Jak wykończyć schody betonowe drewnem?

Niezależnie od tego, czy wykańczasz nowe schody betonowe, czy odnawiasz stare, drewniane pokrycie jest doskonałym sposobem na poprawienie wyglądu domu. Sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i wiejskich wnętrzach.

Zacznij od narysowania wymiarów swoich schodów na kawałku sklejki 3/4 cala. Wytnij dwie boczne deski formujące, które będą o pół cala większe od Twojego szablonu z każdej strony. Zabezpiecz spód każdej z nich palikami 2×4.

Podłużnice

Kiedy będziesz gotowy do wykończenia swoich betonowych schodów drewnem, będziesz potrzebował podłużnic. Podłużnice służą do podtrzymywania schodów, zapewniają podest i stabilność konstrukcyjną dla pionów i stopni.

Niezależnie od tego, czy budujesz dom, czy biuro, możesz wybierać z szerokiej gamy opcji dotyczących rodzaju użytych podłużnic. Niektóre popularne materiały na podłużnice to aluminium, stal i drewno impregnowane ciśnieniowo.

Spód podłużnicy powinien być umieszczony co najmniej dwa cale od betonowego fundamentu lub podkładu. Dzięki temu zwykła tarcica budowlana nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z wilgocią zawartą w betonie, co może spowodować jej gnicie.

Podłużnica

W przypadku schodów, które będą otoczone drewnem, ważne jest, aby starannie wybrać rodzaj wykończenia. Istnieje wiele dostępnych opcji, w tym podłogi, laminaty i płytki.

Zależnie od projektu schodów, możesz wybrać jedno z tych wykończeń ze względu na jego estetykę lub funkcjonalność. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz, pamiętaj, aby był on trwały i wytrzymały na częste użytkowanie.

Będziesz musiał określić wysokość pionu i głębokość stopnicy swoich schodów, a także wysokość każdej podłużnicy. Istnieje kilka kalkulatorów schodów online, które pomogą Ci obliczyć te liczby.

Aby uformować stopnie, potrzebujesz zestawu półokrągłych form. Mogą być wykonane z dowolnego materiału, który da się wygiąć do ciasnego promienia. Na przykład 1/4-calowa płyta pilśniowa lub tarcica polietylenowa będzie odpowiednia.

Bieguny

Jeśli budujesz nowy dom lub remontujesz stary, rozważ wykończenie betonowych schodów drewnem. Ta opcja jest o wiele tańsza niż laminat i będzie dobrze wyglądać.

Zacznij od zmierzenia całkowitej wysokości schodów. Aby uzyskać ten pomiar, weź odwrotność sinusa (sin-1) całkowitego wzniosu podzielonego przez długość podłużnic.

Następnie zmierz całkowitą wysokość i szerokość stopnic. Będziesz potrzebował tych liczb, aby obliczyć ilość materiału potrzebnego na stopnie schodów.

Aby to ułatwić, Todd z Home Construction Improvement ma poręczny kalkulator podłużnic.

Przycinając stopnie schodów, użyj piły z ostrzem węższym niż stopnie. Pomoże Ci to w równym cięciu stopni i ułatwi ich instalację.

Możesz również wykończyć betonowe schody antypoślizgowymi bieżnikami. HandiTreads to doskonały wybór, aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się i upadku na betonowych stopniach.

Wykończenie

Jeśli planujesz wykończyć swoje betonowe schody drewnem, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Po pierwsze, musisz upewnić się, że stopnie mają równą wysokość.

Jeśli tak nie jest, stopnie będą nierówne na górze i na dole, co stworzy zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dodatkowo, naruszy to przepisy budowlane, jeśli próbujesz się do nich dostosować.

Możesz temu zapobiec, dodając 2×4 do każdej deski formującej Twoich schodów (czasami nazywanej podporą), tak aby nacisk betonu nie wyginał deski formującej w miejscu.

Innym sposobem wykończenia Twoich betonowych schodów jest użycie drewnianej okładziny, która wygląda jak beton. Jest to popularna opcja, która jest bardzo trwała.

Można ją zastosować w każdym nowoczesnym wnętrzu, ale również dobrze sprawdza się w stylach wiejskich. Jest łatwa do zastosowania i doda Twoim schodom elegancji.

Oceń artykuł: Jak wykończyć schody betonowe drewnem?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5