Kiedy instalujesz podsufitkę, uszczelniasz okap dachu i poprawiasz wygląd swojego domu. Zaoszczędzisz też pieniądze na farbie i konserwacji.
Aby wykonać podbitkę z blachy, musisz najpierw zmierzyć swój dach i określić długość i szerokość podbitki, którą chcesz zamontować. Następnie trzeba będzie przyciąć i przymocować panele podsufitki.
Pomiar dachu
Jednym z pierwszych kroków przy wykonywaniu podsufitki z blachy jest zmierzenie dachu. Jest to ważny krok, ponieważ pozwala określić właściwy rozmiar paneli podsufitki.
Zacznij od wzięcia taśmy mierniczej i obejścia dachu, pamiętając o zapisaniu każdego pomiaru. Pozwoli Ci to określić właściwy metraż dachu i liczbę potrzebnych paneli podsufitowych.
Następnie narysuj na kartce papieru widok dachu z góry, abyś mógł oznaczyć każdą sekcję właściwą płaszczyzną dachu. Najlepiej, aby był to dokładny obraz dachu, odzwierciedlający perspektywę konstrukcji i uwzględniający nachylenie dachu.
Ten szkic pomoże Ci dokładnie zmierzyć różne obszary dachu, w tym grzbiety, kosze i kominy. Musisz także uwzględnić długość obwodu dachu, aby obliczyć krawędź okapową, barierę przeciw lodowatą i wodną oraz inne istotne elementy.
Przycinanie paneli podsufitki
Niezależnie od tego, czy instalujesz nową podsufitkę na nowej konstrukcji, czy zmieniasz boazerię w istniejącym domu, musisz wiedzieć, jak przyciąć panel do odpowiedniej długości. Możesz to zrobić, mierząc i zaznaczając szerokość okapu, w którym będzie podbitka.
Po dokonaniu pomiaru przytnij panele podbitki do szerokości o 1/8 cala mniejszej od wyznaczonej szerokości. Pozwoli to na dobre dopasowanie paneli między kanałami odbiorczymi i umożliwi ich rozszerzenie podczas zimnej pogody.
Gdy masz już podbitkę przyciętą do odpowiedniej długości, czas rozpocząć proces montażu. Będziesz potrzebował kilku elementów wykończeniowych, aby przymocować podsufitkę do ściany. Mogą to być listwy aluminiowe lub winylowe, w zależności od rodzaju podbitki, którą chcesz zamontować.
Zamocuj panele podbitki
Podbitki są ważną częścią zewnętrznej części domu i mogą ukryć miejsca, których nie chcesz widzieć. Pomagają również zapobiegać powstawaniu lodu zimą i utrzymywać dom w chłodzie latem, umożliwiając wentylację.
Panele podbitki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wybierane są winylowe, metalowe i drewniane.
Przy montażu podbitki należy określić właściwy rozstaw paneli podsufitki. Zależy to w dużej mierze od rodzaju wybranego materiału i rodzaju konstrukcji okapu.
Materiał, który wybierzesz, powinien mieć wystarczającą rozpiętość, aby umożliwić prawidłową wentylację i wielkość obciążenia wiatrem, które jest spodziewane w Twojej okolicy. Powinieneś również sprawdzić lokalne przepisy budowlane pod kątem wymagań.
Po ustaleniu właściwego rozstawu, nadszedł czas na przymocowanie paneli podsufitki. Użyj listwy startowej do podsufitki na spodzie szkieletu podsufitki i przymocuj ją zszywkami lub gwoździami w odstępach co 16 cali.
Zainstaluj podsufitkę
Podsufitka jest ważnym elementem zewnętrznej części domu, ponieważ umożliwia cyrkulację powietrza na poddaszu. Pomoże to obniżyć rachunki za energię, zapobiegnie ucieczce ciepła z domu i poprawi izolację.
Pomagają również usuwać wilgoć z otoczenia, utrzymując dach w dobrym stanie i zapobiegając rozwojowi toksycznej pleśni. Podsufitki są dostępne w różnych stylach i z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium, włókno cementowe i winyl. Aby to zrobić, zmierz szerokość i długość podsufitki. Następnie pomnóż te wymiary przez powierzchnię użytkową poddasza, aby uzyskać powierzchnię swobodnej wentylacji netto (NFVA) dla tego otworu.
Po uzyskaniu tej liczby ustal, gdzie chcesz umieścić otwory wentylacyjne na okapie. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś zainstalować je tak, żeby całe poddasze było wentylowane. Powinieneś także upewnić się, że wywietrzniki są równomiernie rozmieszczone między krokwiami.