Folia na ściany drewniane – jaką wybrać?

Przy projektowaniu własnego panelu ściennego o wyglądzie drewna ważne jest, aby zastanowić się, jakiego rodzaju folii użyjesz. Do wyboru są różne rodzaje folii i papierów lekkich.

Folie i papiery lekkie to papierowe powierzchnie dekoracyjne przyklejone do gładkiego podłoża, zwykle MDF. Można na nich umieścić bardzo wierne wzory, zwłaszcza drewnopodobne. Są też dostępne w jednolitych kolorach, aby naśladować malowane lub lakierowane drewno.

Folie dekoracyjne i papiery lekkie

Folie dekoracyjne i papiery lekkie to cienkie papierowe powierzchnie dekoracyjne, które są przyklejone do gładkiego podłoża, zwykle MDF. Można na nich drukować bardzo wierne wzory, zwłaszcza drewnopodobne, i są one oferowane w wersjach matowych/błyszczących, które tworzą optyczne efekty teksturalne, naśladujące wygląd drewnopodobnych piór i podobnych faktur.

Są one stosowane na różnych powierzchniach, w tym na płaskich panelach i wąskich listwach, często w połączeniu z pięcioczęściowymi drzwiami szafek i listwami architektonicznymi. Są również powszechnie spotykane na profilowanych listwach, gdzie tworzą bardzo wąskie, prawie niewidoczne szwy przy cięciu ukośnym dla produktów takich jak ramy obrazów.

Te materiały są przekonującą alternatywą dla delikatnych i rzadkich fornirów drewnianych w wielu zastosowaniach. Ich realistyczny wygląd i faktura sprawiają, że są dobrym wyborem w przypadku dużych powierzchni, takich jak panele ścienne i listwy architektoniczne, a ponadto mogą być pokryte różnymi żywicami w celu zwiększenia odporności na zużycie, chemikalia i wilgoć, oferując przy tym doskonałe efekty optyczne.

Tekstury

Drewniane tekstury to świetny sposób na dodanie tekstury i wymiaru do wnętrza. Stanowią doskonały akcent ścienny w wielu różnych pomieszczeniach, od kuchni po salony, a nawet sypialnie.

Inną teksturą, która stała się popularna w ostatnich latach, są ściany o wyglądzie cegły. Są to panele przypominające kamień lub cegłę, które można łatwo umieścić na suchej zabudowie i stworzyć natychmiastową zmianę we wnętrzu domu.

Teksturowana farba może również stworzyć nową powierzchnię, która załamuje światło, rozjaśniając ciemne i przestarzałe przestrzenie. Użycie tych technik może być szczególnie pomocne w przypadku wysokich detali wystroju, takich jak drewniane panele, które mogą przytłoczyć pomieszczenie.

Jeśli szukasz szybkiego i łatwego sposobu na stworzenie tekstury na ścianach, rozważ wypożyczenie urządzenia do natryskiwania tekstury. Urządzenie to, zasilane sprężonym powietrzem i wyposażone w dyszę przypominającą pistolet, pozwala szybko nanieść masę szpachlową na różne powierzchnie.

Oceń artykuł: Folia na ściany drewniane – jaką wybrać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5