Jak obrobić drzwi zewnętrzne?

Niezależnie od tego, czy instalujesz nowe drzwi, czy modernizujesz stare, obramowanie otworu jest ważnym krokiem. Rama stanowi solidną podstawę dla drzwi.

Zacznij od ustalenia, gdzie znajdują się kołki rozporowe po obu stronach otworu. Zmierz otwór, aby upewnić się, że będzie pasował do nowych drzwi.

Pomiar otworu

Pierwszym krokiem w obramowaniu drzwi zewnętrznych jest zmierzenie otworu. Pozwoli Ci to dobrać odpowiedni rozmiar drzwi zastępczych.

Aby zmierzyć otwór, potrzebujesz taśmy mierniczej. Zacznij od poprowadzenia taśmy wzdłuż zewnętrznej krawędzi ościeżnicy po jednej stronie do zewnętrznej krawędzi po drugiej stronie.

Po uzyskaniu szerokości dodaj ten pomiar do wysokości po przeciwnej stronie, a będziesz znał całkowity rozmiar drzwi.

Następnie musisz poznać grubość swoich obecnych drzwi. Pozwoli Ci to kupić drzwi zastępcze o tej samej grubości, co stare.

Wycięcie płyty

Najlepszym sposobem na zdobycie tej upragnionej nagrody jest zmierzenie ościeżnicy, aby poznać jej rozmiar, co może wymagać wycieczki do sklepu z narzędziami. Powinieneś także sprawdzić zawiasy, aby upewnić się, że nie uszkodziłeś jednego z najświętszych miejsc w życiu. Wystarczy trochę troski, a twoja cenna własność w krótkim czasie stanie się bezpiecznym domem. Używając dobrej jakości piły stołowej lub kątownika, wykonaj wspomniane wyżej cięcie, unikając przy tym stłuczenia knykci. Następnie wykonaj kolejne czynności: szlifuj, bejcuj i poleruj, aby uzyskać efektowny wygląd, który z dumą zaprezentujesz w swoim domu.

Przycięcie kołków

Każda ściana Twojego domu jest obramowana od podłogi do sufitu pionowymi elementami zwanymi kołkami ściennymi. Zazwyczaj są one rozmieszczone co 16 lub 24 cale, w zależności od lokalnych przepisów budowlanych.

Gdy obramowujesz drzwi, musisz przyciąć kołki rozporowe, aby dopasować rozmiar otworu. Najpierw zmierz szerokość otworu na kawałku tarcicy o wymiarach 2 na 4.

Następnie zaznacz odległość od płyty podłogowej, elementu konstrukcyjnego przymocowanego bezpośrednio do podłogi, po obu stronach otworu.

Postaw kołek rozporowy na każdym z tych oznaczeń i zmierz 1-1/2 cala z każdej strony, oznaczając obszar „O” lub „X.”

Następnie przytnij kołek rozporowy tak, żeby pasował od płyty podłogowej do płyty górnej. Ten kołek rozporowy będzie musiał być przycięty na wysokość wstępnego otworu plus 2-1/2 cala i minus 1-1/2 cala (aby uwzględnić grubość płyty dolnej).

Wstawienie kołków rozporowych

Gdy będziesz gotowy do obramowania drzwi zewnętrznych, musisz wstawić kołki rozporowe. Są to pionowe dwuteowniki, które biegną od płyty górnej do nadproża. Są one krótsze niż sztyfty podporowe i podtrzymują nadproże.

Odmierz i przytnij 2×4 na wysokość drzwi plus jeden cal. Dodatkowa wysokość będzie potrzebna do wypoziomowania ościeża.

Następnie wykonaj nadproże, przycinając dwa 2×4 na szerokość oryginalnego otworu. Przybij je razem, aby utworzyć jeden element, który będzie znajdował się nad kołkami rozporowymi.

Może być również konieczne wycięcie jednego lub dwóch kołków rozporowych o szerokości między kołkami rozporowymi a górną płytą. Są to krótkie kołki podpierające, które pomagają zapobiec przesuwaniu się nadproża i górnej części ramy, kiedy drzwi są otwarte.

Przyłączenie nadproża

Nadproże jest kołkiem nośnym, który przechodzi przez górną część otworu, aby podeprzeć znajdującą się nad nim ramę ściany. Podpiera również belki stropowe i belki sufitowe znajdujące się pod nim.

Rozmiar belki zależy od wielu czynników, takich jak rozpiętość i obciążenie otworu. Poproś profesjonalnego inżyniera lub architekta o pomoc w ustaleniu właściwego rozmiaru.

Nagłówek jest wykonany z pary poziomych desek 2×4 ułożonych płasko razem, z 4-calowymi powierzchniami dopasowanymi do słupków po każdej stronie. Następnie przybija się je do siebie gwoździami ramowymi 16d, rozmieszczonymi co 16 cali.

Poprzedni artykuł

Jak zrobić futrynę do drzwi?

Następny artykuł

Ile waży domek holenderski?

Oceń artykuł: Jak obrobić drzwi zewnętrzne?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5