Jak wkręcić wiertło do wiertarki?

Jeśli jesteś majsterkowiczem i musisz wymienić wiertło, musisz wiedzieć, jak to zrobić poprawnie. Łatwo się potknąć, a niewłaściwe wiertło może być niebezpieczne.

Na początek sprawdź dwukrotnie ustawienia wiertarki. Upewnij się, że moment obrotowy jest ustawiony na odpowiednim poziomie dla materiału, który wiercisz, a prędkość obrotowa jest taka, jak powinna być.

Wkładanie wiertła

Po wybraniu odpowiedniego wiertła i dobraniu jego rozmiaru do uchwytu wiertarki nadszedł czas na wkręcenie go do wiertła. Jest to prosty proces, który może wymagać trochę praktyki, ale nie jest tak trudny, jak się wydaje.

Po umieszczeniu wiertła w uchwycie możesz je wykorzystać do wiercenia w drewnie lub metalu. Ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo włożyć wiertło, ponieważ może to mieć duży wpływ na jakość pracy.

Kiedy używasz wiertła typu brad point, dobrze jest najpierw zrobić wgłębienie, aby zapobiec zbaczaniu wiertła z kursu. Możesz to zrobić, wiercąc mniejszy otwór prowadzący szydłem lub punktakiem.

Jeśli używasz śruby krzyżakowej, powinieneś wybrać końcówkę, która pasuje do łba śruby. Zapobiegnie to wykrzywianiu się końcówki, co w przypadku Phillipsa jest bardzo łatwe.

Ustawienie śruby

Kiedy nadchodzi czas wstawiania śruby, ważne jest, aby prawidłowo ustawić końcówkę. Zapobiegnie to ześlizgiwaniu się śruby i uszkodzeniu drewna lub zerwaniu wiertła.

W zasadzie wiertło powinno być ustawione prostopadle do powierzchni roboczej. Naciskaj lekko spust i powoli wciągaj wiertło do otworu.

Po włożeniu wiertła czas włączyć wiertarkę. Większość wiertarek ma przełącznik przód/tył, który umożliwia zmianę kierunku obrotów wiertła.

Przełącznik ten znajduje się nad spustem i powinien być ustawiony w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, kiedy tniesz w materiale, i w kierunku przeciwnym, kiedy wkręcasz śrubę.

Dobrym pomysłem jest również wyregulowanie momentu obrotowego wiertła. Zbyt duży moment obrotowy może spowodować przegrzanie wiertła i uszkodzenie metalu.

Obracanie uchwytu

Uchwyt to okrągła obudowa, która otacza szczęki wiertła. Kiedy uchwyt jest obracany zgodnie z ruchem wskazówek zegara, szczęki zrastają się i zaciskają wiertło na miejscu. Kiedy uchwyt jest obracany w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, szczęki rozdzielają się i zwalniają wiertło.

Niektóre uchwyty wiertarskie mają śrubę nastawną, która zaciska szczęki na wrzecionie uchwytu. Większość uchwytów nieodwracalnych nie ma takiej śruby, dlatego ważne jest, aby usunąć śrubę ustalającą przed próbą wymiany wiertła w uchwycie.

W większości przypadków będziesz potrzebował śrubokręta, młotka lub przebijaka do szpilek, aby pomóc wepchnąć szczęki uchwytu, jeśli są zakleszczone.

Jeśli uchwyt jest nadal zablokowany, możesz spróbować użyć klucza udarowego, aby poluzować uchwyt. Klucz udarowy nie jest tak mocny, jak zwykły klucz sześciokątny, ale powinien zadziałać i nie uszkodzi uchwytu.

Wywieranie nacisku

Kiedy końcówka wkręca się w materiał, możesz wywierać nacisk, aby zabezpieczyć ją na miejscu. Zapobiega to wysuwaniu się wiertła i powstawaniu dużych otworów.

Siła nacisku zależy od rodzaju materiału, w którym wiercisz. Na przykład wiercenie w drewnie wymaga większego nacisku niż wiercenie w płycie gipsowej.

Wynika to z faktu, że ostre wiertło będzie w stanie łatwiej przeciąć drewno niż tępe. Sztuczka polega na tym, aby użyć tyle siły nacisku, aby wiertło nie utknęło, ale nie tak dużo, aby odchylić wiertło.

Jest to szczególnie ważne przy większych wiertłach, które przenoszą na wiertło znaczne siły reakcji. Aby zmniejszyć ten efekt, zawsze przed rozpoczęciem wiercenia przymocuj do tylnej strony przedmiotu kawałek materiału, który będzie stanowił zabezpieczenie.

Poprzedni artykuł

Jak zrobić futrynę do drzwi?

Następny artykuł

Jak obrobić drzwi zewnętrzne?

Oceń artykuł: Jak wkręcić wiertło do wiertarki?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5