Jeśli Twoja lawenda rośnie w tym samym miejscu od kilku lat, być może musisz ją przesadzić. Możesz to zrobić, przesadzając ją lub biorąc sadzonki starszych łodyg i zakładając z nich nowe rośliny.
Aby mieć pewność, że Twoja nowa roślina wyrośnie na silną i zdrową, musisz odpowiednio przygotować glebę. Dobrym początkiem jest dodanie dobrej jakości kompostu bez torfu, a także dobre ściółkowanie żwirem, aby chronić korzenie.
Przygotowanie
Gdy zdecydujesz się przesadzić lawendę, musisz się upewnić, że sadzisz ją w odpowiednim miejscu. Jest to szczególnie ważne, jeśli uprawiasz lawendę w klimacie innym niż jej ojczysty śródziemnomorski.
Lawenda będzie rosła najlepiej w pełnym słońcu i na dobrze przepuszczalnej glebie. Możesz dodać do gleby kompostu i żwiru, aby poprawić drenaż i wspomóc wzrost.
Jeśli masz ciężką, gliniastą glebę, posadź lawendę w wyższym miejscu, które będzie lepiej odprowadzać wodę. Dzięki temu woda nie będzie się zbierać w miejscu, gdzie zmieniona gleba styka się z gliną, powodując gnicie korzeni.
Lawenda dobrze rośnie także w glebie o pH od 6,5 do 7,5 (neutralnym do zasadowego). Musisz sprawdzić glebę przed przesadzeniem, aby sprawdzić, jakie są jej wymagania.
Wykopywanie
Lawenda jest jednym z najłatwiejszych ziół do rozmnażania z sadzonek. Sadzonki miękkie – materiał łodygowy z młodych roślin, które są elastyczne i wciąż mają liście, ale nie mają pąków – ukorzeniają się zwykle w ciągu dwóch do czterech tygodni.
Najlepszy czas na przesadzanie lawendy to wiosna, ale można to zrobić także jesienią lub późnym latem. Dzięki temu roślina będzie miała szansę zapuścić nowe korzenie przed nadejściem zimy.
Aby przesadzić lawendę, wyjmij ją z doniczki i przygotuj glebę, w której ją posadzisz. Wybierz miejsce nasłonecznione, wolne od chwastów i z dobrym drenażem.
Gdy będziesz gotowy do przesadzenia, wykop dół, który będzie około 1-1/2 razy większy od bryły korzeniowej lawendy. Na dno dołka dodaj sporą ilość piasku lub żwiru, co zapobiegnie zbyt szybkiemu odpływowi wody i spowoduje problemy z lawendą.
Chcesz także upewnić się, że po posadzeniu nowej lawendy będziesz ją odpowiednio podlewał. Nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzeni, dlatego podlewaj tylko wtedy, gdy gleba wydaje się sucha w dotyku.
Przesadzanie
Przed przesadzeniem lawendy należy dobrze przygotować glebę. Najlepszym miejscem dla tego wieloletniego zioła jest słoneczne miejsce z bardzo dobrze przepuszczającą wodę glebą. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest gliniasta, dodaj przed sadzeniem mieszankę piasku i substancji organicznych, aby poprawić jej drenaż.
Po przygotowaniu gleby wykop dół nieco większy niż doniczka, do której będziesz przesadzać. Większy rozmiar zapewni, że korzenie zostaną zakopane podczas podlewania lawendy, co pomoże zapobiec szokowi po przesadzeniu.
Jeśli doniczka jest zbyt mała, korzenie mogą być odsłonięte podczas podlewania, co może doprowadzić do gnicia korzeni. W takim przypadku przesadź lawendę do nieco szerszej doniczki, aby korzenie były ponownie zakopane podczas podlewania.
Możesz także rozmnażać lawendę, pobierając sadzonki. Pamiętaj jednak, że do ściętych pędów musi być dołączona gałązka, która jeszcze nie zakwitła. Dzięki temu roślina będzie mogła poświęcić swoją energię na rozwój korzeni, a nie na tworzenie kwiatów.
Karmienie
Lawenda jest odporną byliną o szarozielonych, omszałych liściach i fioletowych kwiatach, które cudownie pachną. Często używa się ich do produkcji saszetek lub perfumowanego potpourri, ale lawenda ma też wiele zastosowań kulinarnych i jest ozdobną rośliną żywopłotową.
Lawenda dobrze rośnie w wilgotnej, dobrze przepuszczającej wodę glebie o pH od neutralnego do zasadowego i najlepiej sadzić ją w pełnym słońcu. Warstwa ściółki (żwir lub kruszony kamień) wokół podstawy rośliny może pomóc w zapobieganiu grzybom i mączniakowi prawdziwemu.
Zakorzenione, dojrzałe rośliny lawendy wymagają na ogół niewielkiego dokarmiania. Jeśli jednak mieszkasz w regionie, w którym ziemia często zamarza i rozmarza zimą, nałóż grubą warstwę ściółki, gdy ziemia osiągnie najniższy punkt, aby chronić korzenie przed uszkodzeniami.
W celu rozmnażania pobieraj sadzonki z ustalonej, zdrowej rośliny lawendy po jej przekwitnięciu. Wybieraj pędy boczne, jeśli roślina nie ma pąków, lub tnij niżej, przy korzeniu, aby uzyskać lepszy efekt.