Jakie szydełko wybrać?

Zaczynając swoją przygodę z dowolnym rękodziełem, na początku stawiamy sobie pytanie “Jak zacząć?”. Rozwiewając niepewność spędzającą sen z powiek, postaram się odpowiedzieć dzisiaj na pytanie “ Jakie szydełko wybrać ?” rozwiewając jednocześnie dylemat co do której włóczki kupić.

Zacznę od tego, że idealne szydełko nie istnieje. W zależności od tego, z czego wykonujemy naszą robótkę, czy wykonana ma być ona ściegiem ciasnym, czy luźnym, jakiego dokładnie typu włóczki użyjemy i masy innych rzeczy, dobieramy odpowiednie narzędzie do szydełkowania.

 

 

Jakby tego było mało, tak jak każdy z nas inaczej trzyma długopis, tak też inaczej trzymać będziemy szydełko. Najlepiej byłoby aby przed zakupem móc wziąć sprzęt do ręki, i sprawdzić, czy np. drogie szydełka z grubą gumowaną rączką będą dla nas odpowiednie, czy jednak wolimy cienkie metalowe szydełko, a może drewniane…

Rodzaje szydełek:

 • metalowe
 • stalowe
 • aluminiowe
 • plastikowe
 • bambusowe
 • szklane
 • drewniane

 

Jak dopasować rozmiar szydełka?


Producenci włóczek umieszczają na etykietach rozmiar zalecanego szydełka i z tej podpowiedzi możemy korzystać, ewentualnie dodając lub odejmując jeden rozmiar szydełka. Osiągniemy wtedy rozmiar – nazwijmy go – uniwersalny robótki. Jeśli chcemy aby oczka w naszej pracy były bardziej ścisłe jak np. w serwetach należy skorzystać z szydełka mniejszego niż zalecane. Aby ścieg był bardziej luźny, ażurowy korzystamy z szydełka w większym rozmiarze. Ale o tym jeszcze później 🙂 Jeśli chodzi o materiał z którego szydełko jest wykonane: tu wszystko zależy od Waszych preferencji i gustu. Najczęściej małe szydełka do kordonków są metalowe, im grubsze szydełko tym materiał bardziej zmyślny, kończąc na grubych drewnianych szydełkach.

Jakie szydełko wybrać?

 

Przyjrzyjmy się rozmiarom szydełek:


Jak zaczniecie poruszać się w świecie kordonków, włóczek i szydełek zobaczycie, że istnieje kilka miar szydełek i ich oznaczeń. Z grubsza szydełka dzielimy na rozmiarówkę uniwersalną – w milimetrach, angielską – tu mamy oznaczenia odwrotne – im grubsze szydełko tym niższa cyfra oznaczenia, oraz rozmiarówkę amerykańską – tu spotkamy się z oznaczeniami cyfrowo-literowymi.

 

 

Postanowiłam wyjaśnić to za pomocą tabeli poniżej, i przypisać odpowiednie rozmiary z różnych rozmiarówek do siebie:

Efekty w zależności od szydełka:


Używając mniejszego szydełka otrzymamy:
 • sztywniejszą i bardziej zwartą robótkę;
 • ciasno połączone ze sobą oczka i brak prześwitów między nimi;
 • mniejszy rozmiar całej robótki;
 • efekt końcowy robótki elegancki i staranny.

Analizując efekty możemy śmiało powiedzieć, że mniejsze i cieńsze szydełka nadają się do prac nad koronkami których efektem końcowym będą serwety, obrusy, maskotki, elementy garderoby o wyglądzie bardziej eleganckim i dokładnym, różnego rodzaju torebki, worki, etui – wszystko to, co ma być sztywne, dokładne i bez większych prześwitów.

 

 

Używając większego i grubszego szydełka otrzymamy:
 • robótkę bardziej miękką i lejącą się;
 • luźno połączone ze sobą oczka oraz prześwity między nimi;
 • większy rozmiar robótki;
 • efekt końcowy robótki bardziej nowoczesny, designerski, luźny.

Większe szydełko wykorzystujemy przy robótkach dużych formatów tj. dywany, pufy, narzuty, koce, poszewki, a także do wyrobów z grubszych włóczek i sznurków. Elementy garderoby również możemy tworzyć na większych szydełkach – otrzymamy wtedy efekt ubrań luźniejszych, bardziej lejących się, ale też i lekko prześwitujących między połączonymi oczkami.

Jakie szydełko wybrać?


Które szydełko na start?


Pewnie spodziewacie się takiej odpowiedzi: to zależy 🙂 zależy od tego, jaki rodzaj materiału wybierzemy na swoją pierwszą robótkę. Nie polecam na start używania kordonków i cienkich włóczek gdyż mały splot skutecznie utrudnia precyzyjne wbijanie szydełek w oczka i ich liczenie. Postarajcie się też wybrać taką włóczkę której włoski się nie rozdwajają, najlepiej ze sztucznym dodatkiem – unikniemy problemu wbijania szydełka pomiędzy splot włóczki. Najlepiej jest metodą prób i błędów dopasować szydełko do siebie – najważniejsza cecha dobrego szydełka to taka, że włóczka z niego nie spada.

 

 

Kupując pierwsze szydełko polecam zakup zestawu szydełek, będziemy wtedy mogli dopasować szydełko do robótki, przetestować jak one działają i jakie efekty dzięki nimi uzyskamy. Nie jest to duża inwestycja w przypadku standardowych metalowych czy aluminiowych szydełek. Ceny w sklepach internetowych możecie porównać → tutaj.

 

Pamiętajcie!


Przy nauce szydełkowania i pierwszych robótkach postarajcie się korzystać z nowych lub mało używanych włóczek. Przy kilkukrotnym spleceniu i rozpleceniu robótki włóczka będzie się zwijać, mechacić i nie będzie tak podatna na skomplikowane sploty szydełkowe. A więc jakie szydełko wybrać?

Powodzenia!

Mogą Cię również zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *