Przesadzanie hortensji może nadać ogrodowi nowy wygląd. Najlepszą porą na przesadzanie jest jesień, gdy kwiaty już zwiędną lub przejdą w stan spoczynku.
Aby przesadzić, musisz wybrać odpowiednie miejsce dla hortensji i wykopać dół. Następnie wypełnij go odpowiednią ilością mieszanki glebowej i ściółki.
Wykopanie dołka
Hortensje są dużymi, pięknymi krzewami, które dobrze się czują zarówno w pełnym, jak i niepełnym cieniu. Nie wymagają też wiele opieki, gdy już się zadomowią.
Największym wyzwaniem jest ich przesadzanie, ale jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, powinno być dobrze. Kluczem do udanego przesadzenia jest niedopuszczenie do wyschnięcia korzeni hortensji.
Zazwyczaj sadzi się hortensje, gdy są w stanie spoczynku, a w chłodniejszych częściach kraju najczęściej jest to jesień. W cieplejszych regionach jest to zazwyczaj wczesna wiosna.
Po wybraniu miejsca dla nowej hortensji wykop dół o szerokości około dwa razy większej niż bryła korzeniowa rośliny. Gleba powinna być bogata i dobrze przepuszczająca wodę, ponieważ hortensje lubią wilgotną glebę.
Sprawdź drenaż w wybranym miejscu sadzenia, wypełniając dół wodą i obserwując, jak długo będzie ona przesychać. Jeśli szybko wysycha, oznacza to, że gleba nie przepuszcza wody i trzeba ją poprawić.
Wypełnianie dołka
Hortensje są popularne w cienistych ogrodach, ponieważ są dostępne w wielu różnych kolorach i nie wymagają wiele opieki, gdy już się zadomowią. Łatwo je też przesadzić, ale przed posadzeniem nowej rośliny musisz odpowiednio przygotować glebę.
Przed rozpoczęciem przesadzania musisz przygotować dołek o szerokości około dwa razy większej niż bryła korzeniowa rośliny. Jeśli gleba jest gęsta lub gliniasta, dodaj do niej kompostu, który pomoże w odprowadzaniu wody.
Po przygotowaniu dołka umieść w nim hortensję i zasyp ziemią z doniczki. Następnie przykryj powierzchnię gleby ściółką.
Gdy hortensja znajdzie się w nowym miejscu, podlewaj ją do zimy (ale nie tak mocno, by nie zgniło to korzeni). Oprócz regularnego podlewania powinieneś nawozić hortensję raz lub dwa razy w ciągu sezonu wegetacyjnego, aby pomóc jej w dobrym starcie.
Mulczowanie
Podczas przesadzania hortensji pamiętaj o dodaniu ściółki wokół podstawy krzewu. Pomoże to korzeniom zachować chłód, zapobiegnie zachwaszczeniu i sprawi, że gleba będzie wilgotna.
Zanim wykopiesz nowy dołek, koniecznie określ, jak duża jest bryła korzeniowa hortensji. Zrób dołek dwa razy szerszy i głębszy niż bryła korzeniowa hortensji.
Po przygotowaniu dołka nadszedł czas, aby wyjąć hortensję ze starego domu i umieścić ją w nowym. Pamiętaj, żeby zrobić to szybko, żeby roślina nie była wystawiona na działanie czynników zewnętrznych przez dłuższy czas.
Gdy roślina jest już bezpieczna w nowym domu, czas ją przesadzić. Najpierw dodaj trochę płynnego nawozu z wodorostów do wiadra z wodą. Dzięki temu rośliny nie doznają szoku po przesadzeniu.
Podlewanie
Podlewanie hortensji jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby utrzymać je w zdrowiu. Zbyt mała lub zbyt duża ilość wody może spowodować poważne problemy dla rośliny – od martwych, zwiędłych liści po gnicie korzeni, a nawet problemy z grzybami.
Jeśli chodzi o podlewanie, najlepiej sprawdź, czy gleba pod hortensją jest wystarczająco wilgotna. Wbij palec w ziemię na głębokość około czterech cali (mniej więcej do kostki palca wskazującego) i sprawdź, czy jest wilgotna.
Jeśli ziemia jest sucha, czas podlać hortensję. Możesz użyć węża do podlewania lub nawadniania kropelkowego, aby zapewnić roślinie odpowiednie nawodnienie.
Możesz także rozważyć dodanie cala lub dwóch warstwy ściółki wokół podstawy hortensji, aby pomóc jej zatrzymać wilgoć i ograniczyć wzrost chwastów. Gruba warstwa ściółki pomoże również korzeniom hortensji rosnąć głębiej i skuteczniej.