Jak wyjąć okno z ramy?

Jeśli twoje okno jest uszkodzone lub nie działa prawidłowo, możesz chcieć wyjąć je z ramy. Jest to prosta i łatwa naprawa, którą większość właścicieli domów może wykonać samodzielnie.

Najpierw wyczyść około sześciu stóp przestrzeni wokół okna. Rozłóż pod nim plastikową płachtę, która zatrzyma spadające szkło. Załóż okulary ochronne i rękawice robocze.

Przygotowanie

Przed wyjęciem okna z ramy ważne jest odpowiednie przygotowanie, aby zapewnić bezpieczne miejsce pracy i zminimalizować szkody. Obejmuje to pokrycie całej powierzchni szyby taśmą malarską lub taśmą duct tape, aby złapać wszelkie roztrzaskane kawałki szkła.

Należy również sprawdzić, czy okno nie ma żadnych uszkodzeń, takich jak uszkodzenia spowodowane przez termity, które mogą wymagać naprawy. Ekipa powinna również uważać na rozłożenie plandek i ciągłe zamiatanie i odkurzanie podczas budowy, aby utrzymać teren w czystości.

Na koniec ważne jest usunięcie wszystkich kitów i metalowych punktów szklenia z rowków, w których szyba była trzymana w ramie. Pozwoli to na prawidłowe dopasowanie nowej szyby i przedłuży żywotność okna.

Po usunięciu wszystkich kitów i punktów szlifuj rowki do gołego drewna. W razie potrzeby pokryj gołe drewno olejem lnianym, aby przedłużyć żywotność okna. Następnie ponownie przymocuj okno do ramy.

Narzędzia

Usuwanie okna z ramy może być trudne i czasochłonne. Ważne jest, aby używać odpowiednich narzędzi do tej pracy i przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Najpierw usuń środek do szklenia i stary kit, który trzyma szybę na miejscu. Będziesz potrzebował do tego szpachli, dłuta, skrobaka i pistoletu termicznego.

Następnie usuń pionowe paski drewna, które biegną wzdłuż każdej strony ramy okiennej. Są to tzw. stopery i mogą zostać pokryte farbą, jeśli nie zostaną najpierw usunięte.

Następnie poluzuj punkty szklenia za pomocą szczypiec z długimi końcami. To uwolni skrzydło i pozwoli Ci wyjąć je z ramy.

Przycinanie

Jeśli montujesz nowe okno, musisz usunąć stare z ramy. Możesz to zrobić za pomocą piły tłokowej lub frezarki (jeśli jest dostępna).

Usuwanie starego okna najlepiej jest wykonywać z zewnątrz, ponieważ pozwala to zobaczyć, dokąd zmierzasz, i uniknąć uszkodzenia wszystkiego wokół okna. Przed wycięciem okna upewnij się, że wszystkie gwoździe i śruby są widoczne i usunięte.

Po wyjęciu okna z ramy musisz odciąć pozostałe kawałki szkła. Możesz użyć noża do cięcia szkła, aby łatwiej rozbić szybę, ale będziesz musiał umieścić grubą folię w poprzek ramy po przeciwnej stronie linii cięcia – to przytrzyma rozbite kawałki razem i zapewni im bezpieczeństwo, dopóki nie będziesz mógł ich zebrać.

Usuwanie

Jeśli Twoje okno ma pękniętą szybę lub nie chroni Cię już przed przeciągami, być może będziesz musiał je usunąć. Możesz to zrobić bezpiecznie i skutecznie samodzielnie, używając odpowiednich narzędzi i tej instrukcji krok po kroku.

Zacznij od rozłożenia pod oknem plastikowej płachty, która złapie spadające szkło. Załóż okulary ochronne i rękawice robocze, aby ochronić się przed latającymi odłamkami.

Następnie użyj łomu, aby poluzować wkładkę do ościeżnicy, która jest zwykle przymocowana za pomocą wkrętów z płaskim łbem do drewna w oknach drewnianych i blachowkrętów w ramach metalowych. Upewnij się, że mocno dociskasz obie strony wkładki do ościeżnicy, gdy ją luzujesz.

Gdy wkładka do ościeżnicy zostanie usunięta, podnieś nieco skrzydło okna. W ten sposób uwolnisz dolne prowadnice skrzydła, które są utrzymywane na miejscu za pomocą krzywek bocznych połączonych z linkami skrzydła po obu stronach.

Oceń artykuł: Jak wyjąć okno z ramy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5