Jak prawidłowo podłączyć pralkę i zmywarkę?

Kiedy chcesz podłączyć pralkę i zmywarkę, musisz poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, aby była gotowa do montażu. Obejmuje to sprawdzenie dopływu wody, węży spustowych i elektryczności.

Obydwie maszyny potrzebują ciepłej i zimnej wody, a także rury odpływowej. Zwykle są dostarczane z wężami o długości 1,5 m, które mają ręcznie dokręcane złącza śrubowe na każdym końcu.

Przygotowanie

Przygotowanie jest kluczem do sprawnej instalacji pralki i zmywarki. Obejmuje ono upewnienie się, że obie maszyny mają wystarczającą ilość przyłączy wody i odpływu, aby zminimalizować ryzyko przecieków.

Może być konieczne zainstalowanie dodatkowych instalacji w domu, aby zapewnić te przyłącza. Może to być przedsięwzięcie typu „zrób to sam”, ale ważne jest, aby upewnić się, że instalacja została wykonana prawidłowo, tak aby nie uszkodziła konstrukcji domu lub nie spowodowała poważnych szkód w wodzie.

Dobrze jest też sprawdzić, czy istniejąca instalacja jest w dobrym stanie, aby nie było przecieków podczas przenoszenia urządzeń. Może to być szczególnie trudne w przypadku starszych domów, w których od czasu postawienia budynku nie dokonywano żadnych zmian w instalacji wodnej.

Pralki i zmywarki zazwyczaj mają podłączone liczne przewody doprowadzające i odprowadzające wodę. Węże te należy dokładnie sprawdzić przed przeniesieniem ich w nowe miejsca, ponieważ mogą one ulec uszkodzeniu pod wpływem drgań.

Węże doprowadzające i odprowadzające

Węże doprowadzające łączą pralkę z zaworem, który dostarcza wodę podczas każdego cyklu prania. Węże te są niezbędne do działania urządzenia, ale nie są odporne na rozerwanie i mogą spowodować zalanie mieszkania, jeśli nie są prawidłowo zainstalowane i konserwowane.

Węże spustowe zmywarki są podobne do tych używanych przez pralkę. Zaczynają się od podłączenia do syfonu pod zlewem, potem zapętlają się do spodu blatu, a następnie opadają w dół, by podłączyć się do złączki na wylocie śmieci lub do bocznej złączki na końcówce odpływu zlewu.

Właściwa metoda podłączenia węża odpływowego do zmywarki zależy od lokalnych przepisów hydraulicznych. W niektórych miejscach wymagane jest podłączenie węża do złączki szczeliny powietrznej zamontowanej na blacie lub na pokładzie zlewu. Wprowadza to powietrze do węża, aby zapobiec cofaniu się brudnych ścieków do zmywarki.

Podłączanie węży

Zarówno pralki, jak i zmywarki wymagają przewodu doprowadzającego wodę podczas każdego cyklu. Potrzebują też węża spustowego, który biegnie od urządzenia do zlewu lub innej rury odpływowej.

Te węże muszą być prawidłowo zainstalowane, żeby nie przeciekały i nie powodowały szkód w domu. Sprawdzaj je co roku, czy nie są zardzewiałe, postrzępione lub zużyte i wymieniaj je w razie potrzeby.

Węże do zmywarek są zwykle wykonane z gumy, wzmocnionej gumy lub oplotu ze stali nierdzewnej. Te pierwsze są najbardziej przyjazne dla budżetu, ale z czasem tracą elastyczność i ulegają korozji.

Wąż od zmywarki łączy się ze złączką szczeliny powietrznej zamontowanej na blacie lub pokładzie zlewu. Wprowadza ona powietrze do węża spustowego, aby zapobiec cofaniu się ścieków do urządzenia w wyniku przepływu wstecznego.

Połączenia końcowe

Do prawidłowego połączenia pralki i zmywarki potrzeba kilku połączeń końcowych. Są to: połączenie elektryczne, przewód doprowadzający wodę i wąż spustowy.

Aby rozpocząć, zdejmij dolny panel dostępu do zmywarki. Dzięki temu będziesz miał lepszy widok na złącza przewodu zasilającego, zawór elektromagnetyczny dopływu wody i złącza spustowe.

Najtrudniejszą częścią pracy będzie podłączenie przewodu zasilającego do zaworu ciepłej wody pod zlewem. Poprowadź krótki kawałek elastycznej miedzianej rurki od przodu szafki zmywarki do wlotu gorącej wody pod zlewem.

Przy okazji użyj sprężyny do gięcia rurki, aby nadać jej odpowiedni kąt do wykonania połączenia. Jest to najlepszy sposób na podłączenie węża tej wielkości i zapobiegnie wszelkim przyszłym problemom. Ponadto, jeśli wężyk będzie znajdował się w ciasnym miejscu, np. pod ladą, gdzie może być obijany lub uderzany o ścianę, rozważ zastosowanie hydraulicznej taśmy do rur na obu końcach wężyka, aby zapobiec ich zahaczaniu i wyciąganiu.

Oceń artykuł: Jak prawidłowo podłączyć pralkę i zmywarkę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5