Obraz z mchu – jak dbać?

Malowanie mchem to wyjątkowy i ekologiczny sposób na zatarcie granicy między sztuką a naturą. Jest to popularny trend wśród millenialsów, którzy kochają rośliny i chcą wprowadzić naturę do swoich domów.

Malowanie mchu można wykonać za pomocą szablonów lub odręcznie kredą i jest to świetny sposób na dodanie osobowości pustej ścianie. To także łatwy projekt do wykonania, jeśli masz trochę wolnego czasu.

Woda

Mech wchłania i oddaje wilgoć poprzez ewapotranspirację, proces, który naturalnie zachodzi, gdy jest na zewnątrz. To sprawia, że mech jest dobrym wyborem do tworzenia środowisk kontrolujących wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych.

Ściana z mchu może być również świetnym sposobem na zwiększenie ilości naturalnego światła w pomieszczeniu, a także na zapewnienie wizualnej atrakcyjności. Wymaga to jednak starannej pielęgnacji, aby mech nie wyschnął i nie stał się kruchy.

Pierwszym krokiem jest zebranie mchu z naturalnego środowiska. Najlepiej jest zbierać niewielkie ilości z różnych miejsc, aby mieć pewność, że w twojej kolekcji mchu jest wiele różnych gatunków.

Po zebraniu mchu możesz go teraz zakonserwować, aby mógł być wykorzystany w twoich projektach malarskich. W tym celu możesz użyć dwóch roztworów – gliceryny i alkoholu denaturowanego.

Używając tych dwóch roztworów, możesz zachować miękkość i elastyczność mchu na długie lata! Aby przygotować roztwór gliceryny, dodaj jedną część gliceryny do trzech części wody. Pozostaw mech w tej mieszance na 60 minut, a następnie wyciśnij nadmiar wody.

Światło

Malowanie mchu to jeden z najbardziej wyjątkowych sposobów na wprowadzenie natury do swojego domu. Może to być bardzo przystępny i prosty sposób na dodanie życia Twoim ścianom.

Jeśli chodzi o pielęgnację ściany z mchu, należy pamiętać, że jest on żywy i wymaga odpowiedniej ilości światła. Jest to niezbędne do fotosyntezy składników odżywczych, których mech potrzebuje do przetrwania.

Można to osiągnąć, umieszczając pojemnik na ścianę z mchu w miejscu, które otrzymuje dużo pośredniego światła słonecznego w ciągu dnia przez około cztery godziny. Powinien być również umieszczony z dala od bezpośredniego słońca, aby mech nie wysychał i nie blakł zbyt szybko.

Mech może przybierać różne kształty, kolory i wzory. Możliwości są niemal nieograniczone i przypomina to trochę wybieranie tkanin, z których można zrobić ubrania.

Odżywianie

Mchy, podobnie jak wiele innych roślin, są żywym organizmem, który wymaga opieki. W szczególności potrzebują wilgoci, aby rosnąć. Potrzebują też światła, ale nie za dużo.

Aby dokonać udanego przeszczepu mchu, najpierw usuń wszystkie istniejące trawy i chwasty, aby przygotować glebę na przyjęcie nowej rośliny. Zwróć uwagę na istniejące w okolicy drogi spływu wody i przefiltruj je przed posadzeniem mchów, aby osad i zanieczyszczenia nie stały się przeszkodą dla nowo posadzonych mchów.

Przy przesadzaniu mchu na twardą powierzchnię, taką jak skała lub ceglana ściana, konieczne może być dodanie podłoża, które sprzyja wzrostowi mchu. Gnojówka, np. z posiekanego mchu i maślanki, to popularna technika, którą można zastosować, aby dodać nową warstwę mchu do twardej powierzchni bez naruszania istniejącego mchu.

Mgiełka

Mech jest żywą materią organiczną, która rozwija się w zacienionym, wilgotnym środowisku. Jeśli używasz farby do malowania mchu na powierzchni, która nie otrzymuje dużo naturalnego światła, ważne jest, aby regularnie ją zamgławiać.

Do zamgławiania farby do malowania mchu na ścianie lub innej powierzchni używaj rozpylacza. Dzięki temu mech będzie rósł szybciej i dłużej zachowa świeżość.

Jeśli nie masz rozpylacza, możesz też spryskać farbę wodą. Sprawdzi się to, jeśli chcesz dodać więcej tekstury do malowidła z mchu lub uzyskać bardziej rozproszony efekt.

Ilość wody użytej w tym procesie będzie zależała od odcienia i ilości farby nakładanej jednorazowo. Ogólnie rzecz biorąc, im ciemniejszy odcień farby do malowania mchu, tym więcej wody będziesz potrzebował.

Poprzedni artykuł

Trzmielina – jaka ziemia PH?

Następny artykuł

Jak kwitnie porzeczka?

Oceń artykuł: Obraz z mchu – jak dbać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5