Dom szkieletowy jaki fundament?

Jeśli budujesz dom, ważne jest, aby prawidłowo wykonać szkielet konstrukcji. Nawet jeden błąd może Cię kosztować czas i pieniądze.

Szkielet domu obejmuje fundament, płytę, stopy i ściany. Może to być trudne przedsięwzięcie, ale nie musi być trudne, jeśli będziesz przygotowany i podejmiesz odpowiednie kroki.

Fundamenty

Niezależnie od tego, jaki typ domu budujesz, fundament będzie odgrywał kluczową rolę w jego trwałości. Jego zadaniem jest przenoszenie obciążeń na znajdujący się pod nim grunt, zapobieganie przenikaniu wód gruntowych do wnętrza domu oraz podtrzymywanie konstrukcji znajdującej się powyżej.

Można wybrać różne rodzaje fundamentów, w zależności od lokalizacji, ukształtowania terenu, projektu domu i budżetu. Zrozumienie zalet i wad każdego z nich pomoże Ci podjąć świadomą decyzję dotyczącą Twojego fundamentu.

Płyta betonowa jest najczęściej wybieraną opcją fundamentu dla domów mieszkalnych. Jednak z czasem może ona ulec wypaczeniu i stać się podatna na zapadanie się i pękanie z powodu zamarzania i rozmarzania gruntu. Na szczęście dostępne są izolowane formy betonowe, które oferują większą wytrzymałość niż typowa wylewana płyta betonowa.

Płyty

Monolityczne fundamenty płytowe są jednym z najpopularniejszych i najtańszych wyborów, jeśli chodzi o budowę nowego domu. Są również trwałe, łatwe w montażu i mogą służyć przez lata bez kosztownych napraw.

Jednakże, jeśli rozważasz zastosowanie fundamentu płytowego przy budowie nowego domu, ważne jest, aby zrozumieć jego wady i zalety. Kluczem jest współpraca z wysokiej jakości firmą budującą domy na zamówienie, aby wybrać odpowiedni fundament dla Twojego układu nieruchomości i budżetu.

Zagrożenie powodzią – Fundament płytowy spoczywa bardzo nisko na ziemi, co czyni go podatnym na zalanie w pewnych obszarach. Może to powodować gnicie, rozwój pleśni i grzybów w konstrukcji domu, jeśli poziom wilgoci nie jest kontrolowany.

Efektywność energetyczna – Beton jest materiałem dobrze izolującym, co pomaga regulować ciepło w domu. Może również pomóc w utrzymaniu chłodu w domu latem, zmniejszając ilość energii potrzebnej do klimatyzacji.

Stopy

Stopy dla domów szkieletowych są zwykle wykonane z betonu i dostosowane do całkowitego obciążenia budynku. Są one instalowane wokół obwodu domu i mogą być również instalowane w miejscach przenoszących obciążenia wewnątrz domu.

Rozmiar betonowych stóp zależy od nośności gruntu i przewidywanych obciążeń pionowych. Zazwyczaj ma on 12 cali szerokości i 6 cali grubości.

Podkład żwirowy jest podobny do zwykłego podkładu betonowego, ale wymagana głębokość i szerokość zależą od obciążenia fundamentu i wartości nośności gruntu. Wymagana głębokość powinna znajdować się poniżej linii przemarzania, czyli głębokości, na której ziemia zamarza w zimie.

W przypadku stóp z betonu zwykłego nacisk gruntu ma pomijalny wpływ na ukośne naprężenie ścinające dla odległości t od krawędzi ściany w kierunku krawędzi stopy; w przypadku stóp z betonu zbrojonego jest to d, co równa się głębokości do pręta zbrojeniowego stopy (patrz rysunek 4.2). Stopa jest sprawdzana na jednokierunkowe ścinanie w krytycznej płaszczyźnie zginania, która rozciąga się od podstawy stopy do końca obszaru „wykrawanego” (zakreskowanego na rysunku 4.2).

Ściany

Dom szkieletowy ma wiele elementów ściennych. W odróżnieniu od innych form budownictwa, ściany w domu szkieletowym są montowane na miejscu. Obniża to całkowite koszty budowy i zapewnia, że ściany są solidne konstrukcyjnie.

Podstawki i płyty w ścianie są wykonane z drewna lub metalu, często stali o przekroju prostokątnym. Są one mocowane za pomocą gwoździ lub śrub.

Mogą być wykonane ze standardowej tarcicy szkieletowej lub z tarcicy konstrukcyjnej, takiej jak tarcica laminowana.

Niektóre ściany mają dodatkowe usztywnienie, takie jak poszycie ze sklejki lub płyty OSB. Poszycie jest przybijane do słupków ściennych i płyt zwykłymi gwoździami 6d lub 8d.

Zazwyczaj ścianę powinny stawiać dwie osoby naraz, a szkieletorzy zwykle pomagają sobie, używając tymczasowych bloków ograniczających 2by-4, przymocowanych do zewnętrznych krawędzi belek stropowych i nagłówków. Ułatwia to pracę, ale nadal wymaga sporego nakładu pracy.

Oceń artykuł: Dom szkieletowy jaki fundament?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5