Pomidory i inne rośliny dyniowate są jednopienne, co oznacza, że mają oddzielne kwiaty męskie i żeńskie na tej samej roślinie.
To ważne, aby młoda komórka jajowa u podstawy kwiatu żeńskiego mogła rozwinąć się w owoc. Ale jak te oddzielne kwiaty oddziałują na siebie?
Zapylenie to proces przenoszenia pyłku z pręcika kwiatu męskiego do każdej części słupka kwiatu żeńskiego. Aby to zrobić, usuń płatki i pylniki kwiatu męskiego, a następnie potrzyj wypełnione pylniki o znamię kwiatu żeńskiego.
Zapylanie przez pszczoły
Pszczoły są ważnym zapylaczem dyń i innych upraw ogrodniczych. W Stanach Zjednoczonych do zapylania warzyw powszechnie wykorzystuje się pszczoły miodne (Apis mellifera) i trzmiele (Bombus impatiens).
Pszczoły te są bardzo skuteczne w pracy z kwiatami i w większości przypadków odwiedzają tylko jeden kwiat w celu zapylenia. Może to wyjaśniać, dlaczego pola uprawne, na których znajdują się ule z pszczołami, nie produkują więcej owoców niż pola, na których zapylane są tylko rośliny dzikie [2, 3].
Prócz tego pszczoły miodne są mniej aktywne podczas złej pogody i częściej żerują w późniejszych godzinach i w gorące dni. Dlatego te czynniki mogą zmniejszać liczbę wizyt pszczół miodnych na kwiatach dyni w porównaniu z wizytami trzmieli lub pszczół squash.
Najbardziej efektywnymi zapylaczami dyni są pszczoły squash z rodzaju Peponapis i Xenoglossa. Pszczoły te są samotnikami, a ich aktywność żerowa jest dostosowana do czasu kwitnienia dyni. Są szybsze w locie i mają bardziej owłosione ciała niż pszczoły miodne, co pozwala im przenosić więcej pyłku przez płatki kwiatów.
Zapylanie przez mrówki
Mrówki, mimo że mają reputację niszczycieli, stały się ważnymi zapylaczami w środowisku naturalnym. Mrówki pomagają roślinom, żywiąc się bogatym w cukier nektarem i chroniąc je przed roślinożercami.
Pomagają też w napowietrzaniu gleby, drążąc pod nią tunele, by dostarczyć tlen, wodę i składniki odżywcze do korzeni roślin. Mrówki czasami przenoszą mszyce z jednej rośliny na drugą, co może pomóc w zapobieganiu plagom szkodników.
Nowe badania wykazały, że relacja mrówka-roślina może mieć pewne ukryte koszty. Naukowcy odkryli, że mrówki przenoszą i przekazują do odwiedzanych kwiatów drożdże metabolizujące cukier, które mogą zmieniać skład chemiczny nektaru i czynić go mniej atrakcyjnym dla mrówek.
W rezultacie mrówki te mogą zmniejszyć liczbę kwiatów, do których mogą dotrzeć z pyłkiem, co może ograniczyć ich wkład w reprodukcję roślin. To odkrycie uzupełnia rosnącą liczbę badań pokazujących, że mrówki są ważnymi zapylaczami na niektórych obszarach.
Zapylanie ręczne
Dynie są roślinami jednopiennymi, co oznacza, że mają męskie i żeńskie kwiaty na tej samej roślinie. Kwiaty męskie, czyli pręcikowe, kwitną jako pierwsze.
Kwitną one często tydzień lub dwa przed tym, jak zaczynają się tworzyć kwiaty żeńskie, czyli słupkowe. W odróżnieniu od kwiatów żeńskich, kwiaty męskie nie zawierają u podstawy łodygi maleńkiej dynamiki, czyli jajnika.
Zapylenie tych kwiatów jest kluczową częścią rozwoju owocu. Jeśli kwiat nie zostanie prawidłowo zapylony, jajnik zwiędnie, a owoc nie rozwinie się.
Grodnicy, rolnicy i hodowcy nasion używają ręcznego zapylania, aby zwiększyć plony, gdy nie ma wystarczającej liczby pszczół lub mrówek. Stosują je także, aby zapobiec zapyleniu krzyżowemu między podobnymi roślinami w celu uzyskania nasion zgodnych z typem, czyli hybryd.
Jedna z metod zapylania ręcznego polega na zebraniu pyłku z kwiatu męskiego i przeniesieniu go na znamię kwiatu żeńskiego. Pyłek jest przenoszony za pomocą pędzelka lub wacika, który delikatnie omiata pylniki kwiatu męskiego i dotyka wszystkich powierzchni wokół znamienia kwiatu żeńskiego.
Pylenie krzyżowe
W roślinach kwitnących zapłodnienie następuje przez zapylenie. Proces ten polega na przeniesieniu pyłku z pylnika na znamię kwiatu, który następnie jest przenoszony do komórki jajowej gametofitu żeńskiego, zwykle przez rurkę pyłkową.
W trakcie tego procesu dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej (w przypadku gamet żeńskich) i plemnika (w przypadku gamet męskich). Jest to klucz do rozmnażania płciowego wielu kwiatów, które produkują nasiona.
Większość kwiatów i warzyw w centrach ogrodniczych i katalogach nasion powstała w wyniku zapylenia krzyżowego. Mogą one wytworzyć nowe kolory kwiatów, wzory liści, odporność na choroby i inne cechy.
Sadząc dwie odmiany blisko siebie, powinieneś unikać zapylania krzyżowego, ponieważ może ono wytworzyć potomstwo różniące się od rodziców. Nazywa się to także hybrydyzacją i trudno przewidzieć, co z tego potomstwa wyrośnie.