Jak zrobić tokarkę do drewna?

Tokarka to niezwykle potężne narzędzie, które może obracać okrągłe drewniane przedmioty. Można jej używać do wielu różnych projektów – długopisów, korków do butelek, młynków do soli i pieprzu, dzwonków do gry, przynęt wędkarskich i wielu innych!

Możesz zrobić własną tokarkę, używając podstawowych narzędzi, które masz w domu. Ten film instruktażowy Matthiasa Wandela pokaże ci, jak zbudować tokarkę dla majsterkowiczów.

Stwórz łoże

Tokarka ma wiele specjalistycznych części, ale to właśnie od łoża wszystko się zaczyna. Dobrze zaprojektowane łoże nie tylko utrzyma stabilnie drewno, ale także zmniejszy wibracje i stworzy przyjemniejsze środowisko pracy. Pomysłowo zaprojektowane łoże oraz kilka solidnych narzędzi i gotowe! Utrzymywanie narzędzi w porządku i upewnianie się, że są dobrze naoliwione, to podstawa. Nie ma nic gorszego niż zapchany warsztat z mnóstwem luźnych śrubek i resztek, z którymi trzeba się uporać. Najlepszym sposobem na uporanie się z bałaganem jest stworzenie centralnego miejsca pracy, które będzie dobrze oświetlone i wyposażone we wszystkie potrzebne narzędzia oraz odpowiednią odzież ochronną.

Wykonaj wrzeciennik

Wrzeciennik jest lewą stroną tokarki i utrzymuje wrzeciono na miejscu. Zapewnia również moc do obracania wrzeciona i toczenia obrabianego przedmiotu.

Małe tokarki są używane do wykonywania mniejszych części, takich jak długopisy i pałeczki, natomiast większe modele służą do toczenia misek i wielu innych dużych elementów z drewna. Te tokarki są zazwyczaj wyposażone w specjalistyczne akcesoria, które są dostosowane do wielkości toczonego przedmiotu.

Blokada wrzeciona tokarki jest zaprojektowana tak, aby utrzymać wrzeciono w miejscu, gdy z tokarki są zdejmowane dodatkowe elementy, takie jak płyta czołowa lub uchwyt. Blokadę można poluzować i odłączyć za pomocą pary długich szczypiec.

Wykonanie konika

Konik tokarski jest niezbędnym elementem tokarki do drewna. Umożliwia zamocowanie na tokarce różnych narzędzi i ułatwia toczenie.

Na przykład możesz go użyć do zamocowania wiertła do wytaczania pudełek z pokrywą lub wiercenia otworów pod klucz w rękojeściach narzędzi. Służy także jako uchwyt do toczenia w małych skalach.

Ponadto typowy konik tokarski składa się z pinoli lub wysuwanej części wyposażonej w stożek Morse’a do mocowania narzędzi z chwytem stożkowym, takich jak uchwyty, wiertła i rozwiertaki. Kołek jest blokowany w miejscu za pomocą śruby blokującej i może być regulowany przez obracanie go.

Wykonanie podpórki pod narzędzia

Podpórka pod narzędzia jest kluczowym elementem tokarki. Pomaga utrzymać narzędzia w miejscu podczas toczenia i zapobiega odpryskom.

Standardowe podpórki mają długość od 6 do 12 cali. Są one dobre do toczenia małych rzeczy, ale jeśli chcesz wykonywać pełne ruchy ciała, które dadzą gładkie, stałe skręty, potrzebujesz dłuższych podpórek.

Modułowy system podpórek NOVA pozwala łączyć i dopasowywać różne długości podpórek na jednym słupku do różnych zastosowań. Opiera się on na słupku z gwintowaną górą i mosiężnym kołnierzem, które umożliwiają wymianę prętów narzędziowych (pręty narzędziowe sprzedawane oddzielnie) na różne długości do dowolnego zastosowania.

Wykonaj silnik

Tokarka do drewna jest elektronarzędziem, które przekształca okrągłe kawałki drewna w różne przedmioty. Mogą to być wrzeciona do poręczy schodów, nogi do stołów i innych mebli, misy, świeczniki, gałki, szachownice i wiele innych.

Aby zacząć, wybierz kawałek drewna, który nadaje się do twojego projektu. Powinno być dość proste, pozbawione sęków i nie rozszczepione.

Zanim zaczniesz toczyć, zaplanuj kształt i szczegóły projektu. Pomoże Ci to rozwinąć umiejętności i zapobiec marnowaniu drewna.

Silnik w tokarce do drewna jest ważny, ponieważ napędza wał napędowy. Zazwyczaj ma moc od 1/8 do 3 KM, co pozwala na toczenie większych kawałków drewna.

Poprzedni artykuł

Jak usunąć wosk ze ściany?

Oceń artykuł: Jak zrobić tokarkę do drewna?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5