Jak usunąć plamę z krwi?

Niezależnie od tego, czy przypadkiem skaleczysz się podczas przygotowywania posiłku, czy twoje dziecko dotknie kolanem twojej koszuli, plamy z krwi mogą spowodować nieestetyczny bałagan. Na szczęście większość plam z krwi jest łatwa do usunięcia, jeśli działasz szybko.

Sztuka polega na użyciu zimnej wody, która spłukuje plamę i zapobiega jej utrwaleniu. Jeśli nie jesteś pewien, jak potraktować plamę, przetestuj ją najpierw w niewidocznym miejscu, zanim zaczniesz zajmować się tkaniną.

Ocet

Jednym z najlepszych i najbardziej dostępnych sposobów na usunięcie plamy z krwi jest biały ocet. Jest to skuteczny środek do usuwania plam, ponieważ rozkłada białko zawarte we krwi.

Używając mieszaniny równych ilości wody i białego octu, wylej roztwór bezpośrednio na poplamione miejsce i pozostaw na około 15 minut. Po tym czasie zapieraj plamę z krwi czystą szmatką, aż wszystkie plamy znikną.

Następnie wypierz ubranie jak zwykle. Zalecamy użycie dobrej jakości biologicznego detergentu, który zawiera enzymy rozkładające plamę, takiego jak Persil Small & Mighty Bio.

Sól

Sól jest świetnym środkiem czyszczącym dla trudniejszych plam, takich jak krew. Wystarczy zmieszać trochę wody z solą, aby uzyskać pastę i przetrzeć nią plamę.

Zimna woda jest najlepsza do usuwania plam z krwi, ponieważ ciepła woda ma tendencję do osadzania się plamy. Dzieje się tak dlatego, że białka zawarte we krwi są trudne do usunięcia z tkanin, więc chcesz je czyścić w ich optymalnej temperaturze (zimnej), aby zapewnić ich całkowite usunięcie.

Jeśli masz do czynienia ze starą plamą z krwi na delikatnej tkaninie, spróbuj posypać plamę łyżeczką soli i pozostawić ją na 10 minut przed wypłukaniem. Pomoże to odwodnić krew, co ułatwi jej późniejsze usunięcie.

Meat Tenderizer

Krew jest jedną z najtrudniejszych do usunięcia plam. Ale wcale nie musi!

Odrobina nie przyprawionego zmiękczacza do mięsa może zdziałać cuda na starszych, zastygłych plamach z krwi. Enzym zawarty w młynku do mięsa rozkłada białka zawarte we krwi i pomaga usunąć nawet zaschnięte plamy.

Zmieszaj łyżkę stołową młynka do mięsa bez przypraw z dwoma szklankami wody, aby uzyskać gęstą pastę i nałóż ją na plamę. Pozostaw na około godzinę, a następnie dokładnie wypłucz tkaninę zimną wodą.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest naturalnym składnikiem czyszczącym, którego można używać do usuwania plam z różnych powierzchni. Można ją zmieszać z wodą, aby uzyskać pastę, którą można szorować poplamione miejsce, lub zastosować ją bezpośrednio na plamę.

Główną zaletą sody oczyszczonej jest to, że przebija się przez plamy i pomaga je usunąć z ubrań, tapicerki, ścian, a nawet podłóg. Jest łagodną zasadą i może być używana do usuwania tłuszczu, oleju i sosu.

Soda oczyszczona jest jednym z najbardziej uniwersalnych składników czyszczących, a ponadto dobrze sprawdza się w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów w domu. Można ją rozsypać wokół kuwet, żeby odstraszyć mrówki, albo włożyć do lodówki, żeby zneutralizować zapachy jedzenia.

Nadtlenek wodoru

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie plamy z krwi jest użycie nadtlenku wodoru. Ta substancja chemiczna skutecznie rozbija silne wiązania chemiczne, co oznacza, że jest w stanie usunąć wiele różnych plam.

Nadtlenek wodoru jest również skutecznym środkiem dezynfekującym i może zabijać bakterie i wirusy. Jest świetnym rozwiązaniem do czyszczenia ubrań, pościeli i dywanów.

Aby zastosować tę technikę, rozpyl niewielką ilość nadtlenku wodoru na plamę i pozwól jej wsiąknąć na kilka minut, a następnie przetrzyj czystą ściereczką.

Jeśli plama nadal jest obecna, powtarzaj ten proces, aż zniknie całkowicie. Kiedy będziesz zadowolony z rezultatów, wypierz swoje ubrania i wszystkie inne rzeczy, na których są plamy z krwi, w normalnym cyklu prania.

Oceń artykuł: Jak usunąć plamę z krwi?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5