Jak usunąć osad z moczu?

Osad jest cząsteczkowym składnikiem moczu, który osadza się na dnie próbki, kiedy jest ona odwirowywana.”

Osad moczu może zawierać wiele różnych typów uformowanych elementów, w tym komórki, kryształy i bakterie. Może być również oznaką choroby.

Co to jest osad?

Osad jest naturalnym materiałem, który został rozłożony w wyniku procesów wietrzenia i erozji. Jest on przenoszony przez wodę, wiatr lub lód i może być osadzany w wyniku takich metod jak lityfikacja (proces, w którym osad staje się skałą).

W wielu przypadkach osad w moczu nie wskazuje na żadne problemy. Ważne jest jednak, by wiedzieć, co jest przyczyną powstawania osadu, tak byś mógł go usunąć z moczu.

Ilość osadów, które odkładają się w jeziorach, oceanach i rzekach, zależy od tempa wietrzenia i erozji, wielkości i głębokości zbiorników wodnych, obecności materiału terrigenowego i tempa odkładania się materii organicznej (osadów wytworzonych przez organizmy żywe).

Ludzkie użytkowanie ziemi i wody również wpływa na sedymentację. Na przykład spiętrzanie strumieni zmniejsza ilość dostarczanych osadów i zmienia ekosystem tego obszaru. Osuszanie lub wypełnianie terenów podmokłych również może zmienić ilość osadów odkładanych na tych obszarach.

Przyczyny

Osad w moczu może być wynikiem wielu schorzeń. Należą do nich wysoki poziom cukru we krwi, cukrzyca, choroby wątroby i niektóre leki.

Jeśli cierpisz na te schorzenia, lekarz może wykonać badanie moczu w celu sprawdzenia, czy w twoim moczu nie ma osadu. Badania te pomogą lekarzowi określić przyczynę powstawania osadu.

Często obecność białych krwinek w osadzie moczu może wskazywać na stan zapalny. Może być również oznaką infekcji bakteryjnej w drogach moczowych.

Ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody. Pomoże to zapobiec odwodnieniu, czyli utracie wody z organizmu na skutek pocenia się lub innych czynników.

Spływy burzowe mogą osadzać się w wodzie, powodując zmętnienie strumieni i rzek. Może to uniemożliwić pływanie dzieciom i dorosłym. Może też wpływać na wzrost roślin i życie zwierząt. Zanieczyszczenie osadami to poważny problem dla zdrowia ludzi i środowiska.

Symptomy

Gdy osoba ma infekcję dróg moczowych lub problem z nerkami, jej mocz może stać się mętny i wydawać się biały. Nie jest to normalny objaw i ważne jest, aby porozmawiać o tym z lekarzem.

Mętność może również wskazywać na obecność bakterii lub komórek zapalnych. Liczba tych komórek w moczu może być niska, ale zwiększona liczba może oznaczać, że w układzie moczowym jest infekcja.

Występowanie odlewów komórkowych w osadzie moczu może być pomocne w różnicowaniu między azotemią przednerkową a ostrą martwicą kanalików (ATN). Rzuty komórkowe w aktywnym osadzie moczu w połączeniu z obecnością „błotnistobrązowego” szerokiego rzutu komórek kanalikowych sugerują chorobę zapalną nerek, taką jak kłębuszkowe zapalenie nerek lub zapalenie naczyń.

Leczenie

Drogi moczowe wydalają mocz, aby usunąć odpady i toksyny, które organizm wytwarza podczas metabolizmu. Mocz powinien być przejrzysty lub lekko żółty, ale osad może sprawić, że mocz będzie mętny lub szary.

Osad w moczu jest często wskaźnikiem stanu chorobowego, który wymaga leczenia. Leczenie zazwyczaj skupia się na znalezieniu przyczyny osadu i jej wyleczeniu.

Podczas rutynowego badania moczu bada się go pod kątem nieprawidłowości. Mocz, który jest mętny lub ma kolor inny niż normalny, może wskazywać na pewne choroby, zaburzenia równowagi metabolicznej i zaburzenia pracy nerek.

Osad moczu składa się z różnych elementów biologicznych, takich jak leukocyty, erytrocyty, komórki nabłonka, odlewy, bakterie, pasożyty, grzyby i sperma. Zawiera również kryształy szczawianów, fosforanów i moczanów. Ponadto może zawierać niewielkie ilości śluzu i różnych zanieczyszczeń.

Poprzedni artykuł

Jak zrobić aneks kuchenny?

Następny artykuł

Jak zamontować okap kominowy?

Oceń artykuł: Jak usunąć osad z moczu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5