Odbarwienia na baterii łazienkowej – czy można je usunąć?

Trudna woda może pozostawiać plamy i przebarwienia na bateriach łazienkowych. Najczęściej występują one na chromowanej armaturze.

Te plamy są zwykle spowodowane przez kamień, który w normalnej wodzie jest biały, ale zmienia kolor na zielony, jeśli w twojej instalacji są ślady miedzi lub innych metali.

Przebarwienia wody

Przebarwienia wody na baterii łazienkowej to częsty problem. Mogą być spowodowane przez minerały w wodzie, takie jak wapń i magnez.

Jeśli borykasz się z tym problemem, najlepszym sposobem na pozbycie się plam z twardej wody jest zainstalowanie systemu zmiękczania wody Kinetico.

Wtedy możesz używać zmiękczonej wody do spłukiwania baterii i eliminowania plam z twardej wody na umywalkach.

Po zainstalowaniu systemu Kinetico w Twoim domu, możesz spodziewać się mniejszej ilości plam z twardej wody i osadów mineralnych na zlewach i innych powierzchniach.

Jeśli zauważasz brązowe lub różowe plamy na swoim zlewie w łazience, mogą one być spowodowane bakteriami unoszącymi się w wodzie. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, ale mogą powodować, że woda wygląda na ciemną i odbarwioną.

Miedziana hydraulika

Jeśli masz baterię łazienkową, która odbarwia wodę i pozostawia na niej osad po odkręceniu zaworu, może to być oznaką miedzianej hydrauliki. Może to również oznaczać, że system rur w domu zaczyna rdzewieć, zwłaszcza jeśli większość lub wszystkie inne baterie w domu wykazują czerwony osad po ich odkręceniu.

Problem ten jest spowodowany korozją lub reakcją chemiczną między osadami miedzi w rurach a tlenem, co powoduje powstanie wodorotlenku węglanu miedzi (CHC). Nieleczone zielone przebarwienie może prowadzić do korozji, a w końcu spowodować uszkodzenie rur i konieczność ich wymiany.

Jeśli obawiasz się o korozyjność wody, możesz przepłukać ją przy każdym kranie przez 15 sekund przed wypiciem lub użyciem do gotowania. Jeżeli to nie zapobiegnie przebarwieniom, możesz rozważyć zainstalowanie systemów uzdatniania wody, takich jak odwrócona osmoza lub ultrafiltracja.

Żelazo

Żelazo jest niezbędnym minerałem, który jest nam potrzebny do zdrowego życia, ale może też stanowić problem. Woda, która zawiera duże ilości żelaza, nie jest bezpieczna do picia i może zabarwić na czerwono i brązowo Twoją armaturę łazienkową, zlewy i toalety.

Jest to spowodowane tym, że rozpuszczalne żelazo miesza się z wodą, gdy przepływa ona przez instalację wodną, co sprawia, że wygląda ona jak z cząsteczkami rdzy. Nie jest to niebezpieczne, ale może być uciążliwe i wymagać rozwiązania.

Żelazo można usunąć za pomocą systemów filtracji wody i zmiękczaczy na bazie soli. Ich działanie polega na usuwaniu cząsteczek żelaza w procesie zwanym wymianą jonową. Możesz też kupić produkty komercyjne, które usuwają plamy i kamień z urządzeń i powierzchni.

Zdarzenie z odbarwioną wodą

Zakolorowana woda w kranie łazienkowym może pochodzić z różnych źródeł, ale zazwyczaj jest skutkiem rdzy w rurach lub wzburzonego osadu. Chociaż woda jest nadal bezpieczna do picia, może być nieapetyczna, więc warto poczekać, aż się oczyści, zanim zacznie się ją pić lub używać do prania ubrań.

Podczas ogólnomiejskiego płukania hydrantów lub podczas awarii wodociągu, albo kiedy straż pożarna jest w Twoim sąsiedztwie, zmiany ciśnienia wody przepływającej przez rury mogą wzburzyć brud, rdzę i osad. Jest to normalne dla miejskich systemów wodnych i prawdopodobnie będzie się zdarzać w miarę starzenia się naszej infrastruktury w całym kraju.

Jeśli w Twoim zlewie łazienkowym pojawia się brązowy lub żółtawy nalot, który nie znika po kilku minutach, może to być spowodowane problemem z perlatorem na kranie. Aby to naprawić, zdejmij perlator i wyczyść go dogłębnie, a następnie załóż go z powrotem na kran.

Oceń artykuł: Odbarwienia na baterii łazienkowej – czy można je usunąć?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5