Jak założyć ogród?

Projektowanie ogrodu to ważny element, który pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Niezależnie od tego, czy zaczynasz od zera, czy planujesz odnowić istniejące podwórko, warto zaplanować i rozplanować ogród przed rozpoczęciem sadzenia.

Zacznij od określenia, jakie rośliny chciałbyś uprawiać w ogrodzie. Następnie rozważ położenie ogrodu w stosunku do światła słonecznego. Pełne słońce i cień są idealne dla niektórych warzyw, kwiatów i innych roślin.

Decyduj o temacie

Niezależnie od tego, czy masz duże podwórko, czy mały ogródek, temat przewodni może sprawić, że twoja przestrzeń będzie się wyróżniać. Pomoże Ci również wybrać rośliny, elementy architektury krajobrazu i budowle, które uzupełnią motyw przewodni.

Temat, który wybierzesz, może być oparty na symbolice kolorów, kraju, okresu historycznego lub grupy etnicznej. Możesz też skupić się na roślinach, które przyciągają określone zwierzęta lub kwiatach, które są popularne wśród określonych gatunków owadów, takich jak motyle i pszczoły miodne.

Jeśli masz dzieci, ogród tematyczny może zapewnić im przestrzeń na zewnątrz, w której będą mogły wykazać się wyobraźnią i cieszyć się przyrodą. Ogrody wróżek, ogrody ulicy Sezamkowej czy ogrody kowbojskie to zabawne i kapryśne pomysły.

Jeśli troszczysz się o środowisko, rozważ ogród, w którym rosną rośliny rodzime. Są one dostosowane do lokalnych warunków glebowych i klimatycznych, wymagają mniej wody i promują bioróżnorodność.

Pomyśl o obecnych roślinach

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym ogrodnikiem, czy doświadczonym profesjonalistą, warto zwrócić uwagę na rośliny, które obecnie masz w ogrodzie. Mogą one posłużyć jako punkt wyjścia do stworzenia wizji ogrodu. Na przykład, jeśli chcesz zmaksymalizować przestrzeń uprawną, rozważ stworzenie serii grządek ogrodowych, zamiast pojedynczego rzędu. Rośliny w blokach są łatwiejsze do przemieszczania niż ich odpowiedniki w rzędach i wymagają mniejszej ilości poprawek, aby utrzymać je w dobrym stanie. Miłośnicy ogrodnictwa powinni pomyśleć o włączeniu do swoich planów bylin. Dzięki temu ogród nie tylko będzie wyglądał świeżo przez cały rok, ale także wzbogaci go o cenne mikroklimaty, które mogą poprawić plony i ogólną jakość życia. Korzystanie z tych wskazówek sprawi, że twój dom i ogród będą budziły zazdrość sąsiadów.

Pomyśl o glebie

Gleba w twoim ogrodzie jest ważnym elementem wzrostu i zdrowia roślin. Zdrowa gleba jest pełna składników odżywczych i wody oraz pomaga utrzymać rośliny w dobrej kondycji, wchłaniając wodę deszczową i uwalniając ją w razie potrzeby.

Gleba składa się z cząstek mineralnych w różnych proporcjach – głównie z piasku, mułu i gliny. Idealna gleba (zwana gliną) jest mieszaniną równych części każdego z nich.

Prostym sposobem na określenie rodzaju gleby jest jej tekstura – potrzyj trochę między palcami i sprawdź, czy jest ziarnista czy śliska.

Gleba składa się z minerałów, powietrza i wody oraz martwej i żywej materii organicznej. Ma też małe przestrzenie zwane porami pomiędzy cząsteczkami gleby.

Pomyśl o wodzie

Woda, którą masz w swoim ogrodzie, ma zasadniczy wpływ na to, jak rosną i rozwijają się Twoje rośliny. Niezależnie od tego, czy uprawiasz pomidory, paprykę, marchewkę, buraki, czy kilka różnych ziół i kwiatów, sposób, w jaki je podlewasz, może mieć ogromny wpływ na ich wygląd i produkcję.

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, by utrzymać ogród w zdrowiu, jest podlewanie go w odpowiednim czasie. Staraj się podlewać ogród wcześnie rano, kiedy jest wystarczająco chłodno, by woda wsiąkła w glebę.

Nie podlewaj ogrodu po południu, ponieważ w ten sposób marnujesz dużo wody i zbyt szybko wysuszasz glebę. Oznacza to, że na korzeniach i łodygach roślin może pojawić się pleśń.

Dobrą metodą podlewania ogrodu jest nawadnianie kropelkowe, w którym wykorzystuje się węże lub plastikowe rurki dostarczające niewielkie ilości wody bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny. Zapobiega to także okresom stresu wodnego, który może prowadzić do więdnięcia, a nawet śmierci rośliny.

Poprzedni artykuł

Lampy ogrodowe jak zrobić?

Następny artykuł

Jak podpierać róże pnące?

Oceń artykuł: Jak założyć ogród?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5