Jak położyć płytki na balkonie?

Płytki to atrakcyjny, trwały i łatwy w utrzymaniu materiał na balkony. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że zostały prawidłowo zamontowane.

Jednym z najczęstszych problemów z płytkami jest odprowadzanie wody. Może to prowadzić do uszkodzenia wody, suchej zgnilizny i pleśni na balkonie, w lokalu właściciela i w lokalach poniżej.

Wybierz odpowiednie płytki

Właściwe płytki mogą sprawić, że balkon będzie wyglądał wspaniale, a także pomogą utrzymać jego wodoodporność. Jednak nie wszystkie płytki nadają się do stosowania na zewnątrz i musisz wybrać te właściwe.

Oprócz materiału, kolejną ważną kwestią jest wzór płytek. Chcesz wybrać coś, co będzie uzupełniało resztę domu i harmonizowało z jego kolorystyką.

Płytki porcelanowe mogą nadawać wygląd prawdziwego kamienia lub drewna, a także oferować wzorzyste opcje, które mogą ozdobić patio lub ścieżkę. Płytki kamienne i terakotowe są również popularne, zwłaszcza jeśli masz ogród w stylu cottage lub dom z epoki.

Piaskowiec – w tym Yorkstone – jest popularny i często stosowany na zewnątrz, zwłaszcza w odcieniach szarości lub kremu. Czasami stosuje się też marmur, ale wymaga on teksturowanej powierzchni, aby zapobiec poślizgnięciom na mokro, więc przed zakupem sprawdź, czy wybrana przez Ciebie wersja nadaje się do stosowania na zewnątrz.

Przygotowanie podłoża

Przy układaniu płytek na balkonie ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Dzięki temu powierzchnia będzie gładka i czysta, gotowa na przyjęcie hydroizolacji lub płynnej membrany.

Balkony muszą mieć niewielkie nachylenie, aby umożliwić odpływ wody, a także należy zainstalować warstwę hydroizolacji, aby zapobiec przeciekaniu wody przez beton. Ograniczy to również uszkodzenia spowodowane zamarzaniem i rozmarzaniem oraz pojawianie się wykwitów.

Na balkonach można zastosować jastrych, który zapewni gładką, płaską powierzchnię do układania płytek. Jednak ich montaż powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę.

Ważne jest, aby pamiętać, że temperatura i wilgotność w pomieszczeniach, w których układa się płytki, mają bezpośredni wpływ na utwardzanie i wytrzymałość produktów, dlatego ważne jest, aby utrzymywać je w zalecanych zakresach zgodnie z instrukcją produktu.

W przypadku projektów zewnętrznych często preferowanym podłożem jest płyta betonowa, ale w przypadku niektórych projektów może to być niemożliwe. Skontaktuj się z lokalnym sklepem Beaumont Tiles, aby uzyskać rekomendacje dotyczące najlepszego materiału do wykorzystania, a przed rozpoczęciem prac upewnij się, że masz dobry zapas płytek.

Przygotowanie powierzchni

Przed położeniem pojedynczej płytki ważne jest, aby upewnić się, że powierzchnia jest dobrze przygotowana do wykonania zadania. Odpowiednie narzędzia i kleje zapewnią Ci gładkie, łatwe do utrzymania w czystości wykończenie, które z pewnością przetrwa długie lata.

Aby wykonać tę pracę, będziesz potrzebował wiadra kleju do płytek o odpowiedniej klasie. Aby zapewnić gładką i równą aplikację, rozłóż płytki przed rozprowadzeniem kleju na wybranej powierzchni balkonu. Najlepiej użyć do tego maty do układania płytek lub kawałka sklejki, jeśli masz trochę miejsca i kilka stóp kwadratowych podłogi do pracy.

W tym czasie rozważ zainstalowanie płyty podkładowej lub tynku cementowego, aby zapewnić solidną podstawę dla swojej nowej mekki z płytek. Jest to szczególnie ważne, jeśli powierzchnia wyłożona płytkami będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych.

Przygotowanie płytek

Przed rozpoczęciem układania płytek upewnij się, że powierzchnia balkonu jest czysta i wolna od brudu i zanieczyszczeń. Codziennie zamiataj powierzchnię miękką miotłą z naturalnego włosia.

Po zamiataniu użyj wilgotnej gąbki do wytarcia powierzchni płytek i wygładzenia fug. Uważaj, żeby nie zetrzeć zbyt dużo fugi, bo później na płytkach może pojawić się mgła.

Następnym krokiem jest wymieszanie partii fugi zgodnie z instrukcją producenta. Rozprowadź ją na powierzchni płytek i w fugach, używając gumowej pacy do fugowania, aby wtłoczyć ją w każdy rowek.

Następnie przeciągnij pacę po przekątnej każdego rowka, aby w pełni wypełnić fugę. Powtórz ten proces dla każdej fugi na całej instalacji płytek, wykonując kilka przejść z różnych kierunków przekątnych. Po całkowitym wypełnieniu fugi, przetrzyj ponownie powierzchnię każdej płytki wilgotną gąbką, aby usunąć wszelkie pozostałości mgły.

Oceń artykuł: Jak położyć płytki na balkonie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5