Często nazywana wełną skalną lub wełną żużlową, wełna mineralna jest wykonana z włókien przędzonych ze stopionego kamienia naturalnego, takiego jak bazalt lub wapień. Jest to rodzaj izolacji, która może być puszysta lub gęsta, jak włókno szklane.
W rezultacie wełnę mineralną można dodawać do tynku, aby zwiększyć jego gęstość i wytrzymałość mechaniczną. Można ją również dodawać do kompozytów gipsowych, aby zwiększyć ich odporność termiczną.
Co to jest EIFS/ETICS?
Zewnętrzny tynk na styropianie i wełnie mineralnej nazywany jest EIFS/ETICS (exterior insulation finishing system) lub EWI (exterior wall insulation systems). Jest to system okładzin termicznych, który zapewnia izolowaną powierzchnię wykończeniową ścian.
Oprawa termiczna składa się z płyty izolacyjnej wykonanej z polistyrenu ekspandowanego (EPS) lub wełny mineralnej, kleju do przyklejenia jej do ściany oraz cementowej warstwy bazowej ze wzmocnieniem z tkanego włókna szklanego i teksturowanej kolorowej warstwy wykończeniowej. Zawiera również powłoki ognioodporne, które są nakładane na warstwę styropianu/wełny mineralnej dla dodatkowej ochrony.
Ważne jest, aby płyta styropianowa/wełna mineralna i tynk zewnętrzny miały odpowiednią grubość, aby osiągnąć pożądany efekt izolacyjny. Jeśli nie zostanie to osiągnięte, efekt termiczny będzie osłabiony, a w niektórych przypadkach wyższy poziom izolacji może nie być możliwy.
EIFS / ETICS w Europie
System tynków zewnętrznych EIFS / ETICS jest powszechnym i popularnym sposobem izolacji ścian budynków w Europie. Ma on wiele zalet w porównaniu z tradycyjnym stiukiem, takich jak właściwości izolacyjne i możliwość stosowania na powierzchniach ścian murowanych lub betonowych oraz na wielu różnych detalach architektonicznych [2,5].
Zewnętrzne wykończenie budynku EIFS / ETICS składa się zazwyczaj z Płyty Izolacyjnej i Powłoki Bazowej, z których obie składają się z izolacji polistyrenowej lub z wełny mineralnej. Materiały te są połączone ze ścianą za pomocą kleju i łączników mechanicznych.
Głównym celem tego badania jest zbadanie fizycznych i mechanicznych właściwości kompozytów gipsowych z odpadami włókien wełny mineralnej dodanymi do matrycy gipsowej. Celem jest również zbadanie możliwości zastosowania nowego kompozytu, do którego włączono odpady włókien wełny mineralnej CDW.
EIFS / ETICS w Stanach Zjednoczonych
Tynk zewnętrzny stosowany w systemach EIFS / ETICS różni się od tradycyjnego stiuku i wymaga specjalnych technik instalacji. Składa się on z płyty izolacyjnej wykonanej z polistyrenu lub wełny mineralnej, kleju nakładanego na powierzchnię izolacji oraz warstwy bazowej wzmocnionej mechanicznie mocowaną siatką wzmacniającą z włókna szklanego.
EIFS był początkowo sprzedawany jako ekonomiczna alternatywa dla stiuku. Jednak wielu instalatorów szło na skróty, korzystając z niedostatecznie przeszkolonych pracowników i nie nadzorując odpowiednio swojej pracy.
Problemy z działającymi instalacjami EIFS były związane przede wszystkim z wnikaniem wilgoci. Wilgoć przedostawała się do systemu ściennego przez otwory okienne, drzwi, rury, przewody i inne otwory w systemach barierowych EIFS lub tam, gdzie bariery pogodowe i obróbki blacharskie były niewłaściwie zainstalowane w połączeniu z systemami odwadniającymi EIFS. Przepisy budowlane wymagają również, aby na wszystkich budynkach o konstrukcji drewnianej, w których zastosowano barierowe systemy EIFS, zainstalowano system odwadniający.
EIFS / ETICS w Australii
EIFS / ETICS to zewnętrzne systemy izolacyjne i wykończeniowe, które można zainstalować na praktycznie każdym rodzaju konstrukcji. Mogą być stosowane na ścianach pełnych (murowanych, blokowych, z płyt prefabrykowanych) lub mogą być wykorzystywane do tworzenia energooszczędnych okładów termicznych.
Typowo są to płyty izolacyjne z polistyrenu ekspandowanego lub wełny mineralnej. Oba materiały są zaprojektowane tak, aby opierać się przepływowi ciepła i zapewnić wysoki poziom wartości R dla izolacji.
Płyty izolacyjne z wełny są jednak znacznie droższe niż płyty z polistyrenu. Wynika to głównie z faktu, że wełna jest materiałem bardziej trwale elastycznym niż styropian.
Ta elastyczność umożliwia szczelne przyklejenie płyty do drobnych nierówności ściany, takich jak półokrągłe wykusze. Umożliwia również prowadzenie prac izolacyjnych na elewacjach, które nie mają tynku.
Jest to ważna kwestia dla każdego, kto planuje zainstalowanie systemu barierowego EIFS/ETICS na swoim budynku. Prawidłowo zainstalowany i konserwowany system nie powinien przeciekać ani powodować szkód wodnych.