Jak zrobić kabinę prysznicową?

Kabina prysznicowa to zamknięta przestrzeń, w której możesz wziąć prysznic. Są one dostępne w wielu stylach, od prostych kabin z włókna szklanego po skomplikowane i wyszukane projekty.

Kabina prysznicowa jest stosunkowo łatwym projektem do zbudowania i może zwiększyć wartość twojego domu. To świetny sposób na to, by łazienka wydała się większa i bardziej luksusowa.

Ściany

Niezależnie od tego, czy dodajesz prysznic do istniejącej łazienki, czy budujesz nową, ściany odegrają kluczową rolę w zapewnieniu funkcjonalności i najlepszego wyglądu przestrzeni. Na szczęście istnieje wiele możliwości wyłożenia ścian łazienki płytkami.

Wybierz materiał, który uzupełni twój styl i osobowość. Niektóre materiały wymagają więcej konserwacji niż inne, ale większość z nich można łatwo przetrzeć wodą z mydłem.

Po wybraniu materiału na ściany prysznica będziesz musiał go zainstalować. Na szczęście na rynku jest wiele łatwych do zainstalowania paneli prysznicowych.

Podłoga

Przed wykonaniem podłogi pod prysznicem należy upewnić się, że podłoże jest w dobrym stanie. Jeśli są tam jakieś nierówności, mogą one osłabić podłoże i uniemożliwić uzyskanie gładkiej powierzchni po położeniu płytek podłogowych.

Gdy podłoże jest już w dobrym stanie, wykonaj pochyłą podstawę wokół odpływu. Stworzy to równą podstawę, na której zostanie położona zaprawa.

Zacznij od wyznaczenia wysokości ściany na szczycie krawężnika prysznicowego za pomocą kawałka tarcicy o wymiarach dwa na cztery i wypoziomowania go. W ten sposób uzyskasz poziom, od którego będziesz mógł pracować na całej długości prysznica.

Wysyp wymieszaną zaprawę na wykładzinę i wylej ją do pożądanego nachylenia, zaczynając od tyłu brodzika. Do wykonania tej pracy możesz użyć liniału, poziomicy lub pacy magnezjowej.

Panewka

Prefabrykowane kabiny prysznicowe stały się popularnym wyborem dla majsterkowiczów i osób zajmujących się przebudową łazienek, ale bardziej tradycyjny sposób wykonania kabiny polega na wykonaniu podłoża z zaprawy i ścian z płytek. Choć może to zająć więcej czasu, rezultaty są bardziej atrakcyjne i kosztują mniej.

Po ustaleniu rozmiaru kabiny prysznicowej, którą chcesz wykonać, wybierz brodzik. Do wyboru jest kilka opcji, w tym akrylowe, kompozytowe i Dekton.

Jeśli planujesz wyłożyć ściany płytkami, wybierz brodzik z nóżkami, które można podkleić, żeby stworzyć równą podstawę. Nóżki te pomogą też zapobiec przewróceniu się kabiny, gdy dodasz fugi.

Odwodnienie

Kabina prysznicowa jest jednym z najważniejszych elementów łazienki. Decyduje o tym, jak będzie funkcjonować prysznic i ile będzie kosztować jego budowa.

Aby twoja łazienka wyglądała świetnie, wybierz prysznic, który zmieści się w twoim budżecie i będzie pasował do reszty wystroju twojego domu. Dostępnych jest wiele modeli, więc wybierz ten, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.

Bez względu na to, czy instalujesz nową wannę, czy przerabiasz wannę na prysznic, zaplanuj przerobienie przewodów odpływowych i wentylacyjnych. Będzie to wymagało usunięcia starej wanny, wymiany hydrauliki, a następnie ponownego zainstalowania podstawy.

Zanim zaczniesz, narysuj w podłożu szczelinę dostępu, aby przygotować wstępnie miejsce na odpływ i syfon. Zachowaj punkty odniesienia na podłodze poza szczeliną, aby móc później przenieść środek odpływu.

Drzwi

Zaopatrzenie prysznica w szklane drzwi to szybki i łatwy projekt, który może zwiększyć wartość odsprzedaży domu. Może też dodać do przestrzeni poczucie luksusu i elegancji.

Pierwszym krokiem jest wybór typu drzwi prysznicowych, które chcesz zainstalować. Są trzy opcje: uchylne, obrotowe lub obejściowe.

Drzwi uchylne są przymocowane do ściany i mogą być uchylone pod kątem 90 stopni, 135 stopni lub 180 stopni. Upewnij się, że ściana, na której instalujesz drzwi skrzydłowe, ma odpowiednią podbudowę (najlepsze są podwójne płyty 2×4, choć można też użyć pojedynczych płyt 2×4).

Przed wywierceniem otworów w ścianie prysznica zaznacz ołówkiem miejsca, w których znajdują się śruby. Zaznaczenie ołówkiem może być lepiej widoczne na ścianach prysznicowych z płytek lub akrylu, ale jeśli nie będziesz ostrożny, możesz przewiercić się przez ściany, nie widząc swoich otworów na śruby.

Oceń artykuł: Jak zrobić kabinę prysznicową?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5