Jak wysoko murować ścianki działowe na poddaszu?

Pokoje na poddaszu mogą być świetnym sposobem na dodanie przestrzeni w sypialni. Ale ich wykończenie może być trudne.

Po pierwsze, zdecyduj, czy ściana jest nośna, czy nie. To kluczowe pytanie, które należy zadać przed usunięciem suchej zabudowy i zleceniem profesjonaliście przeprowadzenia inspekcji. Ważne jest też, aby upewnić się, że kołki są w pionie przed wbiciem gwoździ.

Długość

Aby wymurować ściankę działową w podłodze poddasza, kołki ścienne powinny mieć 16 cali na środku. Pozwala to na zastosowanie standardowych materiałów arkuszowych, takich jak płyty gipsowo-kartonowe, i umożliwia prawidłowe rozmieszczenie kołków.

Ściana powinna mieć górną płytę, która przylega do sufitu, i dolną płytę, która mocuje się do podłoża. Ponadto niezbędna jest płyta łącząca sąsiednie ściany, zwłaszcza jeśli ścianka będzie ukrywać duże elementy mechaniczne, takie jak 4-calowa rura spustowa.

Ścianka kolankowa jest jednym z najbardziej popularnych typów ścianek działowych, ale być może nie pomyślałeś, że można ją zbudować na poddaszu. Najlepsze w tym typie ścianki jest to, że zazwyczaj można ją zbudować, nie martwiąc się o nośność, co oznacza mniej problemów z konstrukcją szkieletu w przyszłości.

Grubość

Murowana okładzina ścienna (czasem nazywana ceglanym kołkiem) była używana w niektórych budynkach o szkielecie drewnianym sprzed 1900 roku jako bariera powietrzna, prawdopodobnie dla izolacji lub masy termicznej. Dodatkowo mogła służyć do wygłuszania domu.

Jeśli dodajesz izolację do przegrody na poddaszu, która wcześniej miała ceglaną okładzinę, upewnij się, że ściana jest na tyle wysoka, że woda przeciekająca z dachu lub z tamy lodowej nie będzie mogła przepływać przez cegłę do sufitu. Aby zapewnić równą głębokość, przed przybiciem izolacji zaznacz na legarach i elementach kratownicy dobrze widoczne linie. Przed wbiciem gwoździ upewnij się także, że górna płyta przegrody ściśle przylega do linii układu sufitu. Możesz podłożyć cienkie kawałki drewna pod płytę wierzchnią w odpowiednich miejscach słupków, aby zamknąć wszelkie szczeliny na górze. Użyj poziomicy, żeby sprawdzić, czy krawędzie i czoła kołków są pionowe.

Waga

Pytanie o to, jak wysoko murować ścianki działowe na poddaszu, jest odwiecznym tematem dla doświadczonych budowniczych. Odpowiedź jest kwestią osobistych preferencji i uwzględnienia układu budynku.

Górna płyta ścianki działowej powinna być mniej więcej w połowie wysokości belek stropowych po obu jej stronach. Jeżeli nie planujemy ściany szkieletowej, być może będziesz musiał połączyć grubszą tarcicę 2×4 za pomocą gwoździarki.

Dobrze ustawiona ścianka działowa będzie łatwa w montażu i będzie służyć przez wiele lat. Dobrym sposobem na sprawdzenie przydatności przegrody jest postawienie jej na równej powierzchni i zmierzenie jej wysokości względem sufitu. Dzięki temu będziesz mógł porównać ją z resztą konstrukcji i stwierdzić, czy jest odpowiednia. Następnie możesz ostrożnie przybić ją na miejscu.

Wilgoć

Kiedy na Twoim poddaszu jest zbyt dużo wilgoci, może to spowodować uszkodzenie izolacji i fundamentów. Może również powodować rozwój pleśni.

Jest kilka źródeł wilgoci, które mogą dostać się na Twoje poddasze. Jednym z nich jest wilgotność powietrza na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym.

Innym jest wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, która wzrasta przez małe otwory w sufitach i ścianach, otwory wokół opraw oświetleniowych i gniazdek oraz otwory w przewodach wentylacyjnych.

Wreszcie, woda uwięziona w piwnicy lub przestrzeni międzypiętrowej może przesiąknąć przez nieszczelne ściany i podłogi na poddasze.

Może to prowadzić do gnicia drewna, rdzy na metalowych gwoździach i zniszczenia cegieł na powierzchniach kominowych. Może nawet zardzewieć rury wentylacyjne i spowodować zawilgocenie izolacji poddasza.

Oceń artykuł: Jak wysoko murować ścianki działowe na poddaszu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5