Schody żelbetowe zewnętrzne – jak wykonać?

Schody betonowe są funkcjonalnym dodatkiem do każdego domu i pięknie podkreślają jego zewnętrzny wygląd. Są również łatwe w utrzymaniu i wytrzymałe.

Jeśli chcesz zwiększyć atrakcyjność swojego domu dzięki nowym schodom betonowym, musisz wiedzieć kilka rzeczy przed ich budową. Po pierwsze, zaprojektuj je prawidłowo, aby spełniały wymogi bezpieczeństwa.

1. Projekt

Jeśli planujesz budowę zewnętrznych schodów betonowych, ważnym elementem jest projekt. Schody powinny być zaprojektowane tak, aby spełniały wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i zapewniały komfort użytkowania.

Projekt powinien również uwzględniać poręcze i piony, które są odpowiednie do obciążenia, jakiemu będą poddawane schody. Często lokalne przepisy budowlane określają minimalną i maksymalną głębokość podestu i wysokość pionu dla schodów, aby zapewnić ich bezpieczeństwo.

Ponadto, podstawa betonowa powinna być tak skonstruowana, aby przejąć obciążenie schodów i przenieść je na podłoże. W zależności od obciążeń inżynierowie budowlani określą, ile i jakiej wielkości prętów stalowych należy użyć do przeniesienia tych obciążeń na podłoże.

2. Deskowanie

Szkielet to konstrukcja szkieletowa, która umożliwia wylanie betonu. Może być wykonana z drewna, stali, plastiku, włókna szklanego lub kombinacji tych materiałów.

Typ stosowanego deskowania zależy od projektu, ale często jest to kwestia współpracy między architektem-inżynierem a wykonawcą betonu. Systemy szalunków technicznych, takie jak ramy stalowe lub aluminiowe, są szybkie w montażu i łatwe do usunięcia po związaniu betonu.

Powszechnie stosuje się również szalunki drewniane. Jest ono niedrogie, elastyczne i może być montowane na miejscu. Jest ono jednak mniej trwałe niż formy inżynierskie i nie wytrzymuje nacisku świeżego betonu. Jest też podatna na działanie termitów. Z tego powodu nie nadaje się do dużych, złożonych projektów budowlanych.

3. Wylewanie

Zewnętrzne schody żelbetowe wykonuje się, wlewając beton do płyt szalunkowych. Możesz je wykonać samodzielnie, posiadając dobre umiejętności ciesielskie, ale może lepiej zatrudnić betoniarza.

Najpierw musisz wykopać teren na głębokość o 3 cale większą niż stopnie. Po wylaniu fundamentów włóż w nie 12-calowe odcinki prętów zbrojeniowych o długości od 7 do 8 cali.

Następnie zbuduj formy ze sklejki, które będą podtrzymywać tył i bok każdego pionu (przód stopnia). Podeprzyj formy palikami.

Będziesz też potrzebował drewnianych desek pionowych do każdego stopnia schodów. Na każdy pion przytnij deskę o wymiarach 2 na 8 cali, tak aby była o 1,5 cala dłuższa niż szerokość stopnia. Zazwyczaj będziesz chciał sfazować dolną krawędź tych desek.

4. Utwardzanie

Proces utwardzania jest najważniejszym aspektem budowy betonu, ponieważ decyduje o tym, jak mocny i trwały będzie gotowy produkt. Zasadniczo zapewnia on, że kombinacja cementu i wody w mieszance reaguje prawidłowo.

Wynika to z reakcji chemicznej zwanej hydratacją, która wytwarza drobne kryształki w matrycy betonu. Jeśli hydracja nie jest wystarczająca, albo przebiega zbyt szybko lub zbyt wolno, beton nie osiąga swojej maksymalnej wytrzymałości.

Utwardzanie można osiągnąć na wiele sposobów, w tym utrzymując stałą wilgotność na powierzchni lub stosując mieszankę utwardzającą. Związki te zazwyczaj składają się z wosków i/lub żywic, które są emulgowane w wodzie lub rozpuszczalnikach.

5. Wykończenie

Zewnętrzne schody żelbetowe mogą mieć różne wykończenia. Obejmuje to gładkie wykończenie, teksturę i kombinacje kolorów.

Proces wykończenia jest krytycznym elementem budowy zewnętrznych schodów żelbetowych. Dzięki niemu beton zachowuje swoją wytrzymałość i trwałość.

Dobry wykończeniowiec musi być przeszkolony i doświadczony, aby uzyskać gładką powierzchnię, która jest zarówno funkcjonalna, jak i atrakcyjna.

Po wykończeniu schody powinny pozostać mokre przez dwa do pięciu dni, aby umożliwić ich utwardzenie. Pomoże to wzmocnić beton i zmniejszy szanse na powstawanie plam.

Użyj pacy z gąbką, aby wprowadzić opóźniacz i wykończenie miotełką. Pomoże to stworzyć antypoślizgową fakturę i zapewni bardziej atrakcyjne wykończenie niż sam beton.

Oceń artykuł: Schody żelbetowe zewnętrzne – jak wykonać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5