Jak dotlenić wodę w stawie?

Tlen jest niezbędny dla zdrowia stawu, nie tylko dla ryb, ale także dla wszystkich roślin i zwierząt w twoim stawie. Jest naturalną częścią zdrowego stawu i pomaga wodzie pozbyć się odpadów pochodzących z życia zwierząt i roślin.

Rośliny pomagają zwiększyć poziom tlenu w stawie poprzez fotosyntezę w ciągu dnia i oddychanie w nocy. Pomagają też usuwać toksyny z wody, dzięki czemu jest ona czysta i bezpieczna dla wszystkich organizmów wodnych.

Pompa i fontanna

Dostarczanie tlenu do wody to najskuteczniejszy sposób na poprawę zdrowia stawu. Brak napowietrzenia może zmniejszyć poziom rozpuszczonego tlenu i spowodować nagromadzenie amoniaku, azotynów i azotanów, które mogą zabić ryby.

Naturalnym sposobem na zwiększenie napowietrzenia w stawie jest zainstalowanie fontanny lub pompy powietrznej. Pomoże to wprowadzić tlen do głębszych warstw stawu, gdzie może on nie występować naturalnie.

Bez napowietrzania słup wody w naturalny sposób „rozwarstwia się” na warstwy. Tworzy to warstwy ciepłej, bogatej w tlen wody przy powierzchni i warstwy zimnej, ubogiej w tlen wody przy dnie.

Może to również powodować gromadzenie się na dnie stawu cuchnącego mułu. Muł ten jest mieszaniną martwych roślin i rozkładających się materiałów organicznych, które nie miały okazji zmieszać się z bogatą w tlen wodą na powierzchni.

Pompa fontannowa jest zaprojektowana tak, aby podnosić wodę z niższych warstw stawu i rozpryskiwać ją z powrotem na powierzchni, aby zmieszała się z bogatą w tlen wodą na wyższych poziomach. Maksymalna wysokość, na jaką pompa fontannowa może podnieść wodę, to tzw. maksymalna głowica.”

Wodospady

Utrzymanie wysokiego poziomu tlenu w stawie jest niezbędne dla zdrowego ekosystemu. Bez niego giną ryby i pożądane rośliny wodne.

Na poziom tlenu wpływa kilka czynników: temperatura, ciśnienie barometryczne, poziom wody i wiatr. Podczas gorącego lata mogą one obniżyć zawartość tlenu w stawie.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów dotlenienia stawu jest dodanie wodospadu lub strumienia. Stworzy to naturalną formę napowietrzania, która pomoże równomiernie rozprowadzić tlen w całym stawie.

Ruch wody przez wodospad pomaga również rozłożyć materiał organiczny w stawie. Dzięki temu zmniejsza się ilość gromadzącego się mułu i osadu.

Powietrzenie, które zapewnia ruch wody, zniechęca również do rozwoju glonów, ponieważ przemieszcza martwe i obumierające obszary stawu poza system filtracji. Nie tylko poprawi to wygląd stawu, ale także pomoże utrzymać go w czystości, eliminując potrzebę dodawania do niego środków chemicznych, takich jak amoniak i azotany.

Pompy powietrzne

Tlen jest kluczowym składnikiem w utrzymaniu zdrowej wody w stawie. Jest naturalnie obecny w wodzie, ale może się szybko rozproszyć, jeśli nie jest dostarczany w wystarczającej ilości.

Może to powodować zakwit glonów, gwałtowny wzrost chwastów i śmierć ryb. Dodanie do stawu pompy powietrznej może natlenić wodę i pomóc w zmniejszeniu tych problemów.

Pompa powietrzna znajduje się na zewnątrz stawu i używa długiego przewodu powietrznego do doprowadzenia powietrza do kamienia powietrznego lub dyfuzora, który znajduje się wewnątrz stawu w jego najgłębszej części (będzie się to różnić w zależności od rodzaju posiadanego przez Ciebie). Pęcherzyki powietrza wytwarzane przez pompę wypychają wodę na powierzchnię, zwiększając powierzchnię wody, która ma kontakt z cząsteczkami tlenu.

Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, używaj pompy powietrznej zimą, aby utrzymać niewielką część stawu wolną od lodu. Ponadto napowietrzanie pomaga ograniczyć wzrost glonów i tworzenie się szlamu.

Spray do wody

Stawy potrzebują tlenu, aby ryby były zdrowe, a woda czysta. Tlen rozpuszcza się w wodzie z atmosfery oraz z mikroskopijnych alg lub roślin zanurzonych, które wytwarzają go w procesie fotosyntezy.

Jeśli w Twoim stawie nie ma wystarczającej ilości rozpuszczonego w wodzie tlenu, ryby zaczną cierpieć i będziesz musiał dodać trochę tlenu do wody, aby pomóc im ponownie oddychać. Można to zrobić za pomocą węża lub strumienia podłączonego do pompy wodnej.

Jest wiele sposobów na dotlenienie wody w stawie, ale jednym z najprostszych i najskuteczniejszych jest zwiększenie ruchu wody na powierzchni. Zwiększa to kontakt powietrza z wodą, co pomaga ją natlenić, a także poprawia napowietrzenie wody i pomaga bakteriom tlenowym rozkładać składniki odżywcze w wodzie. To z kolei sprawi, że staw będzie bardziej wydajny zarówno dla ryb, jak i roślin, a także poprawi jego ogólny stan zdrowia.