Jaka powinna być ziemia pod pomidory?

Pomidory, podobnie jak większość warzyw ogrodowych, wymagają specyficznego rodzaju gleby, aby dobrze się rozwijać. Niezależnie od tego, czy pomidory rosną w gruncie, czy w doniczce, muszą być posadzone w glebie, która jest dobrze zdrenowana, ale jednocześnie wilgotna.

Idealna mieszanka do sadzenia pomidorów to mieszanka składników, które zapobiegają zbijaniu się gleby, a jednocześnie zatrzymują wilgoć dla zdrowych korzeni. Mech torfowy, włókno kokosowe i perlit są częstymi składnikami.

Gleba gliniasta lub piaszczysta

Mieszanka piasku, mułu i gliny, gleba gliniasta dobrze odprowadza wodę, a jednocześnie zatrzymuje wilgoć i składniki odżywcze niezbędne do wzrostu roślin. Duże cząstki piasku sprawiają, że gleba jest luźna, dzięki czemu korzenie mogą rosnąć i mieć dostęp do powietrza. Mieszanka tych trzech rodzajów gleby tworzy również poziomy napowietrzenia, które sprzyjają przetrwaniu wielu pożytecznych organizmów glebowych pomagających w przyswajaniu składników odżywczych przez rośliny.

Wybierając rodzaj gleby dla pomidorów, weź pod uwagę poziom pH i zawartość składników odżywczych. Gleby o niskiej zawartości tych składników wymagają korekty za pomocą wapna, nawozów i substancji organicznych.

Przeprowadzenie prostego testu glebowego w słoiku może pomóc ci określić strukturę gleby i ustalić, jakie poprawki są potrzebne, aby uzyskać optymalne wyniki. Aby wykonać test, weź centymetr ziemi i rozetrzyj ją między dłońmi. Jeśli uda Ci się zrobić z niej wstążkę, która pozostanie przyklejona do dłoni, gdy spróbujesz ją zwiesić pionowo, prawdopodobnie w Twojej glebie znajduje się 25-50% gliny.

Dobrze zdrenowana

Jak każde warzywo ogrodowe, pomidory najchętniej rosną w dobrze zdrenowanej glebie, która jest średnio żyzna i zawiera dużo materii organicznej. Przed sadzeniem wymieszaj kilka centymetrów materii organicznej, takiej jak kompost lub stary nawóz zwierzęcy, w górnych 4-8 centymetrach gleby.

Jeśli masz glebę gliniastą, upewnij się, że najpierw ją zbadasz, a następnie odpowiednio poprawisz. Zestawy do badania gleby są dostępne w większości sklepów ogrodniczych i w lokalnym biurze uniwersyteckim.

Pomidory najlepiej rosną w glebie o lekko kwaśnym odczynie w skali pH. Idealne jest pH od 6,0 do 6,8.

Wprowadź do gleby kompletny nawóz zawierający fosfor, potas i azot, gdy jest ona przygotowywana do sadzenia. Unikaj nawozów z dużą zawartością azotu, ponieważ mogą one powodować rozrośnięte rośliny, które dają mało owoców. Podlewaj głęboko i często, zwłaszcza w pierwszych tygodniach wzrostu. Nierównomierne podlewanie może spowodować zniekształcenie owoców i inne problemy, takie jak gnicie końcówek liści.

Kwaśny czy obojętny

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy uprawie pomidorów jest rodzaj gleby i jej wpływ na rośliny. Dobrą zasadą jest zawsze badanie gleby przed sadzeniem i wykorzystanie wyników do planowania poprawek.

Odczyn gleby wpływa na dostępność pewnych składników odżywczych dla roślin pomidorów. Jeśli pH gleby jest zbyt kwaśne, pomidory nie będą w stanie wchłonąć niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do zdrowego wzrostu i plonów.

Dodanie wapnia w celu podniesienia pH gleby może poprawić zdrowie pomidorów i ich produkcję. Ilość, jaką należy dodać, zależy od aktualnego pH gleby i rodzaju używanego wapna, ale większość opakowań zawiera dawki do stosowania.

Bogactwo materii organicznej

Pomidory lubią rosnąć w glebie bogatej w materię organiczną, w tym w kompost. Niezależnie od tego, czy robisz własny kompost z odpadów ogrodowych, czy kupujesz go w sklepie, jest to świetny sposób na poprawienie gleby w ogrodzie i utrzymanie roślin w zdrowiu.

Kompost jest naturalnym nawozem, który dostarcza azotu, fosforu i potasu. Pomaga też poprawić strukturę gleby i ułatwia korzeniom jej penetrację.

Kilka badań wykazało, że dodanie kompostu do gleby przed posadzeniem pomidorów może zwiększyć plony i jakość owoców. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z kompostu, dodaj go do co najmniej 30% mieszanki glebowej.

Inną opcją poprawy gleby pod pomidorami jest użycie obornika. Obornik zawiera duże ilości azotu, fosforu i potasu, które pomogą twoim pomidorom rosnąć zdrowo i wydawać duże owoce. Można go dodać do gleby wokół pomidorów przed sadzeniem lub wsypać do gleby na kilka tygodni przed planowanym sadzeniem.

Następny artykuł

Jak kwitnie papryka?

Oceń artykuł: Jaka powinna być ziemia pod pomidory?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5