Jaki system do poziomowania płytek?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym płytkarzem, czy doświadczonym profesjonalistą, potrzebujesz dobrego systemu poziomowania, który usunie nierówności między płytkami i zapewni lepsze połączenie między nimi.

Najlepsze systemy są łatwe do włożenia i dokręcenia bez użycia narzędzi, wywierają wystarczający nacisk, aby utrzymać poziom sąsiednich płytek, i odrywają się czysto po utwardzeniu się masy szpachlowej.

Klin

Klin to proste urządzenie, które ma ostrą krawędź. Jego ostrze jest grube na jednym końcu i zwęża się do ostrego punktu na drugim. Wykonany jest z drewna, metalu lub plastiku i może być używany do różnych zadań, takich jak cięcie, rozłupywanie, krojenie, skrobanie czy przytrzymywanie.

Klin dociska w wąskiej linii, więc wymaga więcej niż kilku, żeby wykonać zadanie. Mogą też zbierać odrobinę masy szpachlowej i zarysowywać miękkie płytki kamienne lub szklane, ale niektóre systemy oferują dodatkowe osłony, które temu zapobiegają.

Kleje są doskonałym sposobem na ułożenie płytek w idealnie równych i równoległych fugach, zapobiegając powstawaniu szczelin (nierówności wysokości między sąsiednimi płytkami po utwardzeniu masy szpachlowej). Są niedrogie, łatwo je włożyć i dokręcić bez użycia narzędzi, a po utwardzeniu masy szpachlowej łatwo się odrywają.

Kapelusz

Systemy poziomujące pomagają zminimalizować niedociągnięcia, przysuwając płytki do siebie podczas montażu. Większość z nich wykorzystuje podstawę lub drut, który rozciąga się za płytkami, oraz klin lub nakładkę, która dociska krawędzie sąsiednich płytek, aby je wyrównać.

Systemy te są przydatne przy układaniu płytek kamiennych, porcelanowych oraz cienkich i rektyfikowanych (ostrych) płytek marmurowych i granitowych. Są niedrogie i łatwe w montażu.

Dostępne są różne rodzaje systemów, w tym najnowsza innowacja – nakładki typu spinner. Są one bardziej ergonomiczne podczas ręcznego dokręcania, nie wymagają użycia narzędzi napinających i zapewniają lepszą widoczność płytki i fugi podczas dokręcania.

Są dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach, w tym w kształcie krzyża, linii i litery T dla fug o szerokości 1 mm, 2 mm, 3 mm i 5 mm. Można je również wykorzystać w kolejnych instalacjach. Użycie tych niwelatorów eliminuje potrzebę stosowania podkładek dystansowych lub ściennych i skraca czas instalacji. Są również dobrym wyborem dla wielkoformatowych płytek podłogowych lub ściennych, które wymagają wypoziomowania.

Pasek

System pasków to szybki i łatwy sposób na wyeliminowanie warg. Paski przesuwają się po płytkach i zaciskają się, aby wcisnąć niższą płytkę w sąsiednią, wyższą.

Sprawdza się szczególnie dobrze przy układaniu płytek na ścianach. Doskonale sprawdzają się również przy układaniu płytek ceramicznych i cięższych.

Systemy z krawędzią były pierwsze na rynku i działają dobrze, gdy są prawidłowo stosowane, ale nie są tak skuteczne w przypadku połączeń trzy- i czterostronnych, a do ich pełnego zaciśnięcia potrzebne są specjalistyczne narzędzia napinające.

Systemy z kapturkiem, w których stosuje się ząbkowany pasek zsuwający się po trzpieniu z kapturkiem na górze, są również łatwe w użyciu i nie rysują płytek. Wymagają jednak użycia szczypiec do maksymalnego nacisku, a ich powierzchnia styku jest mniejsza niż w przypadku spinnerów.

Poziomowanie paskowe jest jednym z najłatwiejszych w użyciu i mniej zależy od umiejętności użytkownika niż w przypadku spinnerów, klinów czy linek. Jest to również dobry wybór do układania wielkoformatowych płytek porcelanowych i kamiennych.

Przewodowe

Poziomatory przewodowe to świetny sposób na utrzymanie płaskiej podłogi. Można je stosować do każdego rodzaju płytek i są łatwe w montażu przy niewielkim wysiłku.

Aby działały prawidłowo, przewody muszą być rozmieszczone równomiernie na podłodze, nie mogą się krzyżować, ani wpadać na wbudowane meble lub inne elementy wyposażenia. Upewnij się, że rozplanujesz przewody z dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić ich równomierne ułożenie.

Po ułożeniu przewodów przykryj je co najmniej 3/8” samopoziomującym podkładem, aby je osadzić i zapobiec uszkodzeniom podczas układania płytek. Następnie użyj cienkiej warstwy kleju do płytek, aby ułożyć płytki nad przewodami.

Są dwa rodzaje przewodów, które mogą być użyte do ogrzewania podłogi – lite i plecione. Przewody pełne są wykonane z pojedynczej żyły przewodzącej i trudniej się je przesuwa niż przewody splotowe. Stosuje się je zazwyczaj, gdy nie ma potrzeby wykonywania wielu ruchów lub gdy drut jest mały.

Poprzedni artykuł

Jak szpachlować karton gips?

Następny artykuł

Jak dobrze pomalować sufit?

Oceń artykuł: Jaki system do poziomowania płytek?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5