Jak sadzić rośliny wokół domu?

Dodanie roślin do domu to świetny sposób na poprawienie jakości powietrza, zmniejszenie stresu i dodanie zieleni do każdego pomieszczenia. Ale wybór odpowiednich roślin nie zawsze jest łatwy.

Rośliny potrzebują światła słonecznego do fotosyntezy, ale niektóre z nich potrzebują niewiele lub wcale światła naturalnego. Jeśli w Twoim domu nie ma zbyt wiele naturalnego światła, wybierz rośliny, które mogą rozwijać się w warunkach słabego oświetlenia, takie jak pothos, filodendron sercowaty, wężymord, winorośl strzałkowa, żeliwnik i dieffenbachia.

Mądry wybór roślin

Sadzenie roślin wokół domu to świetny sposób na dodanie koloru i tekstury do Twojego domu, a także na zwiększenie jego atrakcyjności. Zanim jednak w pośpiechu kupisz rośliny, warto wiedzieć, jak wybrać te właściwe dla swojego domu.

Wybór niewłaściwej rośliny może oznaczać katastrofę dla twojej zieleni w domu. Upewnij się, że wybierasz roślinę, mając na uwadze jej potrzeby – może potrzebować wilgoci, słońca, a nawet cienia, czyli wszystkich tych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając nowy dodatek do swojego domu.

Najlepszym sposobem na znalezienie idealnej rośliny do swojego wnętrza jest szukanie mieszanki roślin, które są łatwe w pielęgnacji i wzajemnie się uzupełniają. To najlepszy sposób na zapewnienie, że rośliny będą szczęśliwe i zdrowe przez wiele lat.

Grupuj rośliny razem

Grupowanie roślin razem może dodać głębi i tekstury do wystroju domu. Wykorzystaj odmiany liści różniące się wielkością, kształtem i kolorem, aby stworzyć dynamiczną ekspozycję.

Na przykład umieść wysoką figę ostrolistną w otwartym kącie, a mniejsze sukulenty na stoliku lub parapecie. Rozmieść wysokość każdej rośliny, aby stworzyć dynamiczną aranżację, która odzwierciedli styl i osobowość twojego domu.

Innym sposobem na pogrupowanie roślin jest ich zapotrzebowanie na światło. Trzymaj kochające słońce kaktusy i aloesy w pobliżu okien w jasnych miejscach, a filodendrony i pothos w miejscach o pośrednim oświetleniu.

Zapewnij roślinom odpowiednie światło

Wybór roślin do domu i wiedza o tym, ile światła potrzebują, są ważne dla sukcesu twoich roślin domowych. Różne rodzaje roślin wymagają różnych ilości energii świetlnej do fotosyntezy, czyli procesu, w którym absorbują cukry z powietrza, aby rosnąć i produkować nowe liście.

Jest kilka sposobów na zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości światła. Mogą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (z okna skierowanego na zachód), pośrednie lub przefiltrowane światło, albo kombinację obu tych czynników.

Gdy roślina nie otrzymuje odpowiedniej ilości światła, może zacząć wytwarzać rozłogi. Może to wyglądać tak, że łodygi roślin stają się dłuższe, a liście rosną dalej od siebie.

Stwórz bazę wilgotności

Rośliny w suchym środowisku mogą cierpieć z powodu wielu różnych problemów, w tym chorób, więdnięcia, a nawet inwazji owadów. Zwiększenie wilgotności wokół roślin to prosty i skuteczny sposób na poprawę ich zdrowia, a także twojego!

Jednym z najłatwiejszych i najtańszych sposobów zwiększenia wilgotności jest ustawienie roślin na tacy wypełnionej kamykami. Mogą to być ozdobne kamyczki z centrum ogrodniczego, kamienie prosto z ziemi lub niedrogi żwir.

Tworzenie wilgotnego podłoża to dobry pomysł dla wszystkich rodzajów roślin, ale jest szczególnie ważne dla roślin tropikalnych. Zbyt niski poziom wilgotności może powodować gnicie, pleśń i inne uszkodzenia gleby i liści roślin.

Podlewaj rośliny

Woda jest niezbędnym elementem zdrowia roślin. Niezależnie od tego, czy chodzi o kwiaty w domu, czy o warzywa w ogrodzie, rośliny muszą być odpowiednio podlewane.

Na szczęście jest wiele sposobów, by zapewnić roślinom nawodnienie nawet wtedy, gdy jesteś na wakacjach. Pamiętaj tylko o stosowaniu odpowiednich metod podlewania i przestrzeganiu wskazówek dla rośliny.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy roślina potrzebuje wody, jest włożenie palca na głębokość około 1-2 centymetrów i sprawdzenie, czy jest sucha. Jeśli tak, możesz zacząć podlewać. Jeśli nie, poczekaj dzień lub dwa.

Oceń artykuł: Jak sadzić rośliny wokół domu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5