Jak kuna wchodzi na strych?

Jako jeden z najczęstszych drapieżników, kuny są utrapieniem dla wielu właścicieli domów. Są to zwierzęta nocne i często dostają się na strych lub do garażu.

Kuny przegryzają drewno, uszczelki i izolację lub przesuwają dachówki, tworząc punkt wejścia na strych. Często pozostawiają po sobie uszkodzenia i silny zapach.

Izolacja

Kiedy izolacja jest zła, ułatwia drapieżnikom takim jak kuny wejście do domu. Często wykorzystują one dach jako swoje gniazdo, powodując znaczne uszkodzenia instalacji i pozostawiając po sobie nieprzyjemny zapach.

Izolacja jest kluczem do utrzymania ciepła, komfortu i efektywności energetycznej Twojego domu. Jest też ważna dla ochrony Twojego zdrowia i wartości domu.

Istnieje wiele różnych rodzajów izolacji, ale wybór najlepszej zależy od klimatu, konstrukcji domu, budżetu i potrzeb. Niektóre z najbardziej popularnych typów to płyty, luźno wypełnione włókno szklane i pianka natryskowa.

Celuloza jest dobrym wyborem, ponieważ ma współczynnik R około 3,5 na cal i zatrzymuje ruch powietrza. Jest droższa niż włókno szklane, ale jest lepsza dla Twojego domu i środowiska.

Wdmuchiwana izolacja celulozowa składa się z puszystych pasm włókien, które są wdmuchiwane na strychy i ściany za pomocą specjalnej maszyny. Jest idealna dla małych obszarów, gdzie inne rodzaje izolacji nie sprawdziłyby się dobrze, takich jak okolice rur i kanałów wentylacyjnych.

Ściany

Kuny domowe (stone martens) lubią się wspinać, a ich nocna natura sprawia, że szczególnie dobrze czują się w domach. Często wykorzystują dziury w dachu lub izolacji do budowy swoich gniazd.

Jest to również uciążliwe, ponieważ niszczą instalacje, pozostawiają nieprzyjemny zapach i hałasują w nocy. Ponadto są drapieżnikami, które zjadają jaja i młode innych zwierząt oraz przenoszą do swoich kryjówek ofiary, takie jak małe myszy czy ptaki.

Najlepszym sposobem na pozbycie się kuny z Twojego poddasza jest zamknięcie wszystkich możliwych punktów wejścia do przestrzeni dachowej. Jest to jednak trudne zadanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy.

Rynki

Rynki pomagają utrzymać dom w suchości przed deszczem i zapobiegają erozji gleby. Bez rynien woda może zbierać się lub spływać na podwórko, zabijając kwiaty i krzewy.

Ochrona rynien (pokazana na zdjęciu) zapobiega zatykaniu się i chroni system rynnowy przed kosztownymi naprawami. Zmniejszają również potrzebę okresowego czyszczenia i konserwacji rynien, co pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Pro tip: Upewnij się, że Twoje rynny są odpowiednio wyprofilowane i nachylone, aby bezpiecznie odprowadzać wodę. Powinny mieć nachylenie co najmniej 1/4 cala na każde 10 stóp biegu.

Zależnie od miejsca zamieszkania, wieszaki rynnowe mogą pomóc podtrzymać i utrzymać rynny na miejscu. Stanowią one bardziej elegancką i solidną alternatywę dla wsporników.

W rejonach, w których występują silne wiatry lub zimy, wieszaki wykorzystujące pręty trzymają się lepiej niż płaskie paski, zapobiegając uszkodzeniu powłoki i powierzchni rynien. Dostępne są wieszaki w kształcie litery K, półokrągłe oraz w kształcie litery U. Szukaj gwarancji na co najmniej 20 lat.

Dach

Dach jest najpopularniejszą kryjówką kun kamiennych. Zapewnia im optymalne warunki do wychowywania młodych.

W sezonie lęgowym od marca do czerwca często możesz usłyszeć podekscytowane piski, drapanie i skomlenie tych szczęśliwych alpinistów. Są one szczególnie aktywne w nocy, dlatego ważne jest, aby w tym czasie dokładnie sprawdzić strych.

Marty mogą dostać się na strych przez poluzowane lub pęknięte dachówki i przez rynny. Dostają się też na ściany wspinając się na rośliny lub rury spustowe.

Szkody wyrządzone przez kuny na strychu są znaczne. Niszczą izolację i pozostawiają po sobie nieprzyjemną mieszankę moczu, odchodów i gnijących zwłok. Ponadto ich ugryzienia powodują znaczne uszkodzenia kabli, węży i mat izolacyjnych.

Oceń artykuł: Jak kuna wchodzi na strych?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5