Monza plus czy Piemont?

Monza leży w regionie Lombardia we Włoszech, kilka kilometrów na północ od Mediolanu. To sprawia, że jest doskonałą bazą wypadową na krótkie wakacje w kraju, zwłaszcza dla tych, którzy szukają odrobiny historii wyścigów.

Oprócz toru, Monza ma też wiele innych atrakcji. Znajdujący się tam Autodromo Nazionale di Monza to historyczny tor wyścigowy, na którym co roku odbywa się Grand Prix Włoch.

Miasto Monza

Położona w północno-wschodnich Włoszech Monza i Piemont to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. To region, w którym możesz podziwiać jedne z najlepszych dzieł sztuki na świecie, skosztować najlepszych włoskich win i przeżyć naprawdę wyjątkowe doświadczenie podróżnicze.

Podczas pobytu możesz również odwiedzić pobliskie jezioro Garda i jego słynne wioski. W rzeczywistości jezioro jest jednym z najpiękniejszych w całej Europie i jest popularnym celem turystów z całego świata.

Oprócz pięknego krajobrazu, w tym regionie znajduje się wiele historycznych miast i miasteczek. Niektóre z nich, jak Bagolino, znajdują się nawet na liście światowego dziedzictwa UNESCO!

Główną rzeką tego regionu jest Pad. Opływa region z zachodu na wschód, przepływając przez kilka głównych rzek alpejskich. Przepływa też przez wiele jezior (Maggiore, Lugano, Como, Iseo i Garda). Inne ważne rzeki w regionie to Taro i Secchia, które płyną z Apeninów na południu i tworzą granicę ze Szwajcarią.

Autodromo Nazionale di Monza

Autodromo Nazionale di Monza plus lub Piemont jest domem Grand Prix Włoch i gości wszystkie wyścigi Formuły 1 od 1950 roku. Jest to najstarszy tor wyścigowy w Europie i był miejscem wielu śmiertelnych wypadków.

Tor był wielokrotnie modyfikowany, aby poprawić bezpieczeństwo widzów i zmniejszyć prędkości na zakrętach, ale nadal pozostaje jednym z najbardziej niebezpiecznych torów F1 na świecie. W swojej długiej historii tor pochłonął życie 52 kierowców i 35 widzów.

Zlokalizowany w parku Royal Villa of Monza tor wyścigowy ma trzy główne tory: tor Grand Prix o długości 3,6 mili (5,793 km), tor Junior o długości 1,494 mili (2,4K) i Alta Velocita, stromo nachylony tor owalny o długości 2,6 mili (4,25K) o dużej prędkości.

Jeśli planujesz wizytę na torze, najlepiej zarezerwuj wycieczkę zorganizowaną. Zawierają one zakwaterowanie w hotelu i bilety na wyścig.

Okolica

Oddalona o nieco ponad dwie godziny jazdy pociągiem od Mediolanu, Monza leży u podnóża Alp Piemonckich, co czyni ją idealną bazą wypadową do poznania najlepszych miejsc północnych Włoch. Region ten obfituje w zachwycające pasma górskie, bujne winnice, urokliwe jeziora i najbardziej bogate miasta.

Najbardziej godnym uwagi miastem regionu jest Turyn, znany z wyrafinowanej architektury i uroku starego świata. Wizyta w tym mieście jest obowiązkowa dla każdego, kto przebywa w tym regionie.

Okolica jest pełna imponujących zabytków i wielu obowiązkowych atrakcji w postaci zamków, muzeów i galerii sztuki. To właśnie tutaj można skosztować najlepszych dań kuchni włoskiej w jednej z wielu restauracji znajdujących się na ulicach. Krótko mówiąc, Monza plus lub Piemont to doświadczenie, które jest warte wysokiej ceny. Mimo wielu udogodnień jest to miejsce, w którym możesz się zrelaksować, cieszyć się dobrym życiem i wyjechać z wielkim uśmiechem na twarzy.

Rzeczy do zrobienia w Monzie

Monza plus lub Piemont to cały region bogatej kultury i dobrego jedzenia w niewielkiej odległości od Mediolanu, który jest idealny na jednodniową lub dwudniową wycieczkę. W ciągu kilku godzin możesz pluskać się lub pływać łódką po oszałamiających jeziorach, wspinać się po surowych górach, wędrować uliczkami średniowiecznych miasteczek i podziwiać wpisane na listę Unesco wioski na wzgórzach, starożytne relikty i święte miejsca.

W Monzie jest kilka niezwykle interesujących miejsc do zobaczenia, w tym Autodromo Nazionale di Monza (historyczny tor wyścigowy), największy w Europie park z murem i pałacowa Villa Reale. Znajduje się tu również najmniejsze muzeum na świecie, MIMUMO, które mieści się w malowniczej alejce obok katedry.

Jeśli jesteś fanem motoryzacji, Autodromo Nazionale di Monza jest jednym z najlepszych torów wyścigowych na świecie. Oglądanie wyścigów Formuły 1 lub Grand Prix Włoch to przeżycie, którego szybko nie zapomnisz.

Oceń artykuł: Monza plus czy Piemont?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5