Ocieplanie poddasza – jakich materiałów użyć?

Dach to ta część domu, przez którą często ucieka duża ilość energii cieplnej, co prowadzi do większych rachunków za ogrzewanie, właśnie dlatego tak ważne jest ocieplenie poddasza, które warto przeprowadzić wtedy, gdy dom doprowadzony został do stanu surowego zamkniętego. Jakie materiały najczęściej używane są do ocieplania poddasza?

Ocieplenie poddasza – dlaczego warto je wykonać?

Ocieplenie poddasza jest bardzo ważne zarówno wtedy, gdy planuje się korzystać z niego do celów mieszkalnych, jak i wtedy, gdy nie planuje się na nim mieszkać albo planuje się wykonać jego adaptację w późniejszym terminie.

W każdym z tych przypadków właściwa izolacja termiczna jest w stanie zredukować zapotrzebowanie na energię cieplną, podnieść komfort domowników oraz zmniejszyć koszty ogrzewania, co obecnie, gdy są one na wysokim poziomie, stanowi bardzo dobrą inwestycję.

Jak ocieplić poddasze – z zewnątrz czy od wewnątrz?

Poddasze można ocieplić dwoma metodami – z zewnątrz, czyli od strony pokrycia dachowego, a także od wewnątrz, czyli od wnętrza budynku.

Ocieplenie poddasza z zewnątrz

Ocieplenie poddasza z zewnątrz, które określane jest też jako ocieplenie nakrokwiowe, polega na zamontowaniu materiałów dociepleniowych przed ułożeniem pokrycia dachowego. 

Taka metoda nie powoduje obniżenia wysokości pomieszczeń znajdujących się na poddaszu i zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych. 

Pewną niedogodnością w tym przypadku są warunki pogodowe, ponieważ prace termoizolacyjne powinny być prowadzone podczas korzystnej pogody, by nie narazić materiałów na przemoczenie.

Ocieplenie poddasza od wewnątrz

Ocieplenie poddasza od wewnątrz polega na zamontowaniu materiałów pomiędzy i pod krokwiami dachowymi. Warto też wskazać, że poddasza nieużytkowe mogą być ocieplane z wykorzystaniem materiałów układanych na posadzkach.

Tego rodzaju metoda jest łatwiejsza w realizacji, ponieważ nie wymaga ona uwzględniania warunków pogodowych, ale z drugiej strony może ona spowodować obniżenie wysokości budynku

Zależnie od wybranego materiału dociepleniowego pojawia się też ryzyko powstania mostków termicznych pomiędzy materiałem a krokwiami, dlatego nie zawsze zapewnia ona maksymalną szczelność.

Jakimi materiałami można ocieplić poddasze?

Do ocieplenia poddasza zastosować można różne rodzaje materiałów, które dobierane są głównie na podstawie miejsca ich montażu – od zewnątrz lub od wewnątrz, a także oczekiwanej trwałości, odporności docieplenia oraz parametrów izolacyjnych.

Poznaj najczęściej stosowane materiały dociepleniowe na poddasze.

Wełna mineralna

Bardzo często poddasza ocieplane są z wykorzystaniem wełny mineralnej, która układana jest od wewnątrz budynku, pomiędzy krokwiami i pod nimi.

Wełna mineralna jest wytrzymała, odporna na czynniki zewnętrzne, w tym na owady, ma właściwości oddychające i bardzo dobre parametry izolacyjne, ale jest dość ciężka, co może utrudniać jej montaż. Jest jednak ściśliwa, co ułatwia jej układanie i zmniejsza ryzyko mostków termicznych.

Styropian

Drugim materiałem, który może być użyty do ocieplenia poddasza, jest styropian, na przykład biały albo grafitowy.

Stosowane są płyty styropianowe docinane na wymiar, które, podobnie jak wełna mineralna, umieszczane są pomiędzy krokwiami i pod nimi. Ich montaż może być jednak problematyczny, ponieważ nie są one elastyczne i pojawia się wtedy ryzyko mostków termicznych.

Pianka poliuretanowa – PUR

Ciekawym pomysłem dla osób, które planują prace termoizolacyjne, będzie ocieplanie poddasza pianką poliuretanową, czyli w skrócie pianką PUR.

Pianka ta jest natryskiwana na powierzchnie i może być używana zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz dachu, a także dobrze wypełnia wolne przestrzenie, co zmniejsza ryzyko mostków termicznych. 

Ocieplanie poddasza pianką jest bardzo efektywne, dlatego dzisiaj coraz więcej osób wybiera tę metodę. Aby z niej skorzystać, konieczne jest wybranie firmy specjalizującej się w takich dociepleniach.

Celuloza

Docieplenie celulozą, która także określana jest jako wełna celulozowa, polega na zastosowaniu impregnowanych włókien celulozowych, które wdmuchiwane są za pomocą dedykowanej do tego celu maszyny.

Celuloza wdmuchiwana jest w puste przestrzenie na poddaszu, na przykład przy legarach oraz w konstrukcję podłogi. Również celuloza używana jest w przypadku poddaszy nieużytkowych – jest ona wtedy umieszczana bezpośrednio na posadzkach.

Celuloza charakteryzuje się wysoką skutecznością, jest materiałem lekkim, niepalnym, a także bardzo trwałym, co powoduje, że jest ona ciekawą alternatywą dla innych materiałów dociepleniowych na poddasze.

Więcej informacji na temat ocieplania poddasza można znaleźć na stronie https://www.izolmax.pl/o-jakiej-porze-roku-najlepiej-wykonywac-ocieplenie-pianka-pur/ 

Oceń artykuł: Ocieplanie poddasza – jakich materiałów użyć?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5