Płytki styropianowe oferują te same korzyści izolacyjne, co pianka zamkniętokomórkowa, ale dodatkowo chronią przed wilgocią. To czyni je doskonałym wyborem dla obszarów domu podatnych na wilgoć.
Jest także ognioodporne. Zostały przetestowane przez UL, a podczas pożaru nie rozprzestrzeniają się i nie topią.
Zastosuj warstwę kleju
Aby w pełni wykorzystać możliwości kołków styropianowych, przed rozpoczęciem układania paneli na każdym z nich nanieś warstwę kleju. Zapewni to solidne mocowanie i zapobiegnie wyginaniu się i zwijaniu styropianu z czasem.
Najlepszym klejem jest produkt na bazie rozpuszczalnika przeznaczony do płyt gipsowo-kartonowych, paneli, płyt piankowych i innych. Jest odporny na wilgoć, bezzapachowy i ma długotrwałą siłę trzymania, która przewyższa siłę gwoździ.
Dobry klej budowlany ma również tak ważną zdolność do uszczelniania przecieków powietrza między płytami gipsowo-kartonowymi a kołkami, które mogą wystąpić przy użyciu gwoździ. Użycie odpowiedniego kleju sprawi, że powietrze będzie się przemieszczać przez ściany, dzięki czemu wykończona przestrzeń będzie przytulna, a twój portfel szczęśliwy.
Wieszaki do płyt
Wieszaki do płyt piankowych to tani, łatwy w użyciu i bardzo skuteczny sposób mocowania nieoprawionych dzieł sztuki z pianki. Doskonale nadają się do wieszania obrazów, plakatów i innych lekkich wydruków.
Są różne sposoby wieszania tablic, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: nie uszkodzą ścian ani trzymanych na nich wydruków. Możesz użyć kleju budowlanego, gwoździ z zatrzaskiem lub systemów mocowania na rzepy.
Najpopularniejszą metodą jest nałożenie warstwy kleju wzdłuż wnęki na kołki, a następnie przykrycie jej kilkoma arkuszami izolacji. Pierwszy arkusz powinien być przyłożony do kołka rozporowego i wbity na miejsce gwoździem pierścieniowym w odstępach 6-calowych.
Będziesz musiał przyciąć płyty piankowe w zależności od rozstawu kołków. Większość ścian ma kołki rozmieszczone w odstępach 12″, 16″ lub 24″.
Oklejanie połączeń
Gdy przyjdzie czas na uszczelnienie szwów styropianowych kołków taśmą do suchej zabudowy, potrzebujesz mocnego, odpornego na warunki atmosferyczne kleju. Owens Corning oferuje kilka produktów, które mogą pomóc w uszczelnieniu tego ważnego miejsca.
Przed rozpoczęciem przyklejania taśmy, przytnij papierową lub wzmocnioną metalem taśmę na odpowiednią długość i wstępnie ją zagnieć. Dzięki temu zaoszczędzisz kilka kluczowych sekund.
Innym rozwiązaniem jest taśma z siatki z włókna szklanego, która jest łatwiejsza w obróbce niż taśma papierowa. Jest ona często używana do połączeń poddawanych dużym obciążeniom, takich jak połączenia nad otworami drzwiowymi i okiennymi, które mogą łatwo pękać.
Jeśli zdecydujesz się na użycie taśmy siatkowej, nałóż na pierwszą warstwę masę szpachlową i pozwól jej wyschnąć przed nałożeniem kolejnych. Ta masa szpachlowa wzmocni elastyczność taśmy i pomoże zapobiec jej pękaniu.
Następnie nałóż podstawową warstwę masy szpachlowej na wewnętrzne narożniki (narożniki, w których dwie ściany stykają się i tworzą wewnętrzny kąt). Postaraj się nałożyć około 5,1 cm masy szpachlowej z każdej strony.
Wykończenie pracy
Wykończenie pracy jest ważnym krokiem, który zapewni, że Twoje nowe ściany styropianowe spełnią wymagania przepisów i będą służyć przez lata. Niezależnie od tego, czy jesteś majsterkowiczem, czy wykonawcą, będziesz chciał zwrócić szczególną uwagę na zainstalowanie solidnej bariery paroszczelnej po zewnętrznej stronie ściany, używając polietylenu (PEX), jeśli wymaga tego Twoja strefa klimatyczna.
Alternatywnie możesz wybrać odwrotną opcję i zastosować barierę przepuszczającą powietrze po wewnętrznej stronie pianki, używając do tego celu izolacji z włókien szklanych lub wełny mineralnej. Użycie najlepszej izolacji do danego zadania jest kwestią osobistego wyboru. Najważniejszą kwestią jest upewnienie się, że wybrany materiał izolacyjny jest szczelny. Jeśli używasz warstwy sztywnej pianki, warto poświęcić trochę czasu, aby upewnić się, że każdy arkusz jest uszczelniony ze wszystkich czterech stron wysokiej jakości taśmą lub pianką natryskową w puszce, aby zapobiec wydostawaniu się wilgoci i ciepła.