Papa termozgrzewalna na fundament – jak układać?

Ściany fundamentowe twojego domu muszą być uszczelnione, aby zapobiec wnikaniu wilgoci. Woda może wywierać ogromne ciśnienie hydrostatyczne w wilgotnym miejscu, powodując przecieki w fundamentach, które są niebezpieczne dla twojego domu i środowiska.

W tym celu można użyć różnych membran nakładanych w arkuszach lub w płynie. To, którą wybierzesz, będzie zależało od twoich preferencji i klimatu.

Uszczelnianie szwów

Szwy termozgrzewalnej membrany fundamentowej są krytyczne dla integralności systemu hydroizolacji. Szwy te muszą być stale uszczelnione, aby zapobiec migracji powietrza i wody do fundamentu.

Do uszczelniania szwów termozgrzewalnej membrany polimerowej dostępnych jest wiele różnych produktów. Niektóre z nich są mocowane mechanicznie do membrany, inne mogą być przyklejone do podłoża za pomocą kleju.

Uszczelnianie szwów można wykonać za pomocą ręcznej pistoletu do podgrzewania, ale do tego typu prac zaleca się bardziej precyzyjne urządzenie. Producent membrany dostarczy instrukcje dotyczące prawidłowego zastosowania.

Inną metodą jest połączenie kilku warstw kontroli wilgotności. Na przykład Matt Risinger z Teksasu zaczyna od natryśnięcia 60-milimetrowej warstwy kauczuku butadienowo-styrenowego (Supor(r) SS2) bezpośrednio na ścianę fundamentową, następnie wypełnia zaprawą wszelkie duże puste przestrzenie, po czym nakłada płynną lub odklejaną membranę hydroizolacyjną o grubości 40 milimetrów.

Tego typu membrany są zazwyczaj bardziej podatne na przecieki niż membrany mocowane mechanicznie, więc instalator musi być ostrożny przy ich zakładaniu, aby upewnić się, że wszystkie penetracje zostały prawidłowo uszczelnione.

Przygotowanie powierzchni

Przed nałożeniem membrany musisz upewnić się, że powierzchnia jest gładka, czysta i wolna od luźnego betonu i wiązań formujących. Jeśli tego nie zrobisz, membrana nie będzie dobrze przylegać i być może będziesz musiał ją później usunąć.

Membrany dostępne do stosowania na fundamentach to membrany nakładane w płynie lub w arkuszach, które można nakładać na podkład lub instalować w temperaturze do -10 stopni Celsjusza. Membrany w arkuszach mogą być wykonane z elastycznych powłok cementowych lub płyt z bentonitu sodowego, które rozszerzają się po zamoczeniu i uszczelniają wodę gruntową.

Generalnie, membrany stosowane w płynie muszą mieć odpowiednią grubość, w przeciwnym razie wystąpią błędy w instalacji. Nadmierna grubość folii ograniczy ruch, a cieńsze powłoki mogą powodować rozerwania podczas ruchu budynku, tworząc pęknięcia lub pęcherze.

Membrany w arkuszach mogą być stosowane na różnych materiałach i są wyposażone w łatwe w użyciu kleje w sprayu, które przyklejają się do płyt drenażowych, tkaniny filtracyjnej, styropianu, betonu i drewna. Zakłada się je szybko i łatwo, bez gwoździ lub łączników mechanicznych, i są one przystosowane do odporności na wysokie temperatury i wilgoć.

Układanie membrany

Dobry system drenażowy powinien odprowadzać wodę od fundamentu – albo przez drenaż gruntowy lub francuski na obwodzie piwnicy, albo do studzienki z pompą, albo do punktu zlewnego. System ten powinien również utrzymywać grunt w stanie suchym, a ściany konstrukcji w stanie suchym, zmniejszając ilość wody, która zbiera się i wsiąka w glebę.

Właściwie ułożona membrana jest zaprojektowana jako skuteczna bariera dla pary wodnej i przerwa kapilarna. Zapobiega ona przedostawaniu się wody gruntowej do konstrukcji przez pory muru i betonowego fundamentu.

Membrana zgrzewana na gorąco może być monolitycznym arkuszem lub może być nakładana na podłoże za pomocą kleju w sprayu, co zapewnia bardziej kontrolowaną aplikację. Oba rodzaje są dostępne w różnych grubościach i o różnej sile wiązania.

Dokończenie pracy

Ułożenie membrany fundamentowej to dopiero początek. Aby jak najlepiej wykorzystać środki przeznaczone na hydroizolację, należy skonsultować się z przedstawicielem firmy, aby ustalić, jakie produkty i usługi są najlepsze dla danego zastosowania. Jasne zrozumienie, czego możesz oczekiwać od swojego dostawcy, pomoże ci zminimalizować niespodzianki i ból głowy. Dobrze zdefiniowany plan projektu pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze i zdrowy rozsądek, utrzymując harmonogram i budżet. Posiadanie planu awaryjnego na wypadek nieprzewidzianych problemów może uchronić Cię przed wstydem związanym z dostarczeniem klientowi pracy o niskiej jakości lub, co gorsza, niezadowolonego klienta. To przekłada się na mniejszy stres, więcej snu i więcej pieniędzy w kieszeni. Jeśli potrzebujesz pomocy, zadzwoń do nas po bezpłatną konsultację z jednym z naszych przyjaznych przedstawicieli obsługi klienta.

Poprzedni artykuł

Ile wiąże beton?

Następny artykuł

Pianka twarda jak beton?

Oceń artykuł: Papa termozgrzewalna na fundament – jak układać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5