Jak z szyszki zrobić sadzonkę?

Jeśli chcesz uprawiać sosnę, jednym z najprostszych sposobów jest rozpoczęcie uprawy z nasion. Nasiona mają zwykle kilka centymetrów długości i twardą, grubą skorupkę, która chroni je przed trudnymi warunkami.

Wielu ludzi jest zaskoczonych, gdy dowiadują się, że szyszki na drzewach takich jak sosna są tak naprawdę pojemnikami na nasiona. Są one produkowane przez grupę roślin zwanych gymnospermami, co oznacza „nagie nasiona”

Zbieraj szyszki

Szyszki sosny pełnią kilka funkcji: po pierwsze chronią rozwijające się nasiona. Po drugie, służą jako mechanizm rozpraszania nasion. Wreszcie chronią nasiona przed warunkami atmosferycznymi.

Najlepszy czas na zbieranie szyszek to jesień, kiedy zaczynają dojrzewać i zrzucają nasiona. Idealne będą szyszki w kolorze purpurowo-brązowym, które jeszcze nie zaczęły się otwierać.

Wspinaczka po drzewach to jedna z najstarszych i najmniej destrukcyjnych metod zbierania szyszek. Jest odpowiednia dla większości gatunków i drzew dowolnej wielkości, choć wymaga od wspinającego się pozycji, w której może dosięgnąć górnej części korony drzewa.

Szczególnie odpowiednie do tej metody są żywopłoty i małe drzewa. Można się do nich dostać z ziemi za pomocą drabin lub podnośnika na ciężarówce.

Zamocz szyszki w wodzie

Sosnowe szyszki otwierają się i zamykają pod wpływem wody. Dzieje się tak, ponieważ mają strukturę, która pozwala im zamykać się, gdy są mokre, a następnie otwierać, gdy są suche. Nazywa się to ciśnieniem osmotycznym.

Naukowcy odkryli, że gdy łuski szyszek są mokre, kierują wodę w stronę dolnej części łusek. To zwiększa ciśnienie wody, powodując zagięcie łusek do przodu i ich zamknięcie.

Po zamoczeniu szyszki w naturalny sposób zamykają się i potrzebują trochę czasu, aby całkowicie wyschnąć. Ważne jest, aby pozwolić szyszkom wyschnąć na powietrzu, zanim ponownie zamoczymy je w wodzie.

Kiedy będziesz gotowy do stworzenia sadzonki z szyszek, możesz umieścić je w ziemi i podlać. Zaczną one kiełkować po około 1-3 tygodniach. Gdy sadzonki osiągną wysokość 4-6 cali, możesz je przesadzić na zewnątrz. Możesz też posadzić je w doniczce. Dobrze jest też umieścić je w ciepłym, słonecznym miejscu, aby miały dostęp do światła słonecznego.

Umieść szyszki w glebie

Najlepszym sposobem na wyprodukowanie sadzonki z szyszki sosny jest posadzenie nasion bezpośrednio w glebie. Dzieje się tak dlatego, że nasiona sosny wymagają minimalnego kontaktu z glebą, aby wykiełkować, a posadzenie całej szyszki oznaczałoby, że nasiona znajdują się zbyt głęboko w glebie i nie otrzymują potrzebnego im światła słonecznego.

Małe, dojrzałe nasiona sosny mają maleńkie „skrzydełka”, które pomagają nasionom rozproszyć się wokół drzewa macierzystego, aby wykiełkować. Przed zasadzeniem nasion musisz je przygotować, aby mogły wykiełkować.

Szyszki sosny, które zbierasz w swoim ogrodzie, możesz wykorzystać do wzbogacenia gleby, ochrony roślin, a nawet jako dekorację. Szyszki sprawdzają się jako ściółka, mogą też stanowić barierę chroniącą korzenie roślin przed nadmierną wilgocią, dzięki czemu mogą się one lepiej rozwijać! Możesz nawet zrobić z nich karmnik dla ptaków!

Podlewaj szyszki

Woda w szyszkach pomaga otworzyć nasiona, czyli małe rośliny, które można zebrać z szyszki. Nasionko to maleńki kawałek biomasy, który zawiera cały potencjał genetyczny do stworzenia drzewa.

Ten proces nazywa się fotomorfogenezą. Kiedy nasiono jest wystawione na działanie światła, otwiera się i tworzy liścienie. Te liścienie to pierwsze zestawy liści, które w końcu staną się zielone.

W dzikim lesie te sadzonki zaczną rosnąć i dojrzewać, aż osiągną rozmiary drzew. W końcu rozprzestrzenią się i rozrosną w nowe lasy.

Szyszki olchy są ulubieńcem wielu akwarystów na całym świecie, ponieważ uwalniają do wody taniny, które mogą być korzystne dla ryb i krewetek akwariowych. Mogą obniżyć pH miękkiej wody, nadając jej jednocześnie ładny brązowy odcień.

Następny artykuł

Jak przycinać świerki?

Oceń artykuł: Jak z szyszki zrobić sadzonkę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5