Filtr w Twojej pralce jest jednym z najważniejszych elementów urządzenia. Jeśli nie będziesz go regularnie czyścić, będą się w nim gromadzić kłaczki i brud.
Aby utrzymać filtr w czystości, musisz go wyjmować co najmniej raz w miesiącu i dokładnie wyczyścić. Oto, jak to zrobić.
Usuwanie filtra
Filtr Twojej pralki wysysa brud, kłaczki i inne zanieczyszczenia, które mogą powodować, że ubrania są tłuste, śmierdzące lub nie są prawidłowo odprowadzane. To zadanie zajmuje pięć minut, ale może pomóc w utrzymaniu czystego i świeżego wyglądu Twoich ubrań przez wiele lat.
Aby wyjąć filtr, najpierw wyłącz pralkę i odłącz ją od prądu. Jeśli nie wiesz, jak znaleźć filtr, zajrzyj do instrukcji obsługi lub sprawdź na stronie internetowej producenta.
Filtr pompy odpływowej znajduje się w pobliżu pompy wodnej w pralkach ładowanych od przodu i na dole po prawej stronie w pralkach ładowanych od góry, za drzwiczkami syfonu.
Niektóre nowsze pralki są samoczyszczące i nie mają wyjmowanych filtrów kłaczków, ale nadal powinieneś uruchamiać cykl czyszczenia raz w miesiącu, aby wypłukać filtr. Zatkane filtry kłaczków mogą zmniejszyć wydajność pralki i doprowadzić do osadzania się większej ilości kłaczków na ubraniach.
Czyszczenie filtra
Jeśli zauważysz, że na ubraniach gromadzą się kłaczki, pralka nie opróżnia się prawidłowo lub wydaje się, że urządzenie pracuje nieefektywnie, czas wyczyścić filtr. Regularne czyszczenie filtra pralki to łatwy i niedrogi sposób na usprawnienie pracy urządzenia i przedłużenie jego żywotności.
Powinieneś czyścić filtr średnio raz w miesiącu. Jednak to, jak często czyścić filtr, zależy od wielkości gospodarstwa domowego i nawyków związanych z praniem.
Zwykle większe gospodarstwa domowe używają swoich pralek częściej niż mniejsze i piorą duże ilości ubrań, co zwiększa prawdopodobieństwo zatkania filtra.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zalecamy wyjęcie filtra z pralki i wyczyszczenie go szczotką lub szmatką. Możesz też namoczyć filtr w gorącej wodzie, aby poluzować resztki lub uwięzione zanieczyszczenia.
Wymiana filtra
Jeśli masz problemy z pralką, takie jak nadmierne wibracje, mokre ubrania po ostatnim cyklu wirowania lub słabe odprowadzanie wody, możesz chcieć sprawdzić filtr. Prawdopodobnie jest on zatkany i wymaga wymiany.
Aby sprawdzić filtr, wyjmij go z pralki i umieść w naczyniu wypełnionym gorącą wodą z dodatkiem płynnego środka piorącego. Wyszoruj go szczotką, a następnie włóż z powrotem do pralki.
Nowe pralki często korzystają z filtrów w pompie wodnej, które same się oczyszczają. Jednak mieszanka kłaczków, detergentu i płynu do płukania tkanin może szybko zatkać te filtry, dlatego najlepiej czyścić je co najmniej dwa razy w roku.
Filtr w pralkach ładowanych od przodu zwykle znajduje się na dole po prawej lub lewej stronie urządzenia i ma małe drzwiczki. W pralkach ładowanych od góry znajduje się on zwykle pośrodku mieszadła.
Sprawdź, czy nie ma zatorów
Filtr w wężu spustowym pomaga odsiewać zanieczyszczenia, zanim dotrą one do głównego systemu odprowadzania wody. Jeśli się zatka, może spowodować, że pralka będzie opróżniać się powoli lub wcale.
Jeśli widzisz kałuże wody w wannie pralki po zakończeniu cyklu prania, jest to oczywisty znak, że coś blokuje odpływ. Ale może to być również bardziej złożony problem, który wymaga pomocy profesjonalnego hydraulika.
Jeśli zator znajduje się w wężu spustowym, spróbuj go wyjąć i przepłukać wodą. Jeśli to nie usunie zatoru, problem może dotyczyć pompy spustowej. Możesz uzyskać do niej dostęp, zdejmując przednią część urządzenia i badając półprzezroczysty plastik.