Jak pielęgnować borówkę amerykańską?

Sadzonki borówek wymagają odpowiedniej pielęgnacji w odpowiednim czasie, aby dobrze się rozwijać i przynosić obfite zbiory pysznych owoców. Nasze sprawdzone wskazówki pomogą ci w pełni wykorzystać potencjał krzewów przez całe ich życie.

Aby zapewnić zdrowe krzewy, musisz zwracać uwagę na pH gleby i podlewanie. Ponadto musisz przycinać krzewy, aby zachować ich kształt i stymulować produkcję owoców.

Nawożenie

Aby zapewnić zdrowy wzrost, jagody potrzebują zrównoważonego nawozu, który zawiera azot, fosfor, potas i mikroelementy, takie jak żelazo i magnez. Produkty przeznaczone dla borówek znajdziesz w centrach ogrodniczych i sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, ale możesz też użyć ogólnego nawozu organicznego o wysokim współczynniku NPK.

Borówki rosną najlepiej, gdy otrzymują nawóz bogaty w azot, który wzmacnia ich korzenie. Unikaj jednak nawozów zawierających azotany, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na rośliny lub je zabić.

Z tego powodu przed zastosowaniem jakiegokolwiek nawozu powinieneś sprawdzić pH swojej gleby, aby upewnić się, że jest ono w odpowiednim zakresie. Pomoże Ci to określić, czy musisz nawozić i w jakiej ilości.

Możesz zastosować nawóz granulowany w ilości około 1/4 szklanki na roślinę, jeśli sadzisz nowe krzewy borówki amerykańskiej, lub 1/2 szklanki na krzew, jeśli rośliny są dojrzałe. Możesz też użyć nawozu płynnego, rozcieńczonego w wodzie i polać nim strefę korzeniową.

Woda

Zależnie od lokalizacji i pory roku, borówki powinny być podlewane dwa razy w tygodniu przez 30 minut za pomocą węża zraszającego. Nowo posadzonych roślin borówki nie należy podlewać codziennie, ponieważ może to spowodować, że gleba stanie się wilgotna i podatna na gnicie korzeni lub inne choroby roślin.

Ilość potrzebnej wody zależy od retencji gleby, temperatury, opadów i tego, czy roślina jest ściółkowana. Gruba ściółka organiczna wokół podstawy rośliny pomoże zatrzymać wilgoć.

Podlewając krzewy borówki amerykańskiej, pamiętaj, aby używać tylko wody deszczowej lub innej wody pochodzącej z natury, ponieważ nawozy syntetyczne mogą poparzyć korzenie krzewów i mogą mieć negatywny wpływ na poziom pH gleby. Jeśli twoja gleba nie jest w wystarczająco dobrym stanie, aby zapewnić wzrost zdrowych, silnych borówek, powinieneś dodać do niej trochę materii organicznej przed sadzeniem.

Inne problemy, które mogą mieć wpływ na twoje uprawy, to ptaki i wiewiórki, muszki owocowe drożdżycy plamistej, mrówki ogniste i bakteryjna zaraza liści. Monitoruj swoje rośliny pod kątem obecności tych szkodników i szybko zwalczaj je pestycydami o niskiej zawartości substancji czynnych.

Przebieganie

Przebieganie borówek jest corocznym obowiązkiem, który przynosi wiele korzyści krzewom, na przykład poprawia cyrkulację powietrza i zmniejsza liczbę chorób. Pozwala też ogrodnikowi usunąć gałązki uszkodzone przez zimowe chłody i nadać krzewowi otwarty kształt.

Właściwe przycinanie jest kluczowym elementem uprawy borówek i zapewnia jakość owoców, co przekłada się na większe jagody. Właściwe przycinanie pozwala roślinie przeznaczyć więcej energii na produkcję owoców niż na wypuszczanie liści.

Stare gałęzie w krzewach borówki zmniejszają produkcję, wysysając zasoby z nowszych pędów. Można temu zaradzić, wykonując cięcie odnawiające, polegające na wycięciu połowy najstarszych, najgrubszych gałęzi, aby zmusić roślinę do wytworzenia nowych pędów.

To może być trudne zadanie, ale jest niezbędne dla jakości jagód i długotrwałej produkcji owoców. Wycinaj selektywnie martwe drewno, skrzyżowane gałęzie, drewno starsze niż sześć lat oraz chore lub zapylone krzyżowo pędy.

Odchwaszczanie

Chwasty stanowią poważny problem dla roślin borówki, ponieważ konkurują z nią o wodę, składniki odżywcze i światło. Stanowią też siedlisko szkodników owadzich i chorobowych, przeszkadzają w nawadnianiu i zbiorach.

Chwasty wieloletnie (takie, które przetrwają kilka lat) są szczególnie problematyczne, ponieważ rosną przez cały rok lub przechodzą w stan uśpienia zimowego, aby na wiosnę wypuścić nowy odrost. Przykładami chwastów wieloletnich są: ciecierzyca, szczaw czerwony i mniszek lekarski.

Chwasty dwuletnie (te, które kończą swój cykl życiowy w ciągu dwóch lat) są mniej problematyczne, ponieważ nie rosną przez cały rok i zazwyczaj umierają po pierwszym roku od wykiełkowania. Przykładami chwastów dwuletnich są jednoroczne chwasty szerokolistne i wiele jednorocznych traw.

W celu zwalczania chwastów na plantacji borówki amerykańskiej należy wyeliminować je, zanim zdążą wydać nasiona. Można to osiągnąć poprzez utrzymywanie środkowych rzędów i granic pól, koszenie i usuwanie nasion chwastów z gleby. Podejmując te kroki, plantatorzy mogą zapobiegać rozwojowi chronicznych problemów z chwastami w swoich gospodarstwach.

Poprzedni artykuł

Co posadzić obok mahonii?

Oceń artykuł: Jak pielęgnować borówkę amerykańską?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5