Jeśli rozważasz instalację ogrzewania podłogowego, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego jastrychu. W zależności od potrzeb, możesz znaleźć wiele różnych typów o różnym przeznaczeniu.
Podkłady anhydrytowe i cementowe to najczęściej spotykane opcje w projektach domowych, chociaż ostatnio na rynku zaczęły pojawiać się podkłady płynne. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom każdego z nich.
Koszt
W ciągu ostatniej dekady jastrychy na bazie siarczanu wapnia stały się coraz bardziej popularne dzięki swoim licznym zaletom w porównaniu z tradycyjnymi jastrychami piaskowo-cementowymi. Łatwe do układania, tanie, szybkoschnące, dające się pompować i samopoziomujące, są obecnie preferowanym wyborem w projektach domowych i komercyjnych.
Jednakże wylewki te mogą powodować problemy, jeśli nie zostaną odpowiednio przygotowane. Jednym z największych problemów jest to, że często tworzą one na powierzchni jastrychu warstwę laitu, którą trzeba usunąć przed ułożeniem płytek.
W związku z tym ważne jest, aby usunąć ją jak najszybciej – najlepiej między 2 a 6 dniem po ułożeniu. Pozwoli to na szybsze wyschnięcie jastrychu i zapewni gęstą warstwę, na której będzie można układać płytki.
Innym problemem jest to, że kleje do płytek na bazie cementu mogą reagować z gipsem w jastrychach anhydrytowych, powodując powstanie na styku minerału zwanego ettringitem, który może doprowadzić do odspojenia kleju do płytek od podłoża. Jeśli tak się stanie, płytki nie będą mogły być przyklejone, a podłoga ulegnie zniszczeniu.
Wydajność
Podczas projektu przeróbki, monterzy i instalatorzy często stają przed pytaniem, jakiego rodzaju jastrychu użyć – cementowego czy anhydrytowego? Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby wybrać ten właściwy dla danego zastosowania.
Jastrychy anhydrytowe, czyli siarczan wapnia lub gipsowe, są popularne, ponieważ łatwo się je układa, są samozagęszczalne i mają minimalny skurcz. Można na nich układać płytki i są kompatybilne z UFH, o ile zakryte są rury i związane z nimi elementy grzewcze.
Jednakże jastrychy anhydrytowe nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach mokrych, ponieważ kontakt z wodą powoduje, że anhydryt szybko się niszczy (pomyśl o ścianach gipsowych po powodzi). Trzeba je również zeszlifować i usunąć nalot przed położeniem płytek.
Płynne jastrychy cementowe to kolejna opcja – schną w jednej trzeciej czasu jastrychów anhydrytowych, zwykle 20 dni, a nie 60. Są one kompatybilne z UFH i mogą być układane na grubości nawet 35 mm, co jest dużą zaletą przy pracy z ogrzewaniem podłogowym.
Trwałość
Jeśli chcesz układać płytki na ogrzewaniu podłogowym, musisz wybrać rodzaj jastrychu, który jest do tego celu odpowiedni. Najpopularniejsze opcje to jastrychy cementowe lub anhydrytowe.
Jastrychy cementowe są wykonane ze spoiwa, zazwyczaj półwodzianu alfa (mocniejsza i twardsza forma krystaliczna siarczanu wapnia) lub bezwodnego siarczanu wapnia. Mogą być kompatybilne z płytkami ceramicznymi i zazwyczaj schną w ciągu około 20 dni, a nie 60 dni w przypadku jastrychów anhydrytowych.
Jastrychy anhydrytowe, znane również jako jastrychy gipsowe, mają dobrą przewodność cieplną i są odporne na pęknięcia, ale wymagają usunięcia warstwy laitu, zanim będzie można na nich układać płytki. Należy to zrobić najlepiej 2-6 dni po ułożeniu i można to zrobić poprzez lekkie szlifowanie wertykulatorem do podłóg.
Podkłady anhydrytowe mogą być stosowane na podłogach, na których zainstalowano ogrzewanie podłogowe, o ile ich grubość wynosi co najmniej 25 mm. Mogą one jednak sprawiać problemy w miejscach o dużej wilgotności. Mogą być również drogie w użyciu i mniej niezawodne w warunkach słabego schnięcia.
Instalacja
Wybór pomiędzy użyciem jastrychu cementowego lub anhydrytowego do ogrzewania podłogowego zależy od warunków instalacji. Jastrychy cementowe schną znacznie szybciej, w idealnych warunkach około 2 mm dziennie, a ruch pieszy jest możliwy w ciągu 24 godzin.
Przed układaniem płytek należy je jednak zagruntować środkiem gruntującym na bazie wody. Kerakoll produkuje Primer A Eco, sklasyfikowany jako EC1, który zapobiega reakcji chemicznej z klejami do płytek.
Podkłady anhydrytowe są również szybkoschnące, typowa podłoga wysycha w ciągu około 49 dni – to mniej niż połowa czasu potrzebnego na wykonanie zwykłego podkładu z cementu portlandzkiego. Można je również suszyć siłą i nie wchłaniają ponownie wilgoci, co czyni je bardziej niezawodnymi w warunkach słabego wysychania.
Tradycyjnie jastrychy piaskowo-cementowe były wsypywane do mieszalnika na miejscu budowy, ale obecnie dostępne są nowe maszyny, które mieszają jastrychy z mieszalnika na miejscu. Ta metoda dostawy jest coraz bardziej popularna, ponieważ oznacza mniejsze koszty pracy i pozwala na produkcję bardziej spójnego jastrychu.