Butwienie drewna – jak naprawić?

Gnicie drewna jest częstym problemem w wielu domach. Powodują ją grzyby, które żywią się wilgotnym drewnem.

Na szczęście istnieją sposoby, aby rozwiązać ten problem. Trzeba tylko wiedzieć, czego szukać i jakie kroki podjąć.

Suszenie drewna

Suszenie jest ważnym krokiem w naprawie drewna, ponieważ zapobiega rozprzestrzenianiu się zgnilizny. Kiedy zielona lub mokra tarcica schnie, woda odparowuje z powierzchni i przenika do komórek drewna (jak w wiadrze z wodą). Ta wolna woda to wilgoć nasycona.

Wilgoć, która pozostaje w drewnie poniżej tego punktu nasycenia, to woda związana. Gdy cała wolna woda zostanie usunięta, drewno znajduje się w punkcie nasycenia włókien (FSP). W zależności od gatunku drewna i wilgotności względnej, punkt ten waha się między 25 a 30 procentami wilgotności.

Kiedy drewno osiągnie ten punkt, nie jest już uważane za zielone i można z nim pracować. Jednak wszelkie naprawy najlepiej powierzyć profesjonalnemu rzemieślnikowi. Jeśli próbujesz naprawić je sam, pamiętaj, żeby usunąć całe zgniłe drewno i odpowiednio je zutylizować. Dobrze jest też użyć środka grzybobójczego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zgnilizny.

Oczyść miejsce

Nie jest tajemnicą, że zgnilizna drewna jest szkodliwa dla Twojego domu. Nie tylko obniża atrakcyjność domu, ale może też naruszyć integralność konstrukcyjną słupów nośnych, a w najgorszym wypadku może nawet spowodować zapadanie się podłóg.

Istnieje wiele sposobów na zapobieganie gniciu drewna, w tym częste malowanie zewnętrznych elementów wykończeniowych i bocznicy, oczyszczanie rynien z liści i śmieci oraz uszczelnianie wszelkich przecieków wody wokół okien i drzwi za pomocą uszczelniacza lub innych odpowiednich materiałów.

Jednakże jeśli masz poważny problem z gniciem drewna, który wymaga natychmiastowej uwagi, czas wezwać profesjonalistów. Można to zrobić, zatrudniając lokalnego, licencjonowanego i ubezpieczonego wykonawcę, który zajmie się gniciem drewna i innymi problemami. Będą oni wiedzieli, co robią i będą dysponowali odpowiednią wiedzą, aby poradzić sobie z problemem spróchniałego drewna, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na reszcie domu.

Zagospodarowanie terenu

Spróchniałe drewno to poważny problem, który dotyka Twój dom i choć może być niebezpieczny, jest też łatwy do naprawienia. Będziesz musiał usunąć całe zaatakowane drewno i oczyścić teren.

Dokładnie sprawdź, czy w zainfekowanym miejscu nie ma grzybów. Szukaj grzybów takich jak grzyby lub duże maty grzybni (masy nitek grzybów).

Grzyby powodujące rozkład drewna rosną na martwym materiale i potrzebują tlenu do utleniania cukrów, które napędzają proces rozkładu. Do wzrostu potrzebują też wilgoci i równowagi między powietrzem a wilgocią.

Zarodniki grzybów mogą przetrwać w powietrzu przez długi czas i wykiełkują, kiedy wejdą w kontakt z organicznym podłożem, takim jak drewno, gdzie panują idealne warunki do sporulacji. W końcu jednak większość grzybów umiera. Punkt śmierci zależy od temperatury, czasu trwania i zawartości wilgoci. Dlatego powinieneś regularnie sprawdzać swoje konstrukcje drewniane, żeby jak najszybciej wychwycić początek gnicia.

Naprawa miejsca

Zgnilizna drewna może być dużym problemem w Twoim domu, a jej naprawa może kosztować sporo pieniędzy. Na szczęście zwykle można to naprawić, ale trzeba być ostrożnym i wykonać kilka kroków.

Po pierwsze, sprawdź, czy w domu nie ma uszkodzonych elementów drewnianych. Najczęstsze miejsca to fundamenty domu, dach i zewnętrzne elementy wykończeniowe wokół okien, drzwi, kolumn i ganków.

Możesz użyć śrubokręta lub testu kilofa, aby zidentyfikować spróchniałe drewno. Jeśli drewno jest miękkie i łatwo się zapada, to prawdopodobnie jest zainfekowane zgnilizną.

Po zidentyfikowaniu drewna usuń je z miejsca, w którym się znajduje i potraktuj je utwardzaczem do mokrej zgnilizny. Nałóż go obficie i pozwól mu wsiąknąć w drewno, zanim je usuniesz.

Wtedy możesz zastąpić spróchniałe drewno nowym, mocnym, odpornym na gnicie materiałem. W zależności od stopnia uszkodzenia, naprawa może być mniej kosztowna niż wymiana całej konstrukcji.

Oceń artykuł: Butwienie drewna – jak naprawić?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5