe. Oznacza to również usunięcie wszelkich starych uszczelnień, pleśni, brudu i uszkodzonego cementu, które mogą się tam znajdować.

Gdy już to zrobisz, nałóż na pacę zębatą trochę kleju cienkowarstwowego. Jest to najpopularniejszy rodzaj kleju do płytek, używany do płytek ceramicznych, porcelanowych i winylowych.

Wielkość nacięć w kielni jest ważna, ponieważ pozwala kontrolować ilość rozprowadzanego kleju. Zbyt duże nacięcia rozprowadzają zbyt dużą ilość kleju, co może skutkować nadmiernymi wgnieceniami widocznymi przez blachę lub krwawiącymi śladami kielni na łączeniach płytek.

Używaj kielni z nacięciami, które odpowiadają wielkości nacięć zalecanej przez producenta kleju do płytek. Zapewni to najlepsze przyleganie płytek i podłogi.

Nakładaj klej cienkowarstwowy na część jednego kwadrantu, pracując małymi odcinkami. Tylko w ten sposób będziesz mógł szybko i łatwo ułożyć płytki.

Używając pacy zębatej, przeczesuj klej, aż zostanie równomiernie rozprowadzony na powierzchni. Powtarzaj ten proces, aż pokryjesz całą ścianę. Po zakończeniu każdego odcinka lekko uderzaj płytki, aby je osadzić.

Rozczesywanie kleju

Klej może szybko zastygać, więc na początku powinieneś zająć się małą powierzchnią, aby nie zmarnować zbyt wiele kleju. Gdy klej jest już rozprowadzony, przeczesz go karbowaną końcówką pacy, aby utworzyć kanały, które ułatwią chwytanie płytek i zmniejszą ilość powietrza w kleju.

Grubość kleju zależy od powierzchni, na której układasz płytki, oraz od rodzaju płytek, które układasz. W przypadku płytek ściennych grubość kleju wynosi 3/64” (1mm), w przypadku podłóg betonowych 7/32” (2,5mm), a w przypadku podłóg drewnianych 1/8” (3mm).

Ważne jest, aby używać kielni z nacięciami o odpowiednim rozmiarze, dopasowanym do materiału, na którym układasz płytki. Nacięcie powinno być nieco szersze niż szerokość płytki i ustawione pod kątem około 45o, dzięki czemu stworzysz gładką w dotyku warstwę kleju.

Po rozczesaniu kleju umieść nową płytkę prostopadle do niej i mocno dociśnij ją do kleju za pomocą młotka. Powtarzaj czynność, aż ułożysz wszystkie płytki w kwadracie.

Po ułożeniu płytek możesz uszczelnić szczelinę między nimi za pomocą fugi. W przypadku mniejszych linii fug zaleca się stosowanie fug nieszlifowanych, ponieważ są one bardziej odporne na kurczenie się i pękanie niż fugi szlifowane.

Oceń artykuł: Jak kleić płytki na podłodze?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5