Prusaki w domu – rozpoznawanie i zwalczanie

Odkrycie prusaków w domu wprawia wiele osób w osłupienie. Owady te często kojarzą się z brudem, dlatego budzą powszechną niechęć. Wbrew pozorom pojawienie się prusaków w domu nie zawsze świadczy jednak o zaniedbaniach higienicznych. Wyjaśniamy, skąd się biorą te owady w mieszkaniu i jak skutecznie je zwalczyć.

Karaczan prusak – jak wygląda?

Prusak, zwany również francuzem lub karaluchem, to kosmopolityczny gatunek owada należącego do rzędu karaczanów. W Polsce jest on szeroko rozpowszechniony – chętnie zasiedla ludzkie mieszkania. Karaczan prusak jest często mylony z karaluchem właściwym. Owad ten ma jednak kilka charakterystycznych cech, po których można go rozpoznać. Karaczan prusak osiąga wielkość 10-15 cm. Ma czerwonożółte ubarwienie, z charakterystycznymi brunatnymi pasami na przedpleczu. Jego ciało jest silnie spłaszczone, co umożliwia mu przeciskanie się nawet przez wąskie szczeliny. Uwagę zwracają również długie, ruchliwe czułki owada i dobrze rozwinięte skrzydła.

Skąd się biorą prusaki w domu?

Prusaki to wszędobylskie owady. Insekty te upodobały sobie życie w mieszkaniach, ponieważ właśnie w nich znajdują dogodne warunki do rozwoju. Prusaki preferują miejsca ciepłe i wilgotne, z łatwym dostępem do pożywienia. Chętnie zasiedlają więc kuchnie, łazienki czy spiżarnie. Chociaż owady te przyciągają pozostawione resztki pożywienia, rzadkie sprzątanie nie jest warunkiem ich pojawienia się w otoczeniu. Prusak może zostać przyniesiony do domu wraz z pożywieniem czy zakupionymi meblami. Ten sprytny insekt może też przeprowadzić się do nas z sąsiedniego mieszkania czy pobliskiej restauracji. Co więcej, karaczany wydzielają specjalne feromony agregacyjne, które przyciągają do otoczenia kolejne osobniki.

Czy prusaki są niebezpieczne?

Prusaki, wbrew częstym obawom, nie atakują ani nie gryzą ludzi. Ich obecność w otoczeniu jest jednak niepożądana ze względów zdrowotnych. Insekty te mogą być wektorami wirusów, bakterii i pasożytów wywołujących groźne choroby. Dodatkowo szkodniki często zanieczyszczają żywność i sprawiają, że nie nadaje się ona do spożycia. Mogą również wywoływać alergie u dzieci i wrażliwych osób.

Jak zwalczyć prusaki w domu?

Skuteczne zwalczanie prusaków wymaga podjęcia kompleksowych działań. Bardzo ważne jest gruntowne sprzątanie pomieszczeń i uszczelnienie wszystkich szczelin, którymi mogą wędrować te owady. Domowe sposoby na prusaki i karaluchy często działają jedynie na chwilę, przez co problem po pewnym czasem wraca ze zdwojoną siłą. Aby trwale pozbyć się tych insektów, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Zwalczanie prusaków można przeprowadzić przy użyciu metody żelowej, zamgławiania ULV lub specjalnych oprysków owadobójczych. Profesjonalna dezynsekcja to najlepszy sposób na pozbycie się tych szkodników z mieszkania na dobre. 

Oceń artykuł: Prusaki w domu – rozpoznawanie i zwalczanie

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5