Wykończenie schodów betonowych deskami – jak to zrobić krok po kroku?

Jeśli chcesz dodać wykończenie do swoich betonowych schodów za pomocą desek, nie jest to trudne. Potrzebujesz jednak kilku rzeczy, żeby zacząć.

Po pierwsze, określ wysokość i bieg swoich stopni. Następnie narysuj profil na kawałku sklejki 3/4 cala.

Krok 1: Wypełnienie form

Przed wlaniem betonu do form, ważne jest ich wypełnienie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że masz solidną podstawę i unikniesz pęknięć podczas procesu utwardzania betonu.

Aby uzyskać solidną podstawę, wykop z ziemi obszar, który jest o około stopę szerszy niż szerokość twoich schodów. Usuń roślinność i luźną glebę na głębokość od czterech do sześciu cali.

Po uzyskaniu miejsca ustaw deski formujące i użyj stalowej kielni lub poziomicy, aby sprawdzić, czy są pionowe (proste w górę i w dół). Jeśli są jakieś miejsca, które wydają się wysokie lub niskie, użyj dodatkowego betonu z wiadra, aby je wypełnić.

Aby wzmocnić beton, zagnij odcinki 1/2-calowego pręta zbrojeniowego i połóż je na gruzie, rozmieszczając je w 12-calowych odstępach. Pręty zbrojeniowe wzmocnią beton i utrzymają jego wytrzymałość w trudnych warunkach pogodowych.

Krok 2: Wylewanie betonu

Jeśli chodzi o wylewanie betonu na betonowy chodnik, schody lub inną betonową powierzchnię, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jedną z nich jest odpowiednie przygotowanie terenu, na którym chcesz wylać beton.

To oznacza, że musisz upewnić się, że usuwasz z terenu wszelkie trawy i śmieci, a następnie zagęszczasz go żwirową podstawą przed wylaniem betonu. Być może będziesz musiał dodać pręty zbrojeniowe lub siatkę drucianą, aby pomóc w podtrzymaniu betonu.

Po przygotowaniu miejsca możesz zacząć tworzyć formy. Te formy posłużą jako szkielet dla Twojej płyty betonowej i powinny być zbudowane w sposób umożliwiający prawidłowe wylanie betonu.

Po wylaniu betonu wyrównaj go tak szybko, jak to możliwe. W tym celu użyj długiej deski, np. 1x4x16 lub 2x4x12, która może dosięgnąć dwóch stron betonowej formy.

Krok 3: Wylanie stopnic

Wylanie stopnic to proces upewniania się, że twoje betonowe schody mają gładką powierzchnię, co ułatwi ci chodzenie i zapewni bezpieczeństwo. Proces ten wymaga trochę planowania, ale warto go wykonać ze względu na efekt końcowy.

Na początek oblicz rozmiar stopni. Uwzględnij w tym wzniesienie (pionowa odległość od szczytu jednego stopnia do szczytu następnego), bieg i podest.

Gdy już masz te liczby, użyj standardowych desek 2×8 do uformowania schodów i kilku kawałków desek 2×4, które posłużą jako kątowe stężenia.

Zamontuj pierwszy stopień na równi z górą formy i kolejne stopnie 7-1/4 cali niżej. Dzięki temu stopnie i piony będą symetryczne, a schody pozostaną równe.

Krok 4: Wykończenie schodów

Wykończenie schodów deskami nie tylko nada im bardziej wykończony wygląd, ale także pomoże zapewnić przyczepność w czasie deszczu. Ogólnie rzecz biorąc, wykończenie miotełką jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli wolisz bardziej dekoracyjne wykończenie, takie jak polerowany beton, również możesz je wybrać.

Aby rozpocząć, zmierz i zaznacz wzrost i bieg swoich schodów. Te wymiary określą, jak wysoko podniesiesz każdy stopień i wpłyną na łatwość ich użytkowania.

Następnie skonstruuj formę, która utrzyma piony i stopnie na miejscu. Zacznij od dwóch kawałków sklejki o grubości 3/4 cala, które będą ustawione pod kątem w dolnej części, aby usztywnić boki.

Gdy formy boczne są już na miejscu, ustaw na nich formy pionów. Przymocuj je do form bocznych za pomocą 2-calowych śrub.

Gdy wszystkie piony są już zakotwiczone w formach, zamontuj na ich przednich rogach stężenia ukośne. Zapobiegnie to ich rozsuwaniu się podczas wylewania boków.

Oceń artykuł: Wykończenie schodów betonowych deskami – jak to zrobić krok po kroku?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5