Jak przesadzić storczyka z odnóżki?

Orchidee wymagają przesadzania co około rok, aby utrzymać je w zdrowiu. Jest to również konieczne, jeśli podłoże w doniczce zepsuje się i przestanie zapewniać szybki drenaż i cyrkulację powietrza dla korzeni.

Większość storczyków rośnie w mieszance doniczkowej z kory, perlitu i węgla drzewnego, która szybko drenuje i pozostaje lekko wilgotna przez kilka dni. Zazwyczaj taką mieszankę można kupić w centrach ogrodniczych lub sklepach typu „dom i ogród”.

Sterylizuj narzędzia

Podczas przesadzania orchidei z ostrogi ważne jest sterylizowanie narzędzi. Nie tylko zapobiega to rozprzestrzenianiu się chorób na rośliny, ale także pomaga zachować zdrowe i bezpieczne ręce.

Sterylizuj narzędzia do cięcia i doniczki, zanurzając je w roztworze substancji żrącej lub wybielacza na pięć minut lub dłużej. Możesz też użyć otwartego ognia, ale nie powinieneś trzymać narzędzi w płomieniu zbyt długo.

Przesadzanie storczyka

Jeśli przesadzasz swojego storczyka, upewnij się, że roślina znajduje się w czystym pojemniku. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników, które mogą zaszkodzić nowej roślinie.

Chcesz także upewnić się, że doniczka jest nieco większa niż ta, w której storczyk obecnie przebywa. To zapobiegnie związaniu korzeni i stresowi podczas przenoszenia rośliny.

Po przesadzeniu musisz sprawdzić, czy na korzeniach nie ma oznak choroby lub infekcji. Szukaj brązowych, czarnych, gnijących lub nakrapianych korzeni, które zgniły.

Oczyść korzenie

Schidee mają delikatny i wrażliwy system korzeniowy, który wymaga dokładnej i precyzyjnej pielęgnacji. Dlatego powinieneś przycinać ich korzenie tylko zdezynfekowanymi nożycami, a następnie je zdezynfekować.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić podczas przesadzania storczyka z ostrogi, jest oczyszczenie jego korzeni. Jest to niezbędna część procesu, ponieważ niechlujne, wysuszone korzenie mogą uszkodzić nowe przyrosty, spowolnić fotosyntezę i zahamować wchłanianie składników odżywczych.

Przygotuj cały niezbędny sprzęt, gdy zaczniesz to robić, w tym 3% wybielacz, alkohol, roztwór nadtlenku wodoru i szczypce lub pęsety. Weź także waciki do wycierania narzędzi tnących przed i po użyciu oraz pudełko plastikowych rękawiczek jednorazowego użytku.

Sterylizacja doniczki

Gdy będziesz gotowy do przesadzenia swojego storczyka, ważnym krokiem będzie sterylizacja doniczki. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się patogenów, które mogą powodować choroby i inne problemy dla rośliny.

Glinianą lub plastikową doniczkę możesz wysterylizować, mocząc ją we wrzącej wodzie przez kilka minut. Możesz też użyć roztworu jednej części wybielacza na dziewięć części wody w celu dokładnej sterylizacji.

Aby uzyskać bardziej ekologiczne podejście, możesz odkazić doniczkę, używając roztworu octu i wody. Ocet jest nietoksyczny i możesz go namoczyć w pojemniku z rośliną na kilka godzin, aby ją zdezynfekować.

Przygotowanie podłoża

Przed umieszczeniem storczyka w nowej doniczce, upewnij się, że masz dobre podłoże. Najczęściej storczyki przesadza się, stosując mieszankę materiałów organicznych, takich jak kora jodłowa, mech lub perlit.

Najlepsze podłoże dla storczyków to takie, które jest wysoce porowate i ma swobodny drenaż. Pozwala to na cyrkulację tlenu wokół korzeni i zapobiega zagęszczeniu podłoża.

Orchidee preferują także delikatne podłoże, które utrzymuje wilgoć pomiędzy podlewaniem. Jest to szczególnie ważne dla dendrobium i phalaenopsis.

Umieszczenie storczyka

Orchidee to duża rodzina roślin wieloletnich, naziemnych (rosnących na ziemi) lub epifitycznych (rosnących na drzewach). Mają mięsiste bulwy lub podkładki i niezwykłe kwiaty.

Kluczową cechą większości kwiatów storczyków jest struktura zwana kolumną. W kolumnie znajdują się zarówno męskie, jak i żeńskie części kwiatu, w tym pylniki i znamiona.

Innym unikalnym przystosowaniem kwiatu storczyka jest warga, czyli zmodyfikowany płatek, który działa jak miejsce lądowania dla zapylaczy. Ta cecha jest wykorzystywana do oszukiwania zapylaczy i ułatwiania samozapylenia.

Poprzedni artykuł

Jak przesadzić winogron?

Oceń artykuł: Jak przesadzić storczyka z odnóżki?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5