Jak założyć trawnik na starym?

Przed położeniem nowego trawnika ważne jest usunięcie starej trawy i roślinności. Dzięki temu usuniesz chwasty, chorą trawę i szkodniki, które mogą sprawić problemy nowemu trawnikowi.

Potem możesz wyrównać glebę, wygładzić nierówności i wypełnić wszelkie dziury. Możesz też dodać warstwę dobrze zmurszałej materii organicznej, aby poprawić retencję wody.

Przygotowanie gleby

Przygotowanie gleby jest jednym z najważniejszych kroków w tworzeniu zdrowego ogrodu. Przygotowuje glebę na przyjęcie roślin, usuwając chwasty, rozbijając strukturę gleby i mieszając materię organiczną, aby poprawić jej strukturę i stan.

Przed rozpoczęciem sadzenia nasion trawy warto sprawdzić poziom pH gleby. Jeśli badanie wykaże zbyt niskie pH, dodaj wapno, jeśli zbyt zasadowe, użyj mchu torfowego lub siarki.

Nasiona trawy dobrze rozwijają się w glebie o pH pomiędzy 6,0 a 7,5. Aby sprawdzić poziom pH gleby, po prostu zbierz 1 szklankę ziemi z różnych miejsc trawnika i wymieszaj ją z mieszaniną octu i sody oczyszczonej.

Po przygotowaniu trawnika możesz położyć darń. Upewnij się, że odcinki darni są cięte w równych odstępach i zwijaj każdy pasek w tym samym kierunku, aby uniknąć nierównych szwów.

Nasiona trawy

Dodawanie nowych nasion trawy to świetny sposób na wypełnienie miejsc na suchym lub gołym trawniku. Ważne jest jednak, aby przed zakupem nasion zrobić rozeznanie, aby upewnić się, że zakupiony rodzaj nasion jest odpowiedni dla danego miejsca i warunków.

Nasiona trawy powinny być wysiewane w najcieplejszej części sezonu wegetacyjnego, kiedy temperatury są idealne do kiełkowania nasion. Lokalna prognoza pogody pomoże Ci określić najlepszy czas na wysiew nasion trawy.

Po wysianiu lekko podlej nowy trawnik, aby pobudzić kiełkowanie i rozwój głębokich korzeni. Podlewaj nawet dwa razy dziennie, aż sadzonki będą widoczne i zaczną rosnąć.

W fazie kiełkowania z gleby zaczynają wyłaniać się pierwsze źdźbła trawy. Kiełkowanie nasion trawy trwa około 7-14 dni.

Nawożenie

Jeśli chcesz założyć trawnik na starym, pierwszym krokiem jest jego odpowiednie nawożenie. Aby dobrze rosnąć, wszystkie rośliny potrzebują pewnych składników odżywczych w dużych ilościach, zwanych makroskładnikami. Najważniejsze z nich to azot, fosfor i potas.

Aby dowiedzieć się, czego potrzebuje twoja gleba, musisz wykonać badanie gleby. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest aktualny poziom składników odżywczych i ile ich należy dodać.

Dobrym początkiem jest dodanie górnej warstwy świeżej gleby. Rozbijesz w ten sposób zbite, twarde obszary i ułatwisz nowemu nawozowi dotarcie do gleby.

Po dodaniu wierzchniej warstwy gleby możesz zasiać nasiona lub ułożyć pasy trawy zwane sodą. Sod jest droższy, ale pozwala uzyskać niemal natychmiastowy trawnik. Możesz też zasadzić trawę w postaci sadzonek lub gałązek. Ich założenie zajmie trochę więcej czasu, ale są tańsze i bardziej niezawodne.

Podlewanie

Podlewanie jest kluczowym elementem utrzymania zdrowia trawnika. Prawidłowe podlewanie i unikanie obszarów nadmiernego podlewania lub zaniżania poziomu wody może znacznie zmienić wygląd Twojego ogrodu.

Podlewając trawnik, chcesz mieć pewność, że cała gleba i korzenie otrzymają wystarczającą ilość wilgoci. Aby to sprawdzić, przyciśnij do siebie kawałek gleby wielkości piłeczki golfowej i wyciśnij z niego krople wody.

Jeśli gleba trzyma się razem, nie kruszy się, to znaczy, że podlałeś ją prawidłowo. Jeśli nie, być może podlewasz za często lub za rzadko.

Trawniki z glebą gliniastą i ilastą wymagają częstszego nawadniania niż te z glebą piaszczystą. Te rodzaje gleby wolniej wchłaniają i magazynują wodę, dlatego najlepiej podlewać je dwa lub trzy razy w tygodniu. Częstsze podlewanie zmniejsza też potrzebę stosowania dodatkowych nawozów w okresie letnim.

Poprzedni artykuł

Kratka z drewna jak zrobić?

Oceń artykuł: Jak założyć trawnik na starym?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5