Łaźnia parowa w domu – jak działa i jak ją zbudować?

Prowadzenie łaźni parowej w domu jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów wellness. Przedstawimy korzyści, zagrożenia i wskazówki ekspertów, dzięki którym zaczniesz budować swój własny prysznic parowy we własnej łazience.

Kąpiele parowe najlepiej stosować z umiarem – najlepiej, żeby jedna sesja trwała 20-30 minut. Ważne jest też, żeby się kontrolować i często pić wodę.

1. Generator pary

Generatory pary wykorzystują zanurzone elementy grzewcze do podgrzewania wody i przekształcania jej w parę. Proces ten jest powszechnie stosowany w bojlerze, ale można go zastosować w każdej sytuacji, która wymaga stałego dopływu pary, w tym w domowym prysznicu parowym.

Generator pary jest prostym, kompaktowym urządzeniem, które można umieścić w różnych miejscach w domu. Zazwyczaj jest wystarczająco mały, by zmieścić się w sąsiedniej szafce łazienkowej, pod piwnicą bezpośrednio pod łaźnią parową, a nawet na strychu nad prysznicem parowym – pod warunkiem, że miejsce to jest suche i ogrzewane (w/g 12 cali przestrzeni wokół generatora) oraz ma dostęp do elektryczności i wody.

Sterowniki generatora pary można zamontować w dowolnym, wygodnym miejscu w domu, ale zazwyczaj preferuje się ich instalację wewnątrz łaźni parowej ze względu na bezpieczeństwo i wygodę sterowania generatorem podczas kąpieli parowej. Możliwości sterowania są praktycznie nieograniczone, począwszy od prostego sterowania włączaniem/wyłączaniem pary, aż po zaawansowane piloty na podczerwień (IR), które mogą regulować czas włączenia/wyłączenia generatora, temperaturę kąpieli parowej i wiele innych!

2. Grzałka

Łaźnia parowa w domu to w dzisiejszych czasach wielka sprawa. W przeszłości można ją było znaleźć tylko w wysokiej klasy uzdrowiskach i klubach fitness, ale teraz jest na liście udogodnień, które chcesz mieć we własnej łazience. Podczas gdy sauna może być kosztowna, łaźnia parowa może być mniej kosztowna, jeśli masz odpowiednie narzędzia i trochę czasu. Przyjrzyjmy się bliżej elementom, które sprawiają, że to doświadczenie staje się rzeczywistością. Najbardziej wymyślny i zaawansowany technologicznie jest generator pary. Ma on wiele części, więc potrzeba doświadczonego inżyniera, żeby go uruchomić.

3. Zbiornik na wodę

Zbiornik na wodę jest ważną częścią każdej łaźni parowej. Przechowuje on bowiem wodę używaną w łaźni.

Woda ta jest następnie dostarczana do miejsca, w którym jest potrzebna – pod prysznic lub do wanny. Oznacza to, że ważne jest, aby wiedzieć, jaki typ zbiornika chcesz zbudować i jak go prawidłowo zainstalować.

Na początek musisz zdecydować, z jakiego materiału będzie wykonany sam zbiornik. Jest wiele dostępnych opcji, od plastiku po beton, a nawet stal.

4. Pompa wodna

Pompa wodna służy do cyrkulacji cieczy, takiej jak woda. Wykorzystuje ona łopatki wirnika (wirnik używany do zwiększenia ciśnienia i przepływu cieczy) oraz siłę odśrodkową do poruszania wody.

Pompy wodne wykorzystują również ciśnienie powietrza do wytworzenia częściowego podciśnienia, podobnego do ssania słomki. Dzięki temu ciecz przepływa przez układ pompy w szybszym tempie, co ułatwia jej przemieszczanie.

Pompa wodna jest bardzo ważna w układzie chłodzenia pojazdu, ponieważ pobiera płyn chłodzący z chłodnicy i pompuje go do silnika. Jeśli pompa nie działa prawidłowo, może spowodować wzrost temperatury silnika, co może uszkodzić jego części.

5. Hydraulika

Pionierka to system, który doprowadza świeżą wodę do Twojego domu i usuwa z niego nieczystości (szarą wodę i ścieki). Może to być nieco bardziej skomplikowane, ale składa się tylko z dwóch części: Pierwsza część to doprowadzenie świeżej wody, która wpływa przez krany i wychodzi ze zlewu lub prysznica; druga to system kanalizacyjny, który usuwa ścieki, gdy opuszczają one dom.

Hydraulik to osoba specjalizująca się w instalowaniu i konserwacji tych systemów. Zwykle jest czeladnikiem i może odbyć 3-5-letnią praktykę przed uzyskaniem licencji. W przeciwieństwie do wielu zawodów, wykształcenie wyższe nie jest konieczne do wykonywania zawodu hydraulika, ale przydaje się dogłębne zrozumienie podstaw fizyki i matematyki.

Oceń artykuł: Łaźnia parowa w domu – jak działa i jak ją zbudować?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5