Budowa oczka wodnego to projekt typu „zrób to sam”, który wymaga w równym stopniu planowania, jak i pracy rąk. Zbudowanie wymarzonego oczka wodnego może zająć tygodnie.
Zacznij od napełnienia oczka wodą, używając deszczówki lub węża. Przed dodaniem ryb lub roślin pozostaw staw na 24 godziny.
Projekt
Staw to płytki, lądowy zbiornik wodny, który gromadzi się w zagłębieniu terenu, naturalnym lub sztucznym. Jego dno jest zazwyczaj błotniste lub muliste, a wokół brzegów stawu i w jego obrębie rosną rośliny wodne.
Dobry poziom wody jest niezbędny, aby staw dobrze się rozwijał. Podczas suchej pogody stawy mogą tracić cal lub więcej wody dziennie przez parowanie i przesiąkanie.
Oprócz wody, stawy potrzebują tlenu, aby promować zdrowe życie wodne. Tlen umożliwia rozwój alg i ryb, a bakterie tlenowe rozkładają odpady w stawach i usuwają je z wody.
Bufory wegetacyjne w miejscach, gdzie woda musi przepływać, żeby dotrzeć do stawu, spowalniają wodę i filtrują ją, dzięki czemu jest mniej prawdopodobne, że zostanie zanieczyszczona osadami. To skutecznie utrzymuje fosfor poza stawem i zapobiega tworzeniu się szkodliwych zakwitów glonów.
Materiały
Budowa stawu wymaga wielu materiałów. Zrozumienie przeznaczenia każdego z nich jest kluczowe dla zapewnienia, że projekt przebiegnie gładko i pomyślnie.
Jednym z najważniejszych materiałów jest elastyczna wykładzina do oczka wodnego, dostępna w wielu różnych kolorach i z różnych materiałów. Wykładziny te są idealne do stosowania w wielu różnych sytuacjach, na przykład w przypadku zmian w glebie i rozszerzania się w celu przykrycia rosnących korzeni.
Kolejnym niezbędnym materiałem do budowy stawu jest podkład. Jest to warstwa izolacji, która chroni elastyczną wyściółkę stawu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez kamienie i korzenie.
Podkład można wykonać z podkładu handlowego lub ze starej wykładziny. Jest to niezbędny element każdego stawu, który na dłuższą metę pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze!
Inne niezbędne materiały do budowy stawu to pompa do stawu, wkładka do stawu i materiał na obrzeża. Niezbędne jest także zainstalowanie rurki filtrującej. Pozwoli Ci to na pionizację stawu, dzięki czemu cała woda będzie sprawnie krążyć.
Instalacja
Do budowy stawu będziesz potrzebować sprzętu takiego jak pompa, filtr i napowietrzacz. Ważne jest też, aby mieć dostęp do wody z kranu na zewnątrz oraz gniazdko elektryczne zabezpieczone przerywaczem prądu (GFI) ze względów bezpieczeństwa.
Po pierwsze, wybierz miejsce, które jest nasłonecznione i ma dobry drenaż. Unikaj umieszczania oczka wodnego w pobliżu drzew i krzewów, które zrzucają liście i inne zanieczyszczenia.
Następnie wykop dół o głębokości co najmniej 2 cale większej niż oczko wodne. Ułatwi to późniejsze czyszczenie stawu.
Po wykopaniu dołu zasyp staw luźnym piaskiem i ziemią, aby go wyrównać i uodpornić na wodę deszczową wlewającą się do stawu.
Przed rozpoczęciem budowy skontaktuj się z miejscowym zakładem energetycznym, aby oznaczyć wszystkie podziemne rury i przewody, dzięki czemu będziesz wiedział, gdzie kopać i jak je omijać. Dzięki temu unikniesz kosztownego i niebezpiecznego wypadku.
Konserwacja
Dobrze utrzymany staw to coś więcej niż tylko atrakcyjny widok. Przyciąga również dzikie zwierzęta i pomaga utrzymać je w zdrowiu, co przynosi korzyści wszystkim mieszkańcom stawu.
Staw to nie tylko ryby – to również doskonałe siedlisko dla wielu rodzimych gatunków dzikich zwierząt, od przepiórek i żółwi po ptaki śpiewające i kaczki. Zwierzęta te pomagają utrzymać równowagę ekosystemu stawu, a nawet mogą chronić żaby i kijanki, które nazywają go domem.
Rośliny pływające i zanurzone w wodzie stanowią naturalne filtry, które redukują nadmiar substancji odżywczych prowadzących do rozwoju glonów, dzięki czemu woda jest czystsza, a środowisko zdrowsze dla wszystkich mieszkańców stawu. Pamiętaj, żeby sadzić rośliny wodne wiosną, kiedy poświęcają one dużo energii na wzrost i osiedlanie się.
Jesienią napowietrzaj staw, żeby usunąć martwe i obumierające rośliny, zanim rozłożą się zimą. Zapobiegnie to zużywaniu tlenu przez rozkładające się rośliny i ograniczy gromadzenie się amoniaku i azotynów, które mogą być toksyczne dla ryb.