Pokój przedszkolaka – jak zaprojektować?

Dzieci szybko dorastają – od ubrań i przyjaciół po hobby i jedzenie – a pokój, który odzwierciedla ich rozwój, jest ważną inwestycją.

Nadążanie za nimi wymaga wszechstronnej przestrzeni, która dostosuje się do ich potrzeb bez rozbijania banku. Oznacza to mądrą równowagę między zachęcaniem do zabawy i odpoczynku, pomysłowym projektem, który będzie się dobrze prezentował, a przechowywaniem, które można łatwo przenieść.

Kolory

Nasz świat jest wypełniony wieloma różnymi kolorami – kwiatów, drzew, domów, samochodów, owoców. Na początku może to być dla dzieci przytłaczające – nie zawsze są pewne, jak dane rzeczy powinny wyglądać.

W tym miejscu z pomocą przychodzi rozpoznawanie kolorów. Twoje dziecko może zacząć uczyć się nazywać kolory już w wieku 18 miesięcy, a do 4 roku życia może być w stanie rozróżnić kilka kolorów.

Zabawnym ćwiczeniem dla przedszkolaków, które pozwoli im popracować nad rozpoznawaniem kolorów, jest danie im koszyka lub torby pełnej kolorowych przedmiotów i zadanie znalezienia przedmiotów, które pasują do każdego koloru.

Możesz również dodać do tego ćwiczenia piosenki, które pomogą dziecku lepiej zapamiętać nazwy kolorów, co jest świetnym sposobem na pomoc w rozwoju umiejętności językowych! Trudno jest nauczyć dzieci kolorów na jednym posiedzeniu, więc staraj się wykonywać wiele czynności, które je podkreślają i sprawiają, że zostają zapamiętane.

Wzory

Dzieci uwielbiają się bawić i uczyć, więc pokój, który jest kolorowy i zabawny, może być dla nich wspaniałym miejscem do odkrywania. Można to osiągnąć dzięki naklejkom ściennym, fototapecie lub tablicy kredowej.

Wzory i kolory nie powinny być jednak przytłaczające. Pokój powinien być zaprojektowany tak, by dzieci czuły się w nim komfortowo i były zrelaksowane.

Wzory są dobrym sposobem na osiągnięcie tego celu w małym pokoju. Geometryczne lub kwiatowe nadruki w jasnych odcieniach są idealne do pokoju dziecięcego; tapety w gwiazdki również mogą się sprawdzić.

Najlepszą rzeczą w przypadku wzorów i motywów w pokojach dziecięcych jest to, że można je łatwo zmienić, gdy dziecko podrośnie i zacznie mieć inne zainteresowania. Co więcej, można je wykorzystać, aby pokój wyglądał bardziej wyrafinowanie i dojrzale.

Meble

Przedszkolaki uwielbiają się bawić, więc zadbaj o to, aby stworzyć pokój, który będzie pobudzał ich wyobraźnię. Idealnie nadaje się do tego pokój wypełniony meblami dostosowanymi do ich potrzeb.

W przypadku projektowania mebli ważnym czynnikiem jest ich wielkość i kształt. Dobrze jest też pamiętać o bezpieczeństwie dzieci.

Oprócz siedzisk, w pokoju przedszkolaka powinny znaleźć się inne elementy, takie jak półki, schowki i przytulny kącik do czytania lub odpoczynku.

To zachęci je do większej samodzielności i dumy z własnej nauki. Ponadto pokój pełen mebli w jasnych kolorach sprawi, że poczują się jak w domu.

Akcesoria

Właściwe akcesoria mogą sprawić, że pokój będzie bardziej atrakcyjny wizualnie i funkcjonalny. Niektóre z nich to kształtne poduszki, jasne kolory i fluorescencyjne naklejki.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest zaprojektowanie pokoju odpowiedniego dla wieku i potrzeb dziecka. Może to być trudne, bo dzieci ciągle się zmieniają, a ich gusta mogą się zmieniać z biegiem lat.

Aby pomóc w utrzymaniu porządku w pokoju, rozważ zapewnienie dużej ilości miejsca do przechowywania zabawek i innych przedmiotów. Dzięki temu dziecko nauczy się porządkować swoje rzeczy i nabierze dobrych nawyków na całe życie.

Przechowywanie zabawek jest szczególnie ważne w tym wieku, ponieważ dzieci często gromadzą mnóstwo zabawek, które szybko mogą wymknąć się spod kontroli. Pojemniki, kosze i tace na zabawki pomogą utrzymać porządek.

Oceń artykuł: Pokój przedszkolaka – jak zaprojektować?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5