Jak załatać dziurę w płycie kartonowo gipsowej?

Projekty przebudowy lub wypadki mogą pozostawić dziury w ścianach z płyt gipsowych. Na szczęście łatwo je naprawić, jeśli masz podstawowe umiejętności majsterkowania.

Wielkość dziury jest głównym czynnikiem wpływającym na sposób jej naprawy. Z reguły łatwiej jest załatać mniejsze dziury niż większe.

Identyfikacja dziury

Pierwszym krokiem do załatania dziury w płycie gipsowej jest jej identyfikacja. Dzięki temu unikniesz konieczności wykonywania napraw w niewłaściwym miejscu lub przy użyciu niewłaściwych narzędzi.

Najlepszym sposobem na zidentyfikowanie dziury jest przyjrzenie się powierzchni ściany. Często można zauważyć różnice w fakturze, farbie i pęknięciach.

Następnie sprawdź, czy za ścianą nie ma instalacji elektrycznej lub rur, które mogłyby się za nią znajdować. Powinieneś także przyjrzeć się otworowi, aby sprawdzić, czy jest w dobrym miejscu do zamocowania za pomocą kleju, gwoździ lub wkrętów.

Gdy już wiesz, że otwór jest w dobrym miejscu, wytnij zastępczy kawałek płyty gipsowej i przyklej go do wewnętrznej strony ściany. Mniejszy fragment będzie musiał być o kilka mm krótszy od oryginalnego, aby prawidłowo zmieścił się w otworze.

Po związaniu kleju wypełnij pozostałe szczeliny cienką warstwą gotowej masy szpachlowej. Pozostaw do wyschnięcia na noc.

Wycinanie łaty

Przy remoncie i wypadkach często zdarza się wybijać dziury w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych, ale te małe pęknięcia są łatwe do naprawienia. Kluczem jest zidentyfikowanie otworu, wyrównanie go i wypełnienie masą szpachlową do suchej zabudowy lub szpachlą.

W przypadku mniejszych otworów (o średnicy od 1/2 do 1 1/2 cala) wytnij kawałek siatki z włókna szklanego lub metalowej łaty o co najmniej 1 cal większy od otworu ze wszystkich stron. Materiały te można kupić w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub w sklepach z narzędziami.

Jeśli otwór jest większy, będziesz potrzebował łaty lub innej podpory, która utrzyma łatę i wypełniacz na miejscu. Możesz użyć zwykłej łaty lub listwy futrzanej, którą można kupić w sklepach z artykułami budowlanymi lub centrach handlowych w odcinkach 8-stopowych.

Po zamocowaniu łaty włóż łatę do otworu i przykręć ją do łaty, zagłębiając główki wkrętów tuż pod powierzchnią płyty gipsowej. Po zamocowaniu łaty nałóż masę szpachlową na krawędzie naprawy, a następnie przeszlifuj ją na gładko.

Klej

Dostępnych jest wiele różnych klejów. Wiele z nich jest syntetycznych, co oznacza, że są wykonane z substancji chemicznych opracowanych w warunkach laboratoryjnych.

Niektóre z nich wykorzystują polimery, czyli olbrzymie cząsteczki utworzone z tysięcy mniejszych cząsteczek zwanych monomerami. Dodają one klejowi wytrzymałości i elastyczności, a także pozwalają mu rozprowadzać się po powierzchni i łączyć z nią.

Gdy już zdecydujesz się na klej, nałóż go na otwór w płycie gipsowej. Upewnij się, że klej jest rozprowadzony cienko i dobrze zwilża powierzchnię ściany.

Następnie wciśnij łatę na miejsce i zabezpiecz ją śrubą. To utrzyma ją na miejscu do czasu wyschnięcia.

Po zakończeniu łatania wygładź powierzchnię szpachlą lub blokiem szlifierskim, aby wtopić ją w ścianę. Możesz też zeszlifować wszelkie garby, które mogły powstać podczas naprawy. Dzięki temu będziesz czuł się jak nowy.

Wypełnianie dziury

Czy to podczas naprawy okna wybiłeś dziurę w płycie gipsowej, czy po prostu przesunąłeś mebel, naprawa dziur w ścianie może być łatwa i szybka. Małe otwory po śrubach lub gwoździach są dość proste do załatania, ale wszystko powyżej 6-calowego otworu będzie wymagało nieco więcej pracy, ale nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje.

Pierwszym krokiem jest wyrównanie otworu i oczyszczenie go. Można to zrobić za pomocą żyletki lub piły. Kiedy otwór będzie już wolny od luźnej farby i zanieczyszczeń, przeszlifuj go. Możesz też użyć wypełniacza odpowiedniego dla płyt gipsowych (patrz wyżej).

Oceń artykuł: Jak załatać dziurę w płycie kartonowo gipsowej?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5