Gładź na pęknięcia – jaką wybrać?

Wygładzanie pęknięć to skuteczny sposób na zmniejszenie widoczności pęknięć na powierzchniach stiukowych. Jest to również łatwy i niedrogi sposób naprawy małych pęknięć w produktach na bazie cementu.

Istnieje wiele różnych metod wygładzania pęknięć. Ważne jest jednak, by wybrać odpowiednią dla siebie.

Odżywka do skóry lub olej

Odżywka do skóry to świetny sposób na wygładzenie pęknięć, a także na utrzymanie jak najlepszego wyglądu skórzanych przedmiotów. Powinieneś odżywiać skórę co 2-4 miesiące.

Dobra odżywka do skóry doda jej wilgoci, sprawi, że będzie elastyczna i miękka, ochroni ją przed plamami i zadrapaniami, a także nada powierzchni błyszczące wykończenie. Typowe składniki odżywek do skóry to olejek z norek, wosk pszczeli i olejek ze stóp, które stymulują naturalne olejki w skórze.

Aby użyć odżywki do skóry, nanieś ją na miękką, niepozostawiającą włókien szmatkę i pocieraj skórę małymi kółkami, aż zostanie całkowicie pokryta. Wytrzyj nadmiar odżywki i pozostaw do dokładnego wyschnięcia.

Możesz też użyć mydła lub środka czyszczącego, aby usunąć brud i zanieczyszczenia ze szczelin. Pamiętaj, żeby najpierw wypróbować środek czyszczący na małym fragmencie i upewnić się, że jest dobrze wymieszany z wodą. Dzięki temu powierzchnia będzie czysta i nie zmieni później koloru skóry.

Papier ścierny

Papier ścierny, czasem nazywany papierem ściernym, jest używany przez wielu profesjonalistów, od stolarzy po malarzy. Jest dostępny w różnych gramaturach i ziarnistościach i może być używany do wygładzania powierzchni, usuwania starych wykończeń lub oczyszczania z rdzy i korozji.

Cząstki ścierne na powierzchni papieru ściernego są ułożone w taki sposób, że tworzą ostre krawędzie, które tną drewno lub metal. Są one przyklejone do materiału nośnego, takiego jak papier Kraft, za pomocą środka wiążącego, tworząc arkusze papieru ściernego.

Ziarnistość papieru ściernego waha się od drobniejszej niż ludzki włos do grubszej niż piłka baseballowa. Producenci klasyfikują papier ścierny na podstawie wielkości ziarna i są w stanie określić odpowiednie ziarno do użycia, testując je na różnych materiałach lub przedmiotach.

Wyższa liczba ziarna oznacza większą szorstkość, a niższa liczba – większą delikatność. Ziarnistość mierzy się zazwyczaj w gradacji CAMI (Coated Abrasives Manufacturing Institute) lub FEPA (Federation of European Producers of Abrasives) i oznacza literą „P” przed numerem ziarna.

Barwnik do skóry

Barwnik do skóry to płynna substancja używana do zmiany koloru skóry. Często używa się go do zmiany koloru siodeł, siodła, butów, pasków, torebek i pochewek na noże.

Aby użyć barwnika do skóry, pierwszym krokiem jest przygotowanie skóry. W zależności od rodzaju barwionej skóry może to wymagać szlifowania.

Po odpowiednim przygotowaniu skóry można zastosować wysokiej jakości barwnik do skóry. Wybierz taki, który ściśle odpowiada kolorowi przedmiotu, i użyj kolorowego aplikatora, aby rozprowadzić go na pęknięciach.

Po rozprowadzeniu cienkiej warstwy barwnika na pęknięciach, potrzyj miejsce, aby wtopić go w otaczającą skórę. W razie potrzeby powtórz kilka warstw barwnika.

Jeśli zrobisz to poprawnie, wygładzanie pęknięć może być bardzo łatwym i skutecznym sposobem naprawy skóry. Może to być jednak proces oparty na próbach i błędach, dlatego ważne jest, aby poświęcić czas na zrobienie tego dobrze!

Wazelina

Jeśli szukasz sposobu na wygładzenie suchej skóry, powinieneś rozważyć wazelinę (znaną też jako petrolatum lub miękka parafina). Ta maść na bazie oleju jest używana przez ludzi od ponad 150 lat i jest doskonałym wyborem do naprawiania małych skaleczeń, oparzeń, pieluszkowego zapalenia skóry i podrażnień spowodowanych otarciami.

Wazeliny można również używać do łagodzenia spierzchniętych warg i koi szorstkie skórki. Eksperci zalecają nakładanie odrobiny wazeliny na suche skórki przed snem, aby rano pozostały miękkie i nawilżone.

Możesz również używać wazeliny do wygładzania popękanych pięt, mówi dermatolog Michael Engelman. Ta prosta wskazówka zapobiega pogłębianiu się suchości i może pomóc uniknąć pęcherzy w przyszłości.

Choć wazelina jest dobrym rozwiązaniem dla osób o suchej skórze, nie jest odpowiednia dla osób o skórze tłustej lub trądzikowej, ponieważ maść ta zamyka skórę w tłustej warstwie, która może zatykać pory i zatrzymywać bakterie. Dermatolodzy sugerują stosowanie lżejszej maści, aby uniknąć tego efektu ubocznego.

Oceń artykuł: Gładź na pęknięcia – jaką wybrać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5