Rośliny do małego ogrodu- poznaj sprawdzone propozycje

Ogród to dla wielu z nas nasza mała, prywatna, zielona wyspa- miejsce do odpoczynku, wytchnienia od trosk dnia codziennego, przyjemnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Nic więc dziwnego, że nawet ogródki o małej powierzchni są dziś cenione, a ich aranżacja to kwestia priorytetowa dla właścicieli. Jakie rośliny będą doskonałym wyborem do małego ogrodu? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Główne założenia podczas wyboru roślin do małych ogrodów

Warto zauważyć, że mniejszy ogród jest trudniejszy do realizacji, niż zielona przestrzeń o dużej powierzchni. Tutaj duże znaczenie ma każdy, najmniejszy detal i szczegół, który rzuca się w oczy. Nic więc dziwnego, że warto poznać kilka głównych zasad, którymi należy kierować się podczas wyboru roślin do małych ogrodów. Przede wszystkim powinny być to gatunki mało ekspansywne, które nie będą silnie rozrastać się, powiększając swoje rozmiary.

Co więcej, warto wybrać warianty roślinne o powolnym wzroście, co na długo pozwoli nam na zachowanie niezmiennego wyglądu naszego ogrodu, bez konieczności wykonywania prac porządkowych. Warto również zwrócić szczególną uwagę, by wybrane rośliny posiadały jak najdłuższy okres kwitnienia, czy ozdobne, dekoracyjne liście, co sprawi, że rośliny staną się doskonałą dekoracją. Podobnie jak w przypadku wnętrz, tak i w małych ogrodach, warto postawić na minimalizm. W praktyce oznacza to, że nie powinniśmy przesadzić z ilością wielu, różnych gatunków, co może negatywnie wpłynąć na całą aranżację, stwarzając wrażenie przypadkowości.

Krzewy iglaste

Posiadając mały ogród, z całą pewnością warto postawić na krzewy iglaste. To rośliny o minimalistycznym wyglądzie, które doskonale pozwalają na ekspozycję innych gatunków roślin. Bardzo dużą popularnością cieszy się berberys i jego odmiana Thunberga. Idealna będzie także choina kanadyjska Jeddeloh, czy jałowiec chiński 'Blaauw’. Bardzo atrakcyjna jest także jodła koreańska z fioletowymi szyszkami. To tylko kilka przykładów. Wybór jest naprawdę imponujący. 

Drzewa o kompaktowych rozmiarach 

Sadzenie orzecha włoskiego, czy kasztanowca w małych ogrodach z całą pewnością nie jest trafionym pomysłem. Nie oznacza to jednak, że dysponując małą przestrzenią zieloną, będziemy musieli zrezygnować z sadzenia jakichkolwiek drzewek- wiele gatunków posiada kompaktowe odmiany, bądź rosną niezwykle wolno. Do tej grupy drzew zaliczyć możemy klon tatarski i palmowy, morwę białą 'Pendulaczy, czy brzozę brodawkowatą. 

Kwiaty w małych ogrodach 

Na stronie internetowej http://zogrodemnaty.pl/maly-ogrod-ciekawe-aranzacje/ możemy zobaczyć bardzo wiele aranżacji małych ogrodów, które staną się dla nas perfekcyjną inspiracją. Z całą pewnością podczas wyboru roślin nie może zabrać kwiatów. To najbardziej okazałe elementy, w jakie możemy ustroić nasze przestrzenie zielone. Z całą pewnością bardzo atrakcyjnym wyborem będzie hortensja ogrodowa. Jej piękne, rozłożyste, okrągłe kwiaty przyciągają wzrok.

Kolejną propozycją, której nie powinno zabraknąć w małych ogrodzie, jest budleja Davida. Inaczej znana jako omżyn, czy motyli krzew. To niezwykle znany krzew parkowy, który posiada kwiaty w mocnym, intensywnym kolorze i stożkowym kształcie. Prezentuję się niezwykle dekoracyjnie. Co więcej, cechą charakterystyczną budleji jest niezwykle przyjemny, słodki zapach, który roztacza miłą woń w każdym ogrodzie. 

Postaw na sprawdzone rozwiązania, i ciesz się z doskonałej aranżacji swojego małego ogrodu przez długi czas. 

 

Oceń artykuł: Rośliny do małego ogrodu- poznaj sprawdzone propozycje

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5