Jak usunąć wosk ze ściany?

Jeśli kiedykolwiek zapaliłeś świecę, wiesz, że kapanie wosku na ścianę lub inne powierzchnie może być frustrujące.

Na szczęście istnieją sposoby na usunięcie roztopionego wosku bez uszkadzania powierzchni pod nim. Te metody mogą również pomóc w usunięciu plam z wosku z dywanów i ubrań.

Ciepło

Usuwanie wosku ze ścian może być trudne, zwłaszcza jeśli masz ściany z fakturą. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, żeby go usunąć.

W przypadku ścian malowanych lub z fakturą, najpierw spróbuj użyć ciepła, żeby stopić wosk i usunąć go ze ściany. Suszarka do włosów ustawiona na średnim poziomie powinna załatwić sprawę.

Jeśli roztopiony wosk jest nadal twardy, można go łatwo zeskrobać krawędzią karty kredytowej lub plastikowej linijki. Następnie zwilż ściereczkę kremowym woskiem do mebli lub biodegradowalnym uniwersalnym środkiem czyszczącym, aby delikatnie zetrzeć pozostałości.

Jeśli roztopiony wosk znajduje się na kawałku drewna, najpierw utwardź go, wkładając na około 30 sekund do kostki lodu lub opakowania po lodzie. Następnie zeskrob go krawędzią karty kredytowej, plastikową linijką lub nożem do masła.

Lód

Jeśli Twoja świeca rozlała wosk po całej ścianie lub stole, może być trudno go usunąć. Zwłaszcza jeśli będziesz przemalowywać lub odnawiać to miejsce, nie chcesz zostawić za sobą pozostałości, które będą przeszkadzać w przyleganiu farby.

Możesz spróbować kilku różnych metod, aby usunąć wosk ze ściany lub stołu. Jednym ze sposobów jest podgrzanie wosku suszarką na średnim ogniu przez kilka sekund, a następnie zeskrobanie go za pomocą karty kredytowej lub plastikowej szpatułki.

Innym sposobem jest włożenie kostek lodu do torebki na kanapki i pozostawienie ich na wosku przez około pięć minut. W ten sposób wosk stanie się na tyle kruchy, że będzie można go oderwać.

Użyj plastikowego skrobaka, aby delikatnie usunąć stwardniały wosk, starając się nie uszkodzić powierzchni, z której go usuwasz. Być może będziesz musiał powtórzyć ten proces kilka razy. Działa to szczególnie dobrze na powierzchniach drewnianych.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest naturalnym, nietoksycznym środkiem czyszczącym i dezodorującym, którego można używać do wielu zadań domowych. Jest również łagodnym środkiem ściernym, który pomaga usunąć lekkie plamy z takich przedmiotów jak owoce, warzywa, grille i blaty kuchenne.

W piekarnictwie jest używana jako środek rozczynowy, który w połączeniu z kwasem i płynnym składnikiem sprawia, że ciasto rośnie. Kiedy mieszanina sody oczyszczonej, kwasu i płynu zostanie umieszczona w piekarniku, wytworzy pęcherzyki dwutlenku węgla, które rozszerzą się i nadadzą ciastu puszystą konsystencję.

Ta reakcja chemiczna zachodzi, kiedy kwas, zazwyczaj sok z cytryny, maślanka lub kwaśna śmietana, wchodzi w interakcję z podstawą, którą jest zazwyczaj mąka, cukier lub jajka. Bez tej reakcji chemicznej muffiny i ciasta nie wyrosłyby ani nie byłyby miękkie i puszyste.

Ocet

Użycie octu jest skutecznym sposobem na usunięcie wosku ze ścian. Można go również używać do czyszczenia innych plam, takich jak atrament, tłuszcz i brud.

W przeciwieństwie do wielu środków czyszczących, ocet jest tani, nietoksyczny i naturalny. Jest wytwarzany w dwuetapowym procesie, w którym drożdże żywią się cukrem lub skrobią, które fermentują w alkohol.

Do usunięcia wosku ze ściany można użyć prostego roztworu jednej części octu i trzech części wody. Wystarczy zanurzyć szmatkę w roztworze i przetrzeć nią ścianę.

Świece są popularnym dodatkiem do każdego domu, wnosząc ciepło i atmosferę do otoczenia. Jednak czasami mogą pozostawiać osad wosku na ścianach, meblach lub podłogach.

Użycie suszarki do włosów na średnim ogniu może zmiękczyć pozostałości wosku i ułatwić ich wytarcie. Uważaj, żeby nie uszkodzić powierzchni pod spodem, bo może to doprowadzić do powstania plamy.

Poprzedni artykuł

Dom z obory czy warto?

Następny artykuł

Jak zrobić tokarkę do drewna?

Oceń artykuł: Jak usunąć wosk ze ściany?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5